Քաղաքական 17:45 28/07/2021 Հայաստան
«Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքներ. Մեր լիակատար զորակցությունն ու աջակցությունն ենք հայտնում ՀՀ Զինված ուժերին
Հուլիսի 28-ին տեղի է ունեցել ԱԺ «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքների ներկայացուցիչների հանդիպում։
Դաշինքների տարածած համատեղ հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են  ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժած ադրբեջանական ռազմական ստորաբաժանումների կողմից հայկական դիրքերի վրա հարձակման, դրա հետևանքով ՀՀ Զինված ուժերի կրած կորուստների, ինչպես նաև սահմանի ամբողջ երկայնքով իրավիճակի սրման հետ կապված հարցեր։
«Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքները, խորը մտահոգություն հայտնելով ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ, հարկ են համարում հայտարարել՝
1․ ՀՀ սահմաններին թշնամու շարունակական սադրանքներն ու սանձարձակ վարքագիծը և այդ համատեքստում ՀՀ իշխանությունների անգործությունն ու անկարողությունը ևս մեկ անգամ ապացուցում են, որ վերջին ընտրությունները, ցավոք, չեն կարողացել լուծել Հայաստանի առջև ծառացած առաջնային անվտանգային խնդիրները և մարտահրավերները։
2․ Հայաստանյան հասարակությունը պետք է պաշտոնապես տեղեկացված լինի ՀՀ ՊՆ՝ այսօր տարածած հաղորդագրության մեջ նշված հայ-ադրբեջանական հնարավոր բանակցությունների բովանդակության և ընթացքի վերաբերյալ։
3․Բաքվի բռնապետը պետք է հստակորեն հասկանա, որ խորհրդարանական վերջին ընտրությունների արդյունքում Հայաստանում ստեղծվել է նոր իրավիճակ, համաձայն որի՝ ձևավորվել է խորհրդարանական ազգային և առողջ ընդդիմություն, որը օգտագործելու է իր ունեցած բոլոր հնարավորությունները և լծակները՝ թշնամուն միջազգային ասպարեզում սանձելու և ՀՀ ազգային ու պետական շահերը սպասարկելու նպատակով։
4․ Մեր լիակատար զորակցությունն ու աջակցությունն ենք հայտնում ՀՀ Զինված ուժերին՝  հավաստիացնելով, որ բոլոր միջոցներով սատար ենք կանգնելու մեր բանակի զինվորներին և սպաներին՝ թշնամուն արժանի հակահարված հասցնելու գործում։
5․ Խորին ցավակցություն ենք հայտնում ՀՀ Զինված ուժերի զոհված զինվորականների ընտանիքներին, իսկ վիրավորներին մաղթում շուտափույթ ապաքինում։

Politics 18:57 28/07/2021 Armenia
A meeting of members of the opposition Armenia and I’m Honored blocs was held on Wednesday, July 28.
In a joint statement, the blocs said that the meeting addressed issues concerning the recent Azerbaijani attacks on the Armenian military positions in Gegharkunik Province, the casualties among the Armenian troops, as well as the escalation of the situation along the entire border.
“Expressing deep concerns over the situation, the Armenia and I’m Honored blocs announce the following:
1․ The continuous provocations and reckless conduct of the enemy on the borders of the Republic of Armenia and, in that context, the inaction and inability of the Armenian authorities go to prove once again that the recent elections, unfortunately, failed to resolve the key security challenges facing Armenia.
2․ The Armenian society should be officially informed about the content of the possible Armenian-Azerbaijani talks mentioned in today’s statement of the Ministry of Defense.
3․ The dictator of Baku must clearly realize that as a result of the recent parliamentary elections a new situation has been created in Armenia; a healthy national opposition has been formed, which will use all its opportunities and levers to restrain the enemy in the international arena and to serve Armenia’s national and state interests.
4․ We express our full solidarity and support for the Armenian military, assuring that we will support by all means the soldiers and officers of our army in delivering a proper counterattack to the enemy.
5․ We express deep condolences to the families of the killed Armenian servicemen and wish the wounded a speedy recovery,” reads the statement.