Մշակույթ 12:57 28/07/2021 Հայաստան
Ֆրանսիայի դեսպան․ ՀՀ մշակութային ժառանգության հանդեպ ցանկացած ոտնձգություն ոտնձգություն է համաշխարհային ժառանգության նկատմամբ
«Մեզ համար հնագիտությունը երկրորդական դեր չունի․ այն նույնպես շատ քաղաքական տարրեր ունի իր մեջ։ Մենք մի տարածաշրջանում ենք, որտեղ կարող են դեպքեր լինել, երբ որոշ կողմեր փորձում են յուրացնել պատմական ժառանգությունը։ Սա ճիշտ է այս տարածաշրջանում, ինչպես որ նաև Ֆրանսիայում է եղել։ Հենց այս պատճառներով շատ կարևոր է, որ գիտական մոտեցումներով մենք այս հարցերին մոտենանք»,-այս մասին այսօր ասաց Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը, որն Էրեբունի ամրոցում մասնակցում էր Էրեբունու հնագիտական պեղումներն ավարտելու կապակցությամբ հրավիրված մամուլի ասուլիսին։
Դեսպանի խոսքերով, այս տեսանկյունից ուրարտական ժառանգությունը շատ կարևոր է, այն շատ կարևոր է նաև Երևանի պատմության համար, այն հնագույն պատմության համար, որն այսօր Հայաստանն է, ինչպես նաև շատ կարևոր է ընդհանուր տարածաշրջանի համար։
«Այս ծրագիրը մաս է կազմում Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանում իրագործվող ժառանգության ոլորտում ընդհանուր մեծ ծրագրերի։ Ֆրանսիան Հայաստանի հետ սկսելու է մի քանի տարվա կտրվածքով ժառանգության պաշտպանության, պահպանության համագործակցություն։ Մենք գիտենք, որ այսօր հայկական ժառանգությունը վտանգված է և ցանկանում ենք Հայաստանի կողքին լինել՝ պաշտպանելու ու արժևորելու այդ ժառանգությունը»,-ասաց Ժոնաթան Լաքոտը, հավելելով, որ սա հայ-ֆրանսիական համագործակցության մի ոլորտ է, որի խորացման ցանկությունը եղել է հենց նախագահ Մակրոնի կողմից։
Դեսպանն ընդգծեց, որ այս պահի դրությամբ այդ համագործակցությոնը ՀՀ տարածքում գտնվող ժառանգության շուրջ է։
«Մեսիջը, որ ցանկանում ենք հաղորդել այն է, որ հայկական ժառանգությունը համաշխարհային ժառանգության մաս է։ Հայաստանի մշակութային ժառանգության չափերն աննկարագրելի են ու այս ժառանգության հանդեպ ցանկացած ոտնձգություն ընդհանուր համաշխարհային ժառանգության նկատմամբ ոտնձգություն է»,-ասաց Ֆրանսիայի դեսպանը։
Նշենք, որ 2008 թվականից ի վեր Էրեբունի ամրոցում իրականացվում է հնագիտական պեղումների լուրջ ծրագիր։ Հայ և ֆրանսիացի հնագետների համագործակցության շրջանակներում իրականացվող հետազոտությունների այս ծրագիրը հիմնականում կենտրոնացած է բերդի մոնումենտալ կենտրոնի՝ ուրարտական տաճարների և մեծ սյունասրահի վրա: 2019 թվականին, անօդաչու թռչող սարքերի հետազոտման առաջին ծրագրից հետո, 2021-ին կրկին սկսեցին օգտագործվել նոր տեխնոլոգիաներ՝ բերդի 3D ֆոտոգրամետրական հետազոտության իրակակացման համար: Հետազոտությունները հնարավորություն տվեցին հստակեցնել մշակութային մեծ համալիրի կառուցվածքը: 2021թ․ պեղումների ընթացքում շարունակվեց Իուբսայի տաճարի հրապարակի ուսումնասիրությունը, որը հնարավորություն տվեց պատկերացում կազմել մ.թ.ա. 8-րդ կամ 7-րդ դարի սկզբում դրա վիճակի և տեղադրումների մասին:
Հետազոտության առարկա էր նաև երեսուն սյունով մեծ դահլիճը որպեսզի հստակեցվի դրա թվագրումը՝ ուրարտական ժամանակաշրջանի ավարտից մինչև Աքեմենյան Պարսկական կայսրությանը Հայաստանի ինտեգրումն ընկած ժամանակահատվածում (մ.թ.ա. 7-րդ դարի վերջ. - մ.թ.ա. 6-րդ դարի կեսեր):
