Քաղաքական 10:49 29/07/2021 Տարածաշրջան
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատն ընդունեց կոնգրեսական Ֆրենք Փալոնի կողմից ներկայացված փոփոխությունը, որով դադարեցվում է ԱՄՆ-ի ռազմական ֆինանսական օգնությունը Ադրբեջանին: Այս մասին հայտնում է ANCA-ն։
Փալոնի ներկայացրած փոփոխության մեջ ասվում է․ «Միջազգային ռազմական կրթություն և ուսուցում», ինչպես նաև «Արտաքին ռազմական ֆինանսավորման ծրագրի» միջոցով հատկացվող որևէ ֆինանսավորում չի տրամադրվելու Ադրբեջանին»:
Դրույթը չի արգելափակում հայեցողական ռազմական տեխնիկայի տրամադրումը, որը կարող է փոխանցվել Պաշտպանության դեպարտամենտի կողմից ԱՄՆ-ի օրենքների 333-րդ հոդվածի համաձայն:
Բանաձևն այժմ պիտի տեղափոխվի Սենատ, որից հետո այն պետք է ստորագրի ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը:
Ինչպես հայտարարել է Ֆրենք Փալենը, օրինագիծը հստակ ուղերձ է հղում, որ մենք չենք օգնի կամ հանդուրժի ավտորիտար ռեժիմներին, որոնք սպառնում են խաղաղությանն ու անվտանգությանը, հատկապես որոնց գործողություններն ուղղված են երիդասարդ ժողովրդավարությունների դեմ։

Политика 12:31 29/07/2021 Регион
Палата представителей США приняла изменение, представленное конгрессменом Фрэнком Пэллоном, которым прекращается предоставление военной финансовой помощи Азербайджану. Об этом сообщает ANCA.
В изменении, представленном Пэллоном, сказано: «Никакого финансирования не будет предоставлено Азербайджану по программе «Международное военное образование и обучение», а также по «Программе внешнего военного финансирования»».
Положение не блокирует предоставление военной техники по усмотрению, которая может быть передана Департаментом по обороне, согласно статье 333 законов США.
Резолюция должна быть рассмотрена в Сенате, после чего ее должен подписать президент США Джо Байден.
Как сообщил Фрэнк Пэллон, законопроект содержит четкий призыв, что «мы не потерпим авторитарные режимы, угрожающие миру и безопасности, особенно, когда их действия направлены на молодую демократию».