Քաղաքական 14:23 17/08/2021 Աշխարհում
Թուրքիան այս պահին դրական է ընկալում Աֆղանստանում «Թալիբան» արմատական շարժման ուղերձները: Այս մասին գրում է «ՏԱՍՍ» գործակալությունը,վկայակոչելով Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն:
«Մենք շարունակում ենք աջակցել Աֆղանստանի տնտեսական զարգացմանը և վերջինիս խաղաղության և կայունության հաստատմանը: Ներկա պահին մենք դրական ենք ընդունում թալիբների ուղերձները և շարունակում ենք երկխոսություն պահպանել բոլոր կողմերի, այդ թվում ՝ թալիբների հետ»,-ասել է Չավուշօղլին։
Մինչդեռ օգոստոսի 15 -ին Չավուշօղլին ասել է, որ Անկարան ձեռնարկել է բոլոր անհրաժեշտ միջոցները Աֆղանստանում թուրքական դիվանագիտական ներկայացուցչությունների վերաբերյալ։

Политика 16:30 17/08/2021 В мире
Турция на данный момент положительно воспринимает послания радикального движения "Талибан" в Афганистане. Об этом заявил во вторник министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу.
"Мы продолжим поддерживать экономическое развитие Афганистана и установление мира и стабильности [в этой стране]. На данный момент мы бы хотели сказать, что положительно воспринимаем сообщения талибов. Мы продолжаем поддерживать диалог со всеми сторонами, включая талибов", - приводит его слова Anadolu, передает ТАСС.
Между тем 15 августа Чавушоглу заявил, что Анкара приняла все необходимые меры относительно турецких дипломатических миссий в Афганистане и посольство Турции в Кабуле продолжает свою деятельность. Оно готово оказать необходимую помощь тем турецким гражданам, которые захотят покинуть Афганистан.