Մշակույթ 12:09 03/09/2021 Հայաստան
«Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամի կրթաթոշակառուները կմասնակցեն Middle East Classical Music Academy դասընթացներին
«Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ՝ հիմնադրամի կրթաթոշակառուները կմասնակցեն սեպտեմբերի 4-ից 23-ը Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Դուբայ քաղաքում անցկացվելիք Մերձավոր Արևելքի դասական երաժշտության ակադեմիայի (Middle East Classical Music Academy) կազմակերպած վարպետության դասերին, ինչպես նաև հանդես կգան կատարումներով:
«Երաժշտություն հանուն ապագայի» մշակութային հիմնադրամի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ Middle East Classical Music Academy-ն անցկացվում է InClassica միջազգային երաժշտական փառատոնի (օգոստոսի 28-ից սեպտեմբերի 26-ը) շրջանակներում, որը կազմակերպել է Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի (European Foundation for Support of Culture / EUFSC) նախագահ Կոնստանտին Իշխանովի և SAMIT Event Group-ի նախաձեռնությամբ:
Հիմնադրամի տասը կրթաթոշակառուները՝ Դավիթ Բոյաջյանը (ջութակ), Ասյա Անիսիմովան (ջութակ),  Մարի  Հակոբյանը (թավջութակ), Հայկ Հեքեքյանը (հոբոյ), Տիգրան Գասպարյանը (հոբոյ),  Դավիթ Տոնոյանը (ֆագոտ), Սաթենիկ Գալստյանը (գալարափող), Միհրան Առաքելյանը (շեփոր), Սամվել Դավթյանը (տրոմբոն) եւ  Գուր Սարգսյանը (դաշնամուր) սեպտեմբերի 5-ին կկատարեն Էդվարդ Միրզոյանի «Վալսը» և Արամ Խաչատրյանի «Այշեի պարը» «Գայանե» բալետից:
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ սեպտեմբերի 4-ին և 5-ին իրենց կատարումներով հանդես կգան հիմնադրամի կրթաթոշակառուներ Մարի Հակոբյանը, Ասյա Անիսիմովան, Գուր Սարգսյանը, Հայկ Հեքեքյանն ու Դավիթը Բոյաջյանը:
«Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամը, հավատարիմ մնալով իր ծրագրերին, որոնք հետաձգվել էին համավարակի պատճառով, կազմակերպել է նաեւ 6 դաշնակահարների՝ Արիանա Կարապետյանի, Աստղիկ Ղուկասյանի, Մարգարիտա Միքաելյանի, Գառնիկ Մսրյանի, Վալերի Պոլոյանի և Մարի Փոշոտյանի մասնակցությունը Մերձավոր Արեւելքի դասական երաժշտության ակադեմիայի դասընթացներին: Ժյուրիի կողմից ընտրված դաշնակահարները պետք է մասնակցեին 2020թ. Մալթայի դասական երաժշտության ակադեմիայի վարպետության դասերին, սակայն, համավարակով պայմանավորված, նրանց մասնակցությունը հետաձգվել էր:
Դաշնակահարուհի Աստղիկ Ղուկասյանը հանդես կգա մեկ կատարումով Կալինինգրադի սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ:
Մերձավոր Արեւելքի դասական երաժշտության ակադեմիայի (Middle East Classical Music Academy) շրջանակներում, համաշխարհային ճանաչում ունեցող և առաջատար կատարողներ և դասախոսներ՝ ջութակահարներ Պավել Վերնիկովը (Իսրայել/Շվեյցարիա), Բորիս Կուշնիրը (Ավստրիա), Դանիել Հոփը (Միացյալ Թագավորություն), Սերգեյ Դոգադինը (ՌԴ), Հայկ Ղազազյանը (Հայաստան/ՌԴ), Սերգեյ Խաչատրյան (Հայաստան), Գրաֆ Մուրժան (Հունգարիա/ՌԴ), Ստելլա Չենը (ԱՄՆ), Սվետլանա Մարկովան (ՌԴ/Շվեյցարիա), Իգոր Պետրուշևսկին (Միացյալ Թագավորություն), դաշնակահարներ Պավել Գիլիլովը (Գերմանիա/Ավստրիա), Ջուլիանո Մազոկանտեն (Իտալիա), Հեյ-Յանգ Քիմը (Հարավային Կորեա), Ստեփան Սիմոնյանը (Գերմանիա), Դմիտրի Ալեքսեևը (Միացյալ Թագավորություն), Ռուդոլֆ Բուչբայնդերը (Ավստրիա), թավջութակահար Ալեքսանդր Ռամը (ՌԴ), ֆագոտահարներ Ռիչարդ Պալեյը (Իսրայել), Անդրեյ Շամիդանով (ՌԴ), տրոմբոնահարներ Նատալ Բիկովը (Իսրայել), Վասիլի Կոզլովը (ՌԴ), շեփորահար Վլադիսլավ Լավրիկը (ՌԴ), հոբոյահարներ Լիոր Միշելը (ԱՄՆ), Պավել Օրլով (ՌԴ), գալարափողահարներ Հագայի Շալոմը (Իսրայել),  Վադիմ Շվեդչիկովը (ՌԴ), կլառնետահար Սերգեյ Ելեցկին (ՌԴ) և ֆլեյտահար Մաքսիմ Ռուբցովը (ՌԴ) կանցկացնեն մի շարք բաց դասախոսություններ եւ վարպետության դասեր:
Հիմնադրամի կրթաթոշակառուներին ու դաշնակահարներին հնարավորություն է ընձեռվելու ունկնդրել InClassica միջազգային փառատոնի բոլոր համերգները: Փառատոնի ընթացքում երաժշտական այս խոշորագույն իրադարձությանը կմասնակցեն համաշխարհային ճանաչում ունեցող 37 կատարողներ, 8 առաջատար նվագախմբեր, 12 դիրիժորներ։ Փառատոնը կանցկացվի Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ամենանշանակալի հարթակներում՝ Դուբայի օպերայում և Coco-Cola Arena-ում։
InClassica միջազգային փառատոնի մասնակիցների թվում են՝ «Գրեմմի» և Էվերի Ֆիշերի մրցանակների արժանացած ջութակահար Գիլ Շահամը, ՌԴ ժողովրդական արտիստ, ՌԴ պետական մրցանակի դափնեկիր, հանրահայտ դաշնակահար Դենիս Մացուևը, «Էմմի», ECHO Klassik մրցանակների դափնեկիր, օպերային երգչուհի Դանիել դե Նիզը, «Գրեմմի» մրցանակի արժանացած, Gramophone Classical Music Award-ի կրկնակի դափնեկիր, Edison Classical Music Award-ի 5-ակի դափնեկիր, ջութակահար Մաքսիմ Վենգերովը և մեծ ճանաչում վայելող այլ արտիստներ։
Փառատոնին կմասնակցեն Ռուսաստանի ազգային նվագախումբը, Երուսաղեմի սիմֆոնիկ նվագախումբը, Ռեյնլանդ-Պֆալցի Գերմանիայի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը և այլ հայտնի նվագախմբեր, որոնք կներկայացնեն համերգային բազմազան ծրագրեր։ Փառատոնի այցելուները կկարողանան ունկնդրել նաև բազմաթիվ պրեմիերաներ։
«Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամի 2021/2022թթ. կրթաթոշակառուները հայտնի կդառնան արդեն այս ամսվա վերջում: Հիմնադրամը նախապատրաստում է այլ կրթական, շատ կարևոր ծրագրեր, որոնց մասին hիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ և կրթական ծրագրերի գեղարվեստական ղեկավար Սերգեյ Սմբատյանը կհայտարարի սեպտեմբերի վերջում:

Culture 13:14 03/09/2021 Armenia
Music for Future Foundation scholarship recipients to participate in Middle East Classical Music Academy
At the initiative of the Music for Future Foundation, the Foundation's scholarship recipients will take part in master classes organized by the Middle East Classical Music Academy to be held in Dubai, United Arab Emirates, from September 4 to 23, as well as perform. The Middle East Classical Music Academy is held within the framework of the InClassica International Music Festival (from August 28 to September 26) organized on the initiative of Konstantin Ishkhanov, President of the European Foundation for Support of Culture (EUFSC), and SAMIT Event Group.
