Քաղաքական 13:38 13/09/2021 Հայաստան
«Քվեարկության օրը սոցիալական ցանցերի օգտատերերը հրապարկում էին ԶՈւ տարբեր ստորաբաժանումների հետ կապված տեսանյութեր և գրառումներ անում ԶՈւ-ի՝ ընտրախախտումների գործընթացով անցնելու հետ կապված»,- ԿԸՀ աշխատանքների հաղորդման խորհրդարանական լսումների ժամանակ Տիգրան Մուկուչյանին դիմեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
Պատգամավորը շեշտեց, որ երևույթը գնահատում է ՀՀ ԶՈՒ հեղինակությանը հասցված վնասի և քաղաքական գործընթացի վրա այդ իրավախախտումների ազդեցության տեսանկյունից:
«Եթե ԶՈւ-երը համակարգային այս խախումներում ներգրավված չէին, այլ տարբեր պաշտոնատար անձանց՝ տարբեր օղակներում մասնակցությունն էր, որ բերել էր նման խնդիրներին, ապա ընտրական գործընթացներից հետո մենք ականատես չեղանք որևէ անձի պատասխանատվության ենթարկվելուն»,- հարցրեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր
ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանն ասաց, որ այդ միտման հնարավոր ազդեցության մասին դատողություներ անելը տեղին չէ, քանի որ ՍԴ-ում այդ կապակցությամբ քննարկումներ եղել են և այդ հարցի վրա վերջակետ է դրվել բարձրագույն դատարանի որոշմամբ:
Նա նաև հավելեց, որ այն հարցերը, որոնք եղել են ընտրական հանձնաժողովների իրավասության ներքո, դրանցով վարույթներ են իրականացվել, իսկ այն դեպքերը, որոնցում առկա են եղել այլ հատկանիշներ՝ ուղարկվել են իրավապահ մարմիններին:

Политика 15:07 13/09/2021 Армения
«В день голосования на выборах в Национальное Собрание Армении пользователи социальных сетей публиковали видео, связанные с различными подразделениями ВС, делали записи об участии ВС в избирательных правонарушениях», – обратился к председателю Центральной избирательной комиссии Тиграну Мукучяну депутат от фракции блока «Честь имею» Тигран Абрамян в Национальном Собрании 13 сентября.
Отметим, парламент обсуждает отчет о деятельности ЦИК РА.
Депутат подчеркнул, что вышеотмеченное явление он оценивает с точки зрения ущерба, нанесенного репутации Вооруженных сил РА, влияния этих правонарушений на политический процесс.
«Если Вооруженные Силы не участвовали в этих системных нарушениях, а имело место участие  разных должностных лиц в разных звеньях, что и привело к таким проблемам, то после избирательного процесса мы не видели ни одного человека, которого привлекли бы к ответственности», – заявил депутат.
Председатель Центризбиркома Тигран Мукучян ответил, что судить о возможном влиянии этой тенденции неуместно, поскольку в Конституционном суде велись дискуссии в этой связи, и в данном вопросе точка поставлена решением Верховного суда.
Он добавил, что по вопросам, находившимся в компетенции избирательных комиссий, были осуществлены производства, а случаи, содержащие иные признаки,  были направлены в правоохранительные органы.