Առողջություն 17:21 27/07/2021 Հայաստան
ՀՀ ԱՆ «Պրոֆ․ Ռ․Հ․ Յոլյանի անվ․ Արյունաբանական կենտրոն»-ում այս ամիս առաջին անգամ իրականացվել է ոսկրածուծի ալոգեն փոխպատվաստում։ Եվրոպացի հայտնի փորձագետների աջակցությամբ` «Cure2Children» բարեգործական հիմնադրամի և բժիշկ Լոուրենս Ֆոլկների հետ, Արյունաբանական կենտրոնի թիմն իրականացրել է մանգաղաձև բջջային անեմիայով երեխաների` դոնորից վերցված ոսկրածուծի ալոգեն փոխպատվաստում:
Ոսկրածուծի փոխպատվաստման ծրագրի ղեկավար Կարեն Մելիքսեթյանը ասուլիսում ասաց, որ հուլիսի 7-ին իրականացվեց առաջին ալոգեն փոխպատվաստումը Նիգերիայից 5 տարեկան երեխայի մանգաղաձև բջջային սակավարյունությամբ, ում դոնորը հանդիսանում էր իր զույգ քույրը և Կամերունից 1․8 տարեկան  երեխայի նույնպես մանգաղաձև բջջային սակավարյունությամբ, ում դոնորը  12 տարեկան եղբայրն էր։
Նա  ասաց, որ նախապատրաստական աշխատանք է կատարվել, որը 18 օր է տևել, ստացել են դեղամիջոցներ, հետո իրականացվել է փոխպատվաստումը: Դոնորից վերցրել են ոսկրածուծի  ցողունային բջիջները:
Կարեն Մելիքսեթյանի խոսքով, ծրագրի մեկնարկը կարևոր է, լավ նախատիպ է ծրագիր սկսելու համար: Նա նշեց, որ մանգաղաձև բջջային սակավարյունությամբ հայերը չեն հիվանդանում, աֆրիկյան, արաբական պետություններում, Հնդկաստանում է հանդիպում:
«Մանգաղաձև բջջային անեմիան  Հայաստանում չունենք, քանի որ գենետիկորեն  չենք  հիվանդանում այդ հիվանսությամբ»,- ասաց նա:
ՀՀ ԱՆ պրոֆ. Ռ.Հ.Յոլյանի անվան Արյունաբանական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Դանիելյանը հայտնեց, որ արտասահմանից երեխաների ոսկրածուծի փոխպատվաստման 10 դեպքի պայմանագիր ունեն, առաջին երկուսը վիրահատվել են, փոխպատվաստումն անցել է հաջող, կրիտիկական  փուլն անցել է, պետք է սպասել հաջորդ հիվանդներին փոխպատվաստմանը:
Ասուլիսին ներկա բժիշկ Լոուրենս Ֆոլկներն ասաց, որ հայ մասնագետներն են իրականացրել փոխպատվաստումը, ներկա է եղել խորհրդատվության տեսքով օգնելու նրանց: Նրա գնահատմամբ, երեխաները լավ են զգում իրենց:
«Իմր աջակցությունն այստեղ այլևս հարկավոր չէ, վերադառնում եմ Իտալիա»,- ասաց բժիշկը:
Նշվում է, որ ալոգեն փոխպատվաստման ծրագրի ներդրումը ՀՀ-ում աննախադեպ է, բացում է մեծ հնարավորություններ՝ բուժելու արյան չարորակ հիվանդություններով տառապող երեխաներին և մեծահասակ հիվանդներին։

В Армении впервые проведены операции аллогенной трансплантации костного мозга
В Армении – Гематологическом центре имени профессора Р.О. Йоляна – впервые были проведены две операции аллогенной трансплантации костного мозга.
Команда центра при содействии известных европейских экспертов – совместно с благотворительным фондом «Cure2Children» и врачом Лоуренсом Фолкнером – команда Гематологического центра провела детям с серповидно-клеточной анемией трансплантацию костного мозга, вязтого у донора.
Заместитель директора центра Карен Меликсетян сообщил на пресс-конференции, что 7 июля была проведена первая операция: 5-летнему мальчику из Нигерии стволовые клетки пожертвовала его сестра-близнец.
1,8-летнему камерунцу донором стал его 12-летний брат, он был прооперирован 13 июля.
«В течение 18 дней до операции пациенты получали высокую дозу химиотерапии, после чего им вводили около 200 мл стволовых клеток, полученных от доноров», – сказал Меликсетян.
Он подчеркнул, что армяне не болеют серповидно-клеточной анемией, так как она характерна для африканских стран и в некоторой степени для жителей арабских стран, Индии.
Директор гематологического центра профессор Самвел Даниелян на пресс-конференции сообщил, что заключен договор для трансплантации костного мозга 10 детям из-за рубежа, двое из которых уже перенесли операции.
Лоуренс Фолкнер указал, что они уже несколько лет сотрудничают с армянскими врачами.
«В основном, весь процесс был проделан армянской командой, я присутствовал здесь для консультации. Пересадка прошла хорошо, осложнений не было, дети чувствуют себя хорошо, им уже не нужна помощь. Я возвращаюсь в Италию сегодня вечером», – указал Лоуренс Фолкнер.