Քաղաքական 09:42 27/07/2021 Հայաստան
Միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ անդրադարձել է «B3W» (Build Back Better World) նախագծին ու Հայաստանի համար դրա ընձեռած հնարավորություններին.
«Կենտրոնացած լինելով ներքաղաքական զարգացումների վրա, հավուր պատշաճի ուշադրություն չդարձրեցինք մեծ յոթնյակի երկրների վերջին հանդիպման ժամանակ հայտարարված «B3W» (Build Back Better World) նախագծին։
Ամիսներ առաջ «Ամերիկյան հետազոտությունների հայկական կենտրոնի» մասնագետների հետ համատեղ հրապարակեցինք հոդված, որում կանխատեսում էինք ամերիկյան վարչակազմի գործուն հակազդեցության անխուսափելիությունը չինակական «Ճանապարհ և գոտի» նախագծի դեմ։
Շուրջ մեկ ամիս առաջ, Ջո Բայդենի նախաձեռնությամբ և մեծ յոթնյակի երկրների գործուն աջակցությամբ հայտարարվեց նոր նախագծի մեկնարկի մասին։ «B3W»-ն դառնալու է «Ճանապարհ և գոտի» նախագծի լրջագույն մրցակիցը։ Եթե Չինաստանն իր նախագծում ամենատարբեր հաշվարկներով նախատեսում է 4-8 տրիլիոն դոլարի ներդրում, իսկ ծրագիրը նախատեսում է ամբողջությամբ ավարտին հասցնել 2049թ., ապա յոթնյակի նախագծի արժեքն է 40 տրիլիոն իսկ ներդրումների ժամանակացույցն առավել փոքր ժամանակահատված է նախատեսում, ինչը «B3W» նախագծին տալիս է լուրջ մրցակցային առավելություն, հաշվի առնելով ժամանակի գործոնը։
Սա էլ իր հերթին նշանակում է ծանր և լարված մրցակցություն Միջին Ասիայի, Մերձավոր Արևելքի, Հարավային Կովկասի, Եվրոպայի և այլ տարածաշրջաններում ազդեցության տարածման համար։
Հայաստանի համար սա միաժամանակ հնարավորության և մարտահրավերի նոր շրջափուլ է։
Այստեղ անհրաժեշտ է պրագմատիկ և գրագետ դիվանագիտություն, ինչպես նաև գլոբալ գերտերությունների հակասությունների և ընդհանուր շահերի վրա խաղալու նուրբ մարտավարություն՝ մաքսիմալ օգտվելու և մինիմալ բացթողումներ ունենալու նպատակով։ Թե որքանով դա մեզ կհաջողվի, ցույց կտա ժամանակը»։

Политика 16:17 27/07/2021 Армения
Политолог-международник Сурен Саркисян на своей странице в соцсети Facebook обратился к проекту «B3W» (Build Back Better World) и возможностям, которые он открывает для Армении.
«Сконцентрировавшись на внутриполитических процессах, мы не уделили должного внимания проекту под названием «Восстановить мир лучше прежнего» (Build Back Better World, B3W), который был запущен на последней встрече стран «Большой семёрки» (G7).
Несколько месяцев назад мы совместно со специалистами "Армянского центра американских исследований" опубликовали статью, в которой прогнозировали неизбежность действенного противодействия американской администрации китайскому проекту "Один пояс - один путь".
Около месяца назад по инициативе Джо Байдена и при действенной поддержке стран G7было объявлено о запуске нового проекта. «B3W» станет серьезнейшим конкурентом китайского проекта.
Если Китай в своем проекте, по самым разным подсчетам, предусматривает инвестиции в размере 4-8 триллионов долларов, а проект планируется полностью завершить в 2049 году, то стоимость проекта G7 составляет 40 триллионов, а график инвестиций предусматривает меньший срок, что дает проекту «B3W» серьезное конкурентное преимущество – с учетом фактора времени.
Это, в свою очередь, приведет к тяжелой и напряженной конкуренции за распространение влияния в регионах Средней Азии, Ближнего Востока, Южного Кавказа, Европы и других.
Для Армении это новый этап возможностей и вызовов одновременно.
Здесь необходима прагматичная и грамотная дипломатия, а также тонкая тактика игры на противоречиях и общих интересах глобальных сверхдержав с целью получения максимальной выгоды с минимальными упущениями. Насколько нам это удастся – покажет время», – написал Сурен Саркисян.