The ten scholarship recipients of the foundation – Davit Boyajyan (violin), Asya Anisimova (violin), Mari Hakobyan (cello), Hayk Hekekyan (oboe), Tigran Gasparyan (oboe), Davit Tonoyan (bassoon), Satenik Galstyan (French horn), Mihran Arakelyan (trumpet), Samvel Davtyan (trombone) and Gur Sargsyan (piano) – will perform Edvard Mirzoyan's "Waltz" and Aram Khachaturian's "Ayshe’s Dance" from "Gayane" Ballet on September 5, the Music for Future Foundation said in a press release on Friday.
On September 4 and 5, the foundation's scholarship recipients Mari Hakobyan, Asya Anisimova, Gur Sargsyan, Hayk Hekekyan, and Davit Boyajyan will perform with the Armenian State Symphony Orchestra. Adhering to its programs which were postponed due to the pandemic, the Music for Future Foundation has also organized the participation of six pianists—Ariana Karapetyan, Astghik Ghukasyan, Margarita Mikaelyan, Garnik Msryan, Valeri Poloyan, and Mari Poshotyan—in the courses of the Middle East Classical Music Academy. The pianists selected by the jury were supposed to take part in the master classes of the Malta Classical Music Academy in 2020, but their participation was postponed due to the pandemic.
It should be noted that pianist Astghik Ghukasyan will perform one performance with the Kaliningrad Symphony Orchestra. Within the framework of the Middle East Classical Music Academy, world-renowned and leading performers and lecturers—violinists Pavel Vernikov (Israel/Switzerland), Boris Kuschnir (Austria), Daniel Hope (United Kingdom), Sergei Dogadin (Russia) , Hayk Ghazazyan (Armenia/Russia), Sergey Khachatryan (Armenia), Graf Mourja (Hungary/Russia), Stella Chen (USA), Svetlana Markova (Russia/Switzerland), Igor Petrushevski (United Kingdom), pianists Pavel Gililov (Germany/Austria), Giuliano Mazzoccante (Italy), Hye Young Kim (South Korea), Stepan Simonian (Germany), Dmitri Alexeev (United Kingdom), Rudolf Buchbinder (Austria), cellist Alexander Ramm (Russia), bassoonists Richard Paley (Israel), Andrei Shamidanov (Russia), trombone players Natal Bikov (Israel), Vasily Kozlov (Russia), trumpeter Vladislav Lavrik (Russia), oboe players Lior Michel (USA), Pavel Orlov (Russia), French horn players Hagai Shalom (Israel), Vadim Shvedchikov (Russia), Sergei Yeletsky (Russia), and flutist Maxim Rubtsov (Russia)—will give a series of open lectures and master classes.
Let us add that the scholarship recipients and pianists of the foundation will have the opportunity to listen to all the concerts of the InClassica International Festival. Thirty-seven world-famous performers, eight leading orchestras, and twelve conductors will take part in this biggest musical event during the festival. The festival will be held on the most important platforms of the United Arab Emirates: the Dubai Opera, and the Coca-Cola Arena. Participants of the InClassica International Festival include Grammy Award and Avery Fisher Prize-winning violinist Gil Shaham; People's Artist of Russia, laureate of the Russian State Prize, renowned pianist Denis Matsuev; Emmy and ECHO Klassik Awards’ winner, opera singer Danielle de Niese; Grammy Award winner, two-time Gramophone Classical Music Award winner, five-time Edison Classical Music Award winner, violinist Maxim Vengerov; and other well-known artists. The festival will be attended by the Russian National Orchestra, the Jerusalem Symphony Orchestra, the German State Philharmonic of Rhineland-Palatinate, the Armenian State Symphony Orchestra, and other famous orchestras which will present a variety of concert programs. The visitors of the festival will also be able to listen to many premieres.
The 2021/22 scholarship recipients of the Music for Future Foundation will be announced at the end of this month. The foundation is preparing other very important education programs about which Sergey Smbatyan, head of the foundation's board of trustees and artistic director of education programs, will announce at the end of September.