11:03 20/09/2021 Հայաստան
Արմենիա Մարիոթ հյուրանոցում կայացել է «Օրրան» բարեգործական հասարակական կազմակերպության հերթական՝ 15-րդ ամենամյա բարեգործական ընթրիքը:
Ամենամյա միջոցառման հիմքում հասարակությանն օգտակար լինելու արժեհամակարգն է, որը կոնկրետ ծրագրերի տեսքով դրսևորվում է արդեն 21 տարի: Հավատարիմ գործընկերների աջակցությամբ, «Օրրան» բարեգործական կազմակերպությունը ձգտում է հնարավորինս կրճատել երկրում արձանագրվող մուրացկանության ցուցանիշն ու հոգալ միայնակ տարեցