Քաղաքական 10:30 11/08/2021 Արցախ
Արցախի հակամարտության գոտում գտնվող ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները հումանիտար ակցիա են իրականացրել և սնունդ են տրամադրել Ստեփանակերտի թիվ 1 գիշերօթիկ դպրոցի երեխաներին: Այդ մասին տեղեկատվություն է տարածել ՌԴ ՊՆ-ն:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ միջոցառումների ընթացքում կազմակերպվել և անցկացվել է «Երիտասարդ խոհարար» մրցույթը, որին մասնակցում էին Արցախի հեռավոր շրջաններում ապրող անապահով և ցածր եկամուտ ունեցող ընտանիքների և հաշմանդամություն ունեցող երեխաները: Գիշերօթիկ դպրոցի սաները մրցում էին խմորից տնական կարկանդակներ թխելու խոհարարական արվեստում:
«Մենք ամեն շաբաթ միջոցառումներ ենք ունենում: Մինչ այդ մենք պիցցայի մրցույթ ունեինք: Շատ ուրախ ենք, որ դուք ներկա եք լավագույն կարկանդակների, համեղ կարկանդակների մրցույթի երկրորդ միջոցառմանը, որին մասնակցում էին խաղաղապահները: Մենք կհամագործակցենք ձեզ հետ և սիրով կհրավիրենք ձեզ մասնակցելու նման միջոցառումներին»,- ասել է գիշերօթիկ դպրոցի տնօրեն Համեստ Սիմոնյանը և հավելել. «Կարծում եմ, որ մենք միմյանց կօգնենք երեխաներին ավելի լավը դարձնելու համար: Այժմ մենք այստեղ ունենք 18 երեխա: Նրանք հիմնականում 7-ից 18 տարեկան սոցիալապես անապահով ընտանիքների երեխաներ են»:
ՌԴ ՊՆ-ն տեղեկացնում է, որ ժյուրիում ընդգրկված ռուս խաղաղապահները գնահատել են  կարկանդակների տեսքն ու համը, ինչպես նաև՝ դրանց պատրաստման ընթացքում երիտասարդ խոհարարների թիմային աշխատանքը:
«Այսօր Ստեփանակերտի թիվ 1 գիշերօթիկ դպրոցի տնօրենը մեզ հրավիրեց  մասնակցելու «Երիտասարդ խոհարար» մրցույթի ժյուրիի աշխատանքներին: Մրցույթին մասնակցել է գիշերօթիկ դպրոցի 12 երեխա: 3 թիմ կար, որոնք այսօր մրցում էին տնական թխվածքներ պատրաստելու մեջ: Արդյունքում նրանք արժանացան պատվոգրերի և քաղցր նվերների»,- ասել է ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Դմիտրի Տուսիդին:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ մարդասիրական ակցիայի շրջանակներում, ռուս խաղաղապահները շուրջ 1 տոննա հումանիտար օգնություն են նվիրել գիշերօթիկ դպրոցին, ներառյալ մանկական խաղալիքներ, գրքեր, գրենական պիտույքներ, խոհանոց և սննդի հավաքածուներ:

Общество 11:51 11/08/2021 НКР
Военнослужащие российского миротворческого контингента в зоне нагорно-карабахского конфликта провели гуманитарную акцию и обеспечили продуктами детей школы-интерната № 1 г. Степанакерт в Арцахе, передает Минобороны РФ.
В сообщении отмечается, что ходе мероприятий был организован и проведен конкурс «Юный поваренок», в котором приняли участие дети с ограниченными возможностями из неблагополучных и малообеспеченных семей, проживающих в отдаленных районах Нагорного Карабаха. Воспитанники школы-интерната соревновались в кулинарном искусстве выпечки из теста домашних пирожков.
«Мероприятия у нас проводятся каждую неделю. До этого у нас был конкурс пиццы. Мы очень рады, что вы присутствовали во втором мероприятии конкурса лучшие пирожки, вкусные пирожки, в котором приняли участие миротворцы. Мы очень рады. Сотрудничать с вами будем. На каждое мероприятие мы с любовью пригласим вас сюда», - сказала директор школы-интернат Амест Симонян. «Я думаю, что мы будем друг другу помогать чтобы детям стало лучше. Сейчас у нас 18 детей здесь. В основном это дети из социально необеспеченных семей в возрасте от 7 до 18 лет», - уточнила она.
Российские миротворцы в составе жюри сняли пробу и оценили внешний вид и вкусовые качества кулинарных изделий, а также слаженность командных действий юных поваров в ходе их приготовления.
«Мы сегодня были приглашены директором школы-интернат № 1 города Степанакерт для участия в жюри конкурса «Юный поваренок». В нем приняли участие 12 детей, из числа воспитанников школы-интерната», - рассказал представитель российского миротворческого контингента Дмитрий Тусиди. «Всего было 3 команды, которые сегодня соревновались в приготовлении домашней выпечки. По итогам им были вручены грамоты и сладкие подарки», - пояснил он.
Также в рамках проведения гуманитарной акции российские миротворцы передали школе-интернату около 1 тонны гуманитарного груза, в том числе детские игрушки, книги, канцелярские принадлежности, кухонные и продуктовые наборы.