Քաղաքական 13:12 03/08/2021 Հայաստան
ԱԱԾ պահեստազորի սպաների միություն. Պետք է դադարեցնել քաղաքական ենթատեքստ ունեցող քրեական գործերով հետապնդումները
ԱԱԾ պահեստազորի սպաների միություն ՀԿ-ն տարածել է հայտարարություն ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունների համագործակցության վերաբերյալ՝ այն որակելով ազնիվ։
Տարածած հայտարարության մեջ ասված է.
«Ութերորդ գումարման Ազգային ժողովն անդրանիկ աշխատանքային նիստը սկսեց «Հայաստան» դաշինքի կողմից «Իմ քայլին» ուղղված  պահանջով՝    հիմք ընդունել Սահմանադրության 96-րդ հոդվածի 2-րդ մասը և անհապաղ ազատել ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորներ Մխիթար Զաքարյանին ու Արթուր Սարգսյանին։
Սա խորհրդարանական մեծամասնությանն առողջ քաղաքական մթնոլորտ ձևավորելու և ի նպաստ հայրենիքի գործունեություն ծավալելու ռեալ առաջարկ էր, ինչը սակայն մերժվեց։  Փոխարենը «Հայաստանի» առաջարկը միանշանակ աջակցություն ստացավ «Պատիվ ունեմ» դաշինքի կողմից, որը նշանակում է՝ խորհրդարանական ընդդիմադիր ուժերը տրամադրված են համատեղ, միմյանց լրացնելով գործելու։
Խորհրդարանի աշխատանքային առաջին իսկ օրը ևս մեկ անգամ վկայեց, որ պետք է դադարեցնել քաղաքական ենթատեքստ ունեցող քրեական գործերով հետապնդումները, քանզի այդ ճանապարհը տանում է փակուղի, պարալիզացնելու է Ազգային ժողովի բնականոն աշխատանքը, հանրությունը շարունակելու է մասնատված մնալ, երկիրը չի կարողանալու միակուռ լինել ու դիմակայել արտաքին մարտահրավերներին, որի հետևանքը լինելու է թշնամուն հերթական ցավոտ  զիջումներ անելը»։

Политика 14:02 03/08/2021 Армения
Союз офицеров резерва СНБ Армении: Нужно прекратить преследования по политически мотивированным уголовным делам
Союз офицеров резерва Службы национальной безопасности Армении распространил заявление, в котором говорится:
«Национальное Собрание восьмого созыва начало первое рабочее заседание с обращенного фракцией альянса "Армения" требования к фракции "Гражданский договор": принимая за основу часть 2 статьи 96 Конституции, незамедлительно освободить арестованных депутатов Национального Собрания РА Мхитара Закаряна и Артура Саркисяна.
Это было адресованным парламентскому большинству реальным предложением сформировать здоровую политическую атмосферу и начать деятельность во благо Родины, но оно было отклонено.
При этом предложение "Армении" получило однозначную поддержку со стороны блока "Честь имею", что означает, что парламентские оппозиционные силы намерены работать вместе, дополняя друг друга.
Первый же рабочий день парламента еще раз показал, что преследования по уголовным делам, имеющим политические мотивы, должны быть прекращены, так как этот путь ведет в тупик, парализует нормальную работу Национального Собрания, общество останется расколотым, страна не сможет консолидированно противодействовать внешним вызовам. Результатом станет очередная болезненная уступка врагу».