Քաղաքական 18:21 04/08/2021 Հայաստան
Աննա Գրիգորյան. Եթե նույնիսկ ձեր մանդատը պողպատյա է, միևնույն է, չի լռեցնելու Եռաբլուրում ծածանվող դրոշների ձայնը...
«Շուռնուխում այսօր կանգնած են ադրբեջանցիները, ոչ թե որովհետև նոյեմբերի 9-ին հայտարարություն է ստորագրվել, կամ ոչ թե 2010-ին նման օրենք է ընդունվել, այլ որովհետև պատերազմից հետո բոլորիցս թաքուն, բոլորիս մեջքի հետևում հուշագիր է ստորագրվել»,-ԱԺ-ում հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանը, որ Սյունիքից է։
Նա մանրամասնեց, որ գաղտնի ստորագրված հուշագրի առաջին կետով հստակ ամրագրվում էր, որ Կովսականի ու Սանասարի հատվածները զիջվում են թշնամուն, այնուհետև հստակ կորդինատներով առանձնացվում է, թե որտեղ են տեղակայվում հայ, ռուս, ադրբեջանցի զինվորականները։
«Հետևաբար ամեն անգամ, երբ խոսում եք Սյունիքում տեղի ունեցողի մասին, խնդրում եմ՝ մի վկայակոչեց 2010-ի «Վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքը, այլ վվկայակոչեք հուշագիրը, որը գաղտնի է ստորագրվել»,-ասաց սյունեցի պատգամավորը։
Աննա Գրիգորյանն ընդգծեց, երբ դա արվում էր, հայտարարվում էր, իբր դրա նպատակը Սյունիքի անվտանգ լինելն է։
«Այսօր Սև լճում, Գեղարքունիքում տեղակայված են ադրբեջանցի զինվորներ, ավելին՝ 20 օրից ավելի է, որ մեր երկու զինծառայողներ պարզապես մոլորվել են։ Դուք որևէ տեղեկություն ունե՞ք այդ մարդկանց մասին։ Եթե ունեք, խնդրում եմ հայտնեք։ Մենք չգիտենք՝ ինչ է կատարվել մեր երկու հայրենակիցների հետ»,-ասաց նա։
Պատգամավորը փաստագրեց, որ, Գորիս-Կապան ճանապարհին եղել է դեպք, երբ ադրբեջանցիները պարզապես քարերով հարվածել են մեքենաներին, վնաս պատճառել։
«Այո, մարդիկ վախենում եմ։ Հետևաբար երբ Նապոլեոնի կեցվածքով ելույթներ եք ունենում, խնդրում եմ, հիշեք, թե ինչ իրավիճակ է մեր երկրում։ Ավելն, ասում են, Սյունիքում, Շուռնուխում մարդիկ մեզ են ընտրել, դուք հպարտանո՞ւմ եք սրանով։
Այսինքն, Սյունիքում թուրքին բերել, մարդկանց դիմաց եք կանգնեցրել ու ասում եք, վայ տեսեք, մեզ ընտրում են։
Սա եզակի ցինիզմ է։ Թյուր տպավորություն է, որ եթե իշխող ուժը հաղթել է ընտրություններում, այլևս ոչ մի բանի համար պատասխանտվություն չի կրում։
Ո´չ, կրում եք։
Եթե մանդատ ունեք ժողովրդի կողմից ստացած, նույնիսկ եթե պողպատյա է, միևնույն է՝, չի լռեցնելու Եռաբլուրում ծածանվող դրոշների ձայնը, չի լռեցնում մեր այն հայրենակցի ձայնը Բաքվի բանտում, ով ադրբեջանցի դատավորին խնդրում է բարեգութ լինել իր նկատմամբ, որովհետև իր մայրը միայնակ է ու իր խնամքի կարիքն ունի... Բոլոր մեղավորները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն, կարծում եմ, այստեղ դիլեմա չկա»,-ասաց սյունեցի պատգամավորը։
Նա նշեց, ընտրություններում հաղթել է իշխանությունը, բայց պարտվել են պետությունն ու պետականությունը։
Գրիգորյանը, նոյեմբերի 9-ը ասելով միայն մարդկանց փողոց դուրս գալն ու ԱԺ մտնելը հասկացող իշխանություններին հիշեցրեց՝ նոյեմբերի 9-ը մեր ազգային խայտառակության օրն էր, երբ կորցրեցինք մեր հայրենիքի մի մասը, նոյեմբերի 9-ը հազարավոր խեղված ճակատագրերի օրն էր։

Политика 20:26 04/08/2021 Армения
Анна Григорян – власти: Даже если у вас стальной мандат, он не заглушит шелеста развевающихся в Ераблуре флагов
«В Шурнухе (община в Сюникской области Армении. – Ред.) сегодня стоят азербайджанцы  не потому, что 9 ноября2020 года было подписано соответствующее заявление, и не потому, что такой закон не был принят в 2010 году, а потому, что после войны тайно, за нашей спиной был подписан меморандум», – заявила в Национальном Собрании Армении депутат от фракции «Армения» Анна Григорян, которая сама из Сюника.
Она уточнила, что первым пунктом тайно подписанного меморандума закреплялось, что участки Ковсакана и Санасара сдавались врагу, а затем, в соответствии с четкими координатами, определяется, где дислоцируются армянские, российские и азербайджанские военные.
«Соответственно, всякий раз, когда вы говорите о происходящем в Сюнике, прошу не ссылаться  на Закон об административно-территориальном делении 2010 года, а ссылайтесь на меморандум, который был подписан тайно», – отметила депутат.
Анна Григорян подчеркнула, что, когда это делалось – заявлялось, будто цель – обезопасить Сюник.
«Сегодня азербайджанские солдаты размещены на Черном озере, в Гегаркунике. Кроме того, уже более 20 дней, как двое наших военнослужащих просто заблудились. У вас есть какая-нибудь информация об этих людях? Если да, прошу сообщить. Мы не знаем, что случилось с двумя нашими соотечественниками», – указала она.
Депутат констатировала, что на дороге Горис-Капан был зарегистрирован инцидент, когда азербайджанцы просто забросали камнями машины и нанесли ущерб.
«Да, люди боятся. Поэтому, когда вы произносите речи, возомнив себя Наполеоном, пожалуйста, помните о ситуации в нашей стране. Более того, говорите, мол, люди избрали нас в Сюнике и Шурнухе. Вы этим гордитесь?
То есть вы привезли турка в Сюник, выставили напротив людей и говорите: о, смотрите, они нас избирают.
Это беспрецедентный цинизм. Ложное впечатление, что, если правящая партия выиграла выборы, она не несет ответственности ни за что.
Нет, несете.
Если у вас полученный от народа мандат, даже если он стальной, все равно, он не заглушит шелеста развевающихся в Ераблуре (воинский пантеон в Ереване. – Ред.) флагов, он не заглушит голоса нашего соотечественника в бакинской тюрьме, который просит азербайджанского судью о благосклонности, потому что его мать – одна и нуждается в его заботе... Все виновные должны быть привлечены к ответственности, я думаю, здесь нет дилеммы», – сказала депутат.
Если даже вы победили на выборах, то наше государство и государственность проиграли, заявила Анна Григорян.
Григорян напомнила властям, понимающим под 9 ноября только выход людей на улицы и вторжение в НС: 9 ноября было днем нашего национального позора, когда мы потеряли часть своей Родины, 9 ноября было днем тысяч искаженных судеб.