Քաղաքական 10:30 11/08/2021 Արցախ
Արցախի հակամարտության գոտում գտնվող ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները հումանիտար ակցիա են իրականացրել և սնունդ են տրամադրել Ստեփանակերտի թիվ 1 գիշերօթիկ դպրոցի երեխաներին: Այդ մասին տեղեկատվություն է տարածել ՌԴ ՊՆ-ն:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ միջոցառումների ընթացքում կազմակերպվել և անցկացվել է «Երիտասարդ խոհարար» մրցույթը, որին մասնակցում էին Արցախի հեռավոր շրջաններում ապրող անապահով և ցածր եկամուտ ունեցող ընտանիքների և հաշմանդամություն ունեցող երեխաները: Գիշերօթիկ դպրոցի սաները մրցում էին խմորից տնական կարկանդակներ թխելու խոհարարական արվեստում:
«Մենք ամեն շաբաթ միջոցառումներ ենք ունենում: Մինչ այդ մենք պիցցայի մրցույթ ունեինք: Շատ ուրախ ենք, որ դուք ներկա եք լավագույն կարկանդակների, համեղ կարկանդակների մրցույթի երկրորդ միջոցառմանը, որին մասնակցում էին խաղաղապահները: Մենք կհամագործակցենք ձեզ հետ և սիրով կհրավիրենք ձեզ մասնակցելու նման միջոցառումներին»,- ասել է գիշերօթիկ դպրոցի տնօրեն Համեստ Սիմոնյանը և հավելել. «Կարծում եմ, որ մենք միմյանց կօգնենք երեխաներին ավելի լավը դարձնելու համար: Այժմ մենք այստեղ ունենք 18 երեխա: Նրանք հիմնականում 7-ից 18 տարեկան սոցիալապես անապահով ընտանիքների երեխաներ են»:
ՌԴ ՊՆ-ն տեղեկացնում է, որ ժյուրիում ընդգրկված ռուս խաղաղապահները գնահատել են  կարկանդակների տեսքն ու համը, ինչպես նաև՝ դրանց պատրաստման ընթացքում երիտասարդ խոհարարների թիմային աշխատանքը:
«Այսօր Ստեփանակերտի թիվ 1 գիշերօթիկ դպրոցի տնօրենը մեզ հրավիրեց  մասնակցելու «Երիտասարդ խոհարար» մրցույթի ժյուրիի աշխատանքներին: Մրցույթին մասնակցել է գիշերօթիկ դպրոցի 12 երեխա: 3 թիմ կար, որոնք այսօր մրցում էին տնական թխվածքներ պատրաստելու մեջ: Արդյունքում նրանք արժանացան պատվոգրերի և քաղցր նվերների»,- ասել է ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Դմիտրի Տուսիդին:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ մարդասիրական ակցիայի շրջանակներում, ռուս խաղաղապահները շուրջ 1 տոննա հումանիտար օգնություն են նվիրել գիշերօթիկ դպրոցին, ներառյալ մանկական խաղալիքներ, գրքեր, գրենական պիտույքներ, խոհանոց և սննդի հավաքածուներ:

Society 17:34 11/08/2021 NKR
Servicemen of the Russian peacekeeping contingent held a humanitarian action and provided food for the children of boarding school No. 1 in Stepanakert in Artsakh Republic (Nagorno-Karabakh).
As the press service at the Russian Defense Ministry reported, in the course of the events, the Young Cook competition was organized and held, in which children with disabilities from disadvantaged and low-income families living in remote areas of Artsakh took part.  Pupils of the boarding school competed in the culinary art of baking homemade pies from dough.
“We have events every week.  Before that, we had a pizza contest. We are very glad that you were present in the second event of the competition for the best pies, delicious pies, in which the peacekeepers took part.  We are very happy. We will cooperate with you. We will invite you here to every event," said Amest Simonyan, the director of the boarding school. “I think that we will help each other to make the children better.  We now have 18 children here.  Basically, these are children from socially disadvantaged families between the ages of 7 and 18,” she said, as quoted by the source.
It is noted that Russian peacekeepers in the jury took a sample and appreciated the appearance and taste of the culinary products, as well as the teamwork of the young chefs during their preparation.
Also, as part of the humanitarian action, Russian peacekeepers donated about 1 ton of humanitarian aid to the boarding school, including children's toys, books, stationery, kitchen and food sets.