Մշակույթ 14:04 31/08/2021 Հայաստան
Այսօր կավարտվի «Classic Piano» դաշնակահարների 2-րդ միջազգային մրցույթի 3-րդ փուլը, որի ընթացքում դաշնակահարները ելույթ են ունենում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ։ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբից հայտնում են, որ երրորդ փուլում իրենց կատարողական վարպետությունը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի նվագակցությամբ ներկայացրել են 18 երաժիշտներ։
Նրանցից է Մեծ Բրիտանիան ներկայացնող 13-ամյա դաշնակահար Ջեքի Ժենգը (Jacky Zhang)։ Ժյուրիի առջև հանդես գալուց հետո նա նշեց, որ իր ելույթից գոհ է։ Խոսելով Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթի մասին՝ դաշնակահարն ընդգծեց, որ նվագախմբի և դիրիժորի հետ շատ ներդաշնակ են նվագել, շատ հեշտ են միմյանց հասկացել, հաճելի էր համագործակցել նման երաժիշտների հետ։ Ջեքի Ժենգը հույս հայտնեց, որ իրեն կհաջողվի հաղթել մրցույթում։
Սեպտեմբերի 2-3-ը կանցկացվի մրցույթի չորրորդ փուլը, իսկ մրցույթի հաղթողը հայտնի կդառնա սեպտեմբերի 4-ին։
Հիշեցնենք, որ այս օրերին Դուբայում անցկացվում է «InClassica» դասական երաժշտության 10-րդ փառատոնը, որի շրջանակներում էլ կայանում է «Classic Piano» դաշնակահարների միջազգային երկրորդ մրցույթը։ Փառատոնի կազմակերպիչներն են «Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամը» (EUFSC) և «SAMIT Event Group»-ը։ Փառատոնի ռեզիդենտ կոմպոզիտորն է Ալեքսեյ Շորը։

Culture 14:53 31/08/2021 World
Participants of “Classic Piano” international competition pleased with cooperation with Armenian musicians
The third round of the second grand edition of the “Classic Piano” International Piano Competition will conclude on August 31. As the State Symphony Orchestra of Armenia reported, 18 pianists performed with the Armenian State Symphony Orchestra under the baton of its Artistic Director and Principal Conductor Sergey Smbatyan.
After the performance, one of the participants, 13-year-old Jacky Zhang from Great Britain, noted he felt happy about his performance. Speaking about his experience of playing with the Armenian State Symphony Orchestra, the pianist stressed he had performed in harmony with the Orchestra, the Principal Conductor and was pleased to cooperate with Armenian musicians. Jacky Zhang expressed hope he would win the competition.
The fourth round of the Competition is slated for September 2-3. The winner will be announced on September 4.
To remind, the “Classic Piano” International Piano Competition is held as part of the 10th InClassica International Music Festival in Dubai. The participants perform a range of classical and contemporary repertoire, including works by the event’s Composer-In-Residence, Alexey Shor. In the third and fourth rounds of the competition the participants perform with the Armenian State Symphony Orchestra.
The competition is organized by the European Foundation for Support of Culture (EUFSC), led by its President, the cultural entrepreneur Konstantin Ishkhanov. The EUFSC is a Malta-based non-profit organization which works to promote cultural and educational engagement around the world via a range of projects including concerts, masterclasses, conferences, competitions and festivals.