Ուսումնասիրվում են նաև ամրոցի սահմաններից դուրս գտնվող բնակավայրերի հատվածները: Այս հետազոտություններից զատ, հայկական և ֆրանսիական թիմերի համագործակցությունը սկսեց անդրադառնալ այս բացառիկ ժառանգության, որը հասնում է մինչև Երևան քաղաքի սկզբնավորման ակունքները, գնահատման մեթոդներին, մասնավորապես՝ թվային տեխնոլոգիաների միջոցով։ Հետազոտությունների այս ծրագրին աջակցում են Երևանի քաղաքապետարանը, Ֆրանսիայի Եվրոպայի և Արտաքին գործերի նախարարությունը, ինչպես նաև Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանությունը։

Политика 14:50 28/07/2021 Армения
Посол Франции: Любое посягательство на культурное наследие Армении является посягательством на всемирное наследие
«Археология для нас не играет второстепенной роли. Она содержит в себе также много политических элементов. Мы находимся в регионе, где могут быть случаи, когда некоторые стороны пытаются присвоить себе какое-либо историческое наследие. Это верное утверждение как для данного региона, так и для Франции. Именно по этим причинам очень важно, чтобы мы подходили к данным вопросам с научными подходами», – заявил посол Франции в Армении Джонатан Лакот, который в историко-археологическом музее-заповеднике «Эребуни» участвовал в пресс-конференции, посвященной завершению археологических раскопок Эребуни.
По словам посла, урартское наследие с этой точки зрения имеет очень важное значение, оно очень важно и для истории Еревана, и для древней истории, частью которой является сегодняшняя Армения, а также очень важно для всего региона.
«Эта программа является частью общих крупных программ в области наследия, реализуемых Францией в Армении. Франция начнет сотрудничество с Арменией в области защиты и сохранения исторического наследия, которое займет несколько лет. Мы знаем, что на сегодняшний день армянское наследие находится под угрозой, и мы желаем поддержать Армению, чтобы защитить и ценить это наследие», – отметил Джонатан Лакот, добавив, что это сфера, в которой желание углубления армяно-французского сотрудничества исходило именно от президента Макрона.
Посол подчеркнул, что в настоящее время это сотрудничество осуществляется вокруг находящегося на территории РА наследия.
«Месседж, который мы хотим донести, следующий:  армянское наследие является частью всемирного наследия. Масштабы культурного наследия Армении неописуемы, и любое посягательство на это наследие является посягательством на общее всемирное наследие», – сказал посол Франции.
Следует отметить, что с 2008 года в Эребуни проводится серьезная программа археологических раскопок. Эта программа исследований, осуществляемая в рамках сотрудничества армянских и французских археологов, в основном сосредоточена на монументальном центре крепости – урартских храмах и большой колоннаде. В 2019 году, после первой программы исследования с помощью дронов, в 2021 году снова были использованы новейшие технологии – для проведения 3D-фотограмметрических исследований крепости. Исследования позволили уточнить структуру крупного культурного комплекса. В ходе раскопок в 2021 г. продолжалось изучение площади храма «Суси», что дало возможность составить представление о его состоянии в VIII или начале VII вв.