Հասարակություն 12:00 17/09/2021 Հայաստան
Վերջին պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության ներքո անցած Արցախի բնակավայրերից տեղահանված բնակիչներից մի քանիսն այսօր կառավարության շենքի դիմաց են եկել՝ հյատնելու իրենց բողոքը։ Կառավարության շենքի դիմաց այսօր հիմնականում հադրութցիներ էին եկել։
Խաղաղ ակցիա իրականացնող անտուն մնացած արցախցիների դեմ մի քանի տասնյակ ոստիկան են կանգնեցրել, որոնք պահպանում են կառավարության մուտքի դուռը։
«Մենք երբ իմացել ենք, որ Հայաստանի ու Արցախի կառավարություններ ծրագրեր ունեն մեզ բնակարաններով ապահովելու համար, դիմել ենք, որ մեր կարծիքն էլ ներկայացնենք։ Բայց մեր հղած նամակներին երկու ամիս շարունակ պատասան չեկավ»,-ասաց ակցիայի մասնակիցը։
Նրա խոսքով,  քանի ո ցավոք սրտի Արցախից տեղահվածներին շատ հայաստանցիներին լավ չեն վերաբերվում, ընտրությունների ընթացքում իրենք լռել են, որ չասեն՝ իրենց պրոբլեմներով եկել են, որ ընտրությունները խոչընոդոտեն։
Ընտրական գործընթացի ավարտից հետո դիմել են կառավարություն՝ ՝հացնելով, թե ինչո՞ւ չեն պատասխանում, խոստացել են, չպատասխանելու դեպքում իրենց նամակները հրապարակելու են։ Դրանից երեք օր հետ պատասխան են ստանում, սակայն, ինչպես իրենք են ասում, կապ չուներ իրենց նամակում հնչեցրած հարցերի հետ։
«Մենք այնքան էլ սիրով փողոց դուրս չենք գալիս, պարզ ասեմ, պարզապես իրենց լռությունից, պատասխան չտալուց ենք փողոց դուրս գալիս։ Հիմա մեր ասածն ի՞նչ է, մեր կարծիքն էլ հաշվի առեք»,-ասում է հադրութցի տղամարդը։
Նրա խոսքով, իշխանություններին  շատ է հետաքրրքել նախատեսված շինարարության համար հատկացվող գումարները, նա նկատել է, որ շինարարության ժամանակ կոռուպցիա կա։ Բայց ինքն էլ առաջարկ ունի, գուցե ուզում է մի ֆերմա սարքի կամ այգի հիմնի, եկամուտով հետո տուն գնի կամ սարքի։
«Մենք առաջարկեցինք անհատական մոտեցում ցուցաբերեն, ենթադրենք X գումարով մի բնակարան են կառուցելու, կարող են դա բաժանել մի քանի ընտանիքի միջև։  Հադրութի ու Շուշիի բնակիչներին ցանկանում են Արցախում բնակեցնել։ Մենք դեմ չենք։ Բայց 30 տարիների ընթացքում շատ բնակարաններ են սարքել, բայց բնակեցնել չեն կարողացել, քանի որ տուն տալիս էին, բայց աշխատանք չէին տալիս»,-ասաց ակցիայի մասնակից Հայրիյանը՝ նշելով, որ մի քանի տարբերակներ են ներկայացրել կառավարություններին։
Ակցիայի մասնակիցների խոսքով, եթե բավարար պատասխան չստանան կառավարությունից, ապա դիմելու են ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակ, Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանություն՝ բարձրաձայնելու, որ  արցախցին ունի այնպես ապրելու իրավունք, ինչպես աշխարհի մյուս բոլոր ժողովուրդները, միջազգային հանրությունն իրավունք չունի անտեսել մեր ապրելու իրավունքը։

Общество 15:08 17/09/2021 Армения
Вынужденные переселенцы из оккупированных ВС Азербайджана у Арцаха территорий проводят сегодня акцию протеста перед зданием правительства Армении. При этом перед зданием кабмина в основном собрались лишившиеся жилья гадрутцы.
Перед проводящими мирную акцию арцахцами, которые вследствие войны лишились своих домов, выставлены десятки сотрудников Полиции, которые охраняют вход в здание правительства.
«Когда мы узнали, что у правительств Армении и Арцаха есть программы по обеспечению нас жильем, мы обратились к ним, чтобы представить и свое мнение тоже.  Но письма, которые мы отправляли, так и остались без ответа, хотя прошло 2 месяца», – сказал один из участников акции.
По его словам, во время выборов они хранили молчание, чтобы никто не сказал, мол, своими проблемами они хотят помешать выборам.
После окончания избирательного процесса они обратились в правительство с вопросом, почему их письма остались без ответа, пообещали, что если не ответят, то опубликуют свои письма. Ответ последовал через три дня, но, как указывают участники акции, он не имеет отношения к поднятым в письмах проблемам.
«Скажу откровенно: нам самим не нравится выходить на улицы, мы просто выходим ы не выходим на улицы из-за их молчания, отсутствия ответа. Чего мы сейчас добиваемся? Чтобы принимали во внимание и наше мнение», – отметил мужчина из Гадрута.
По его словам, власти очень интересуют деньги, выделяемые на планируемое строительство, он заметил, что при строительстве имеет место коррупция.
«Мы предложили проявить индивидуальный подход, предположим, они построят квартиру на сумму X. Пусть эту сумму разделят между несколькими семьями. Жителей Гадрута и Шуши хотят поселить в Арцахе. Мы не против. Но они построили много квартир за 30 лет, но не смогли их заселить, потому что дом давали, но не обеспечивали работой», – сказал Айриян, участник акции, отметив, что они представили несколько вариантов правительствам.
«У нас есть право жить на своей родине, как у остальных народов мира. Международное сообщество не имеет права игнорировать наше право на жизнь», - сказал житель.