Panorama.am-ի լուսանկարչի մուտքն ԱԺ ազատ է՝ շնորհակալություն գործընկերներին
Panorama.am-ի լուսանկարիչ Լիլիան Գալստյանի մուտքը ՀՀ ԱԺ տարածք ազատ է՝ ՀՀ ԱԺ ութերորդ գումարման արտահերթ նստաշրջանները (այդ թվում՝ սույն թվականի օգոստոսի 17-ին գումարվելիք) լուսաբանելու համար։
Այս մասին հայտնում են ԱԺ աշխատակազմից՝ էլեկտրոնային փոստի միջոցով պատասխանելով «Պանորամա.էյ.էմ» ՍՊԸ ներկայացուցիչ, «Ջեյ֊Փի Փաստաբանական գրասենյակ» ՍՊԸ-ի փաստաբան Իրմա Ճաղարյանի դիմումին, որում նշվում են ԱԺ կողմից՝ Լիլիան Գալստյանի մուտքի արգելման հակաօրինական լինելը՝ տաս A4-ով։
Նշենք, որ Panorama.am կայքի հիմնադիր ընկերության ներկայացուցիչն օգոստոսի 11-ին դիմում էր ներկայացրել ԱԺ աշխատակազմ` ընդգծելով, որ Panorama.am-ի լուսանկարչի մուտքը ԱԺ արգելելու որոշումը ակնհայտորեն ոչ իրավաչափ է, հակասում է վարչարարության հիմնարար սկզբունքներին։
«Այն ակնհայտորեն խախտում է իմ վստահորդ կազմակերպության իրավունքներն ու ազատությունները, ինչով պայմանավորված դիմում ենք Ձեզ՝ խնդրելով վերացնել նախկինում Լիլիան Գալստյանի նկատմամբ կիրառված սահմանափակումները և վերականգնել վերջինիս հավատարմագրումը՝ թույլատրելով նրան այսուհետ մուտք գործել Աժ տարածք ու իրականացնել մասնագիտական պարտականությունները»,-ասված էր ԱԺ աշխատակազմին ուղղված դիմումի մեջ։
«Պանորմա.էյ.էմ» ՍՊԸ ներկայացուցիչ՝ փաստաբան Իրմա Ճաղարյանն ԱԺ-ին նաև տեղեկացրել էր, որ չեն պահպանվել լրագրողի հավատարմագրումը դադարեցնելու վերաբերյալ համապատասխան իրավակարգավորումներով սահմանված պահանջները, ինչով պայմանավորված խախտվել են «Պանորամա.էյ.էմ» ընկերության իրավունքներն ու ազատությունները։
«Ուստի ստեղծված իրավիճակում հարկ ենք համարում հայտնել, որ Ձեր կողմից Լիլիան Գալստյանի հավատարմագրման վաղաժամկետ դադարեցումը տեղի է ունեցել օրենսդրական իրավակարգավորումների կոպիտ խախտմամբ, որպիսի պայմաններում նրա հավատարմագրումը ենթակա է վերականգնման»,-նշել էր փաստաբանը ԱԺ-ին ուղղված նամակում։
Փաստաբանը դիմում նշել էր նաև ԱԺ կողմից Panorama.am-ի նկատմամբ խտրական մոտեցման մասին, հիշեցրել դրա արգելման սկզբունքը։
«ԱԺ աշխատակազմի կողմից կիրառվել է բացառապես անթույլատրելի տարբերակված մոտեցում»,-նշված է դիմումում։
Panorama.am-ը շնորհակալություն է հայտնում բոլոր այն ԶԼՄ-ներին, որոնք անդրադարձան, բարձրաձայնեցին խմբագրության լուսանկարչի մուտքն ԱԺ արգելելու որոշման մասին, այն լրագրողներին ու քաղաքացիներին, որոնք հայտարարեցին «Ես Լիլիանն եմ», լրագրողական կազմակերպություններին, որոնք դատապարտեցին տեղի ունեցածն ու լրագրողի մուտքի արգելքն անհապաղ չեղարկելու կոչով հանդես եկան, մամուլի ազատության փորձագետներին, որոնք օբյեկտիվ գնահատական տվեցին ԱԺ աշխատակազմի որոշմանը, մտահոգություն հայտնեցին կատարվածի վերաբերյալ, ահազանգեցին դրա հնարավոր հետևանքների մասին, իրավաբաններին, որոնք հրապարակային կերպով հայտարարեցին ու փաստեցին, որ տեղի ունեցածն անօրինականություն է, Հայաստանի Ժուռնալիստների միությանը, ով Հայաստանում գործող դեսպանատների ուշադրությունը հրավիրեց փաստին, ՄԻՊ Արման Թաթոյանին, որն ընդգծեց, լրագրողի նկատմամբ նման ներգործություն կիրառելու իրավական պատշաճ հիմքերը բացակայում են, գրությունը չի պարունակում կոնկրետ դեպքի կամ փաստերի հիմնավորումներ, իսկ նշված պաշտոնյայի լիազորության իրավական տիտղոսը լուրջ կասկածի տեղիք է տալիս, քաղաքական գործիչներին, որոնք խոսեցին մամուլի ազատության օգտին, ԱԺ ընդդիմադիր (ցավոք՝ միայն) պատգամավորին, որ իրենց գործունեության եռուն սկզբում մի քանի անգամ բարձրաձայնեցին Լիլիան Գալստյանի մուտքը ԱԺ արգելելու հակաիրավական ու վատ նախադեպ լինելը։
Լիլիան Գալստյանի մուտքն ԱԺ արգելվեց օգոստոսի 4-ին լուսանկարների շարքի հրապարակումից հետո, որտեղ երևում են, թե ինչ թվով ու ինչպես են պահպանության ծառայության աշխատակիցները ծառայություն իրականացնում ԱԺ տարածքում ու շենքում։ Լուսանկարները լայնորեն տարածվեցին՝ ուղեկցվելով իշխանություններին ուղղված բազմաթիվ քննադատություններով։
Մինչ այսօր Panorama.am-ը որպես ԱԺ աշխատակազմի որոշման դեմ բողոքի նշան ԱԺ գործունեությն վերաբերյալ նյութերին կցում էր առանց պատկեր լուսանկարներ։
Իսկ վաղվանից կարող եք ծանոթանալ ԱԺ-ում անցուդարձին նաև Լիլիան Գալստյանի լուսանկարների միջոցով։
- ԱԺ-ում թաքցնում են հնարավոր ամեն բան
- Գեղամ Մանուկյան. Տեսանք աննախադեպ երևույթ, երբ լրագրողին ամբողջ նստաշրջան զրկում են լուսաբանման իրավունքից
- ԱԺ-ն չի վերանայել Panorama.am-ի լուսանկարչի խորհրդարան մուտք գործելու արգելքը
- ԱԺ-ում դեռ չեն վերանայել Panorama.am-ի լուսանկարչի մուտքը խորհրդարան արգելելու որոշումը
- Սա խայտառակ երևույթ է հանրության կողմից տեղեկատվություն ստանալու ազատության սահմանափակման հարցում. Գեղամ Մանուկյանը՝ Panorama.am-ի ֆոտոլրագրողի մուտքն ԱԺ արգելելու մասին
- ՀԺՄ-ն դատապարտում է Panorama.am-ի լուսանկարչի մասնագիտական գործունեության դեմ ուղղված ԱԺ գործողությունները
- Անհապաղ վերականգնել «Panorama.am» լրատվական կայքի ֆոտոթղթակից Լիլիան Գալստյանի իրավունքը
- Արման Թաթոյան. Panorama.am-ի լուսանկարչի մուտքը ԱԺ արգելելը խնդրահարույց է
- Բորիս Նավասարդյան. Ակնհայտորեն հետապնդում են այն լրագրողներին, որոնք անցանկալի տեղեկություններ են փոխանցում խորհրդարանի անցուդարձի մասին

Общество 19:06 16/08/2021 Армения
Вход фотокорреспонденту Panorama.am Лилиан Галстян в парламент для освещения внеочередных сессий НС 8-го созыва (в том числе, заседания 17 августа) открыт.
Об этом аппарат НС направил ответное электронное письмо на обращение представителя ООО «Панорама.эй.эм», адвоката ООО «Адвокатский офис Джей-Эм» Ирмы Чагарян, в котором отмечается противозаконность запрета НС на вход Лилиан Галстян.
Отметим, что представитель компании-учредителя сайта Panorama.am 11 августа направила в аппарат НС обращение, подчеркнув, что решение о запрете входа фотографа Panorama.am в парламент неправомерно, противоречит основным принципам администрирования.
«Оно нарушает права и свободы моей подзащитной организации, в связи с чем обращаюсь к Вам с просьбой отменить примененные в отношении Лилиан Галстян ограничения и восстановить аккредитацию последней, разрешив ей отныне входить на территорию НС и осуществлять профессиональную деятельность»,- сказано в обращении.
Представитель ООО «Панорама.эй.эм» Ирма Чагарян отметила также, что не были соблюдены установленные соответствующими правовыми регулировками требования о прекращении аккредитации фотокорреспондента, в связи с чем нарушены права и свободы компании «Панорама.эй.эм».
«Следовательно, в сложившейся ситуации считаем необходимым сообщить, что досрочное прекращение аккредитации Лилиан Галстян осуществлено грубым нарушением законодательно-правового регулирования, и в этих условиях ее аккредитация подлежит восстановлению»,- отмечено в обращении аппарату НС.
Адвокат также отметила дискриминационный подход: «Нацсобранием применен недопустимо дискриминационный подход»,- отмечено в обращении.
Panorama.am выражает бладогарность всем тем СМИ, которые коснулись данной проблемы, тем журналистам и гражданам, которые заявили: «Лилиан – это я», тем журналистским организациям, которые осудили произошедшее и выступили с призывом незамедлительной отмены решения о запрете входа фотографа в парламент,  выразили обеспокоенность случившимся, высказались о возможных последствиях, всем тем юристам, которые публично заявили и констатировали, что случившееся противозаконно, Союзу журналистов Армении, который обратил внимание посольств на данный факт, Омбудсмену Арману Татояну, который подчеркнул, что правовые основания для подобных ограничений в отношении журналиста отсутствуют, решение не содержит обоснований по конкретному случаю или фактам, а правовой титул полномочий указанного должностного лица дает серьезный повод для подозрений, политическим деятелям, которые высказались в пользу свободы прессы.
Напомним, что вход в НС фотокорреспонденту Лилиан Галстян был запрещен 4 августа после публикации фотоленты, в которой видно, в каком количестве и как осуществляют службу сотрудники службы охраны в НС.
До сего дня Panorama.am в знак протеста к материалам о деятельности НС прикрепляла фотографии без изображения:
Так:
А с завтрашнего дня можете следить за парламентскими событиями также с помощью фотографий Лилиан Галстян.