Աշխարհում 16:40 30/07/2021 Աշխարհում
Չեխական Վրբետիցա քաղաքում զինամթերքի պահեստներում 2014 թվականին տեղի ունեցած պայթյունների հետևանքով տուժածներին տրվել է պետական փոխհատուցում։ Այս մասին գրում է ՌԻԱ Նովոստի-ն։
«Չեխիայի խորհրդարանի ստորին պալատը ուրբաթ հաստատել է 2014 թվականին Վրբետիցե գյուղում սպառազինության պահեստներում տեղի ունեցած պայթյուններից տուժածներին 700 մլն (շուրջ 32,5 մլն դոլար) պետական փոխհատուցում վճարելու մասին օրինագիծը», – հայտնել են լրագրողները:
Օրինագիծը պետք է հաստատվի խորհրդարանի վերին պալատի `Սենատի կողմից, այնուհետ այն կստորագրի նախագահ Միլոշ Զեմանը:
Հիշեցնենք,որ Վրբետիցայում զինամթերքի պահեստում պայթյունները տեղի էին ունեցել 2014 թվականին, որի արդյունքում զոհվել էր երկու մարդ: Չեխիայի իշխանությունները միջադեպի ներգրավվածության մեջ մեղադրել են ռուսական հատուկ ծառայություններին: Ապրիլին Չեխիայի առաջին փոխվարչապետ և արտաքին գործերի նախարար Յան Համաչեկը հայտարարեցին 18 ռուս դիվանագետների արտաքսման մասին, որոնք ենթադրաբար առնչություն ունեն հետախուզության հետ:
Արձագանքելով դրան ՝ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն պերսոնա նոն գրատա Է հայտարարել Չեխիայի դեսպանատան 20 աշխատակիցների ։ Ռուսական հատուկ ծառայությունների ՝ Մոսկվայում տեղի ունեցած պայթյունին մասնակցության մասին հայտարարություններն անվանել են անհեթեթ և չհիմնավորված։
Ավելի վաղ «Sputnik» ռադիոն հայտնել էր, որ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ֆանտազիա է անվանել փոխհատուցումների մասին Չեխիայի պահանջը:

Общество 18:21 30/07/2021 В мире
Пострадавшим от взрывов на складах с боеприпасами в чешской Врбетице в 2014 году назначены госкомпенсации, передает РИА Новости со ссылкой на местные СМИ.
"Нижняя палата парламента Чехии в пятницу утвердила законопроект о выплате государственной компенсации в размере 700 миллионов крон (около 32,5 миллиона долларов) пострадавшим от взрывов на складах с вооружениями в деревне Врбетице в 2014 году", – сообщили журналисты.
Законопроект должна одобрить верхняя палата парламента, сенат, затем его подпишет президент страны Милош Земан.
Взрывы на складе боеприпасов во Врбетице произошли в 2014 году, в результате погибли два человека. В причастности к инциденту чешские власти обвинили российские спецслужбы. В апреле первый вице-премьер Чехии и глава МИД страны Ян Гамачек заявил о высылке 18 российских дипломатов, которые якобы связаны с разведкой.
Реагируя на это, МИД России объявил персонами нон грата 20 сотрудников чешского посольства. Заявления о причастности российских спецслужб к взрыву во Врбетице в Москве назвали "абсурдными" и "голословными".
Ранее радио Sputnik сообщило, что официальный представитель МИД РФ Мария Захарова назвала "фантазиями" требование Чехии о компенсациях.