Իրավունք 18:00 20/09/2021 Աշխարհում
Պերմի համալսարանում հրաձգություն կազմակերպած երիտասարդ Թիմուր Բեկմանսուրովի հայրը պատմել է որդու մասին: Այդ մասին հաղորդում է RT-ն իր Telegram-ալիքում:
Հայրն ասել է, որ ապրում է Սամարայում, իսկ Թիմուրը մոր հետ ապրում է Պերմում:
«Ես ստիպված եմ Պերմ գալ: Այժմ հարցում է կատարվել, հարցաքննությունն արդեն այնտեղ կլինի: Ես ինքս դեռ շոկի մեջ եմ, չեմ կարող ուշքի գալ: Ի՞նչ է նա արել»,- հայտնել է կասկածյալի հայրը:
Նա ասել, որ կատարվածի մասին խոսել է իր մոր և նախկին կնոջ՝ Թիմուրի մոր հետ: Կինն այդ պահին ոստիկանությունում հարցաքննվում էր: Բեկմանսուրովը նշել է, որ իր նախկին կինը շոկի մեջ էր, չէր կարողանում նորմալ խոսել:
«Որքան էլ ես նրա հետ խոսում էի, միևնույնն է, նրան գրավում էր միայն համակարգիչը: Ես ասում էի՝ ինչո՞ւ զբոսանելու չես գնում, նա պատասխանում էր՝ ես չեմ ուզում զբոսնել, ես նստած եմ համակարգչի մոտ»,-կիսվել է ընտանիքի հայրը:
Սեպտեմբերի 20-ին առավոտյան, զինված տղամարդը տրավմատիկ զենքով մտել էր Պերմի պետական համալսարանի տարածք և կրակ բացել: Դեպքի փաստով ՌԴ ՔԿ-ն քրեական գործ է հարուցել սպանության հատկանիշներով: Կասկածյալի ինքնությունը պարզվել է, նա բերման է ենթարկվել: Առողջապահության նախարարության վերջին տվյալներով, հրաձգության հետևանքով 24 մարդ վիրավորվել է, վեցը`զոհվել:

Society 20:12 20/09/2021 World
The detained Russian university shooter Timur Bekmansurov published a long, detailed explanation of his preparation, in which he claimed it was his dream to commit mass murder by any means possible and said he was not a terrorist, Russia Today reported.
On Monday morning, Bekmansurov entered Perm State University, the leading educational institution in the city just over 1,000km east of Moscow. According to reports, the 18-year-old killed at least six people and injured 28 more.
Bekmansurov, a first-year student, had been at the university for ten days, studying forensic science.
Speaking to the TASS news agency, a representative from the regional medical service said the shooter is alive but wounded and is currently in intensive care.
Prior to the attack, the killer wrote on social network VKontakte that his motivation was not religious or political, but a dream he had had for a long time due to his hatred of everyone around him, also noting that he considered using a car, bomb, or knife instead of a gun. He also detailed his purchase of a gun, and his firearm training, as well as the process of getting a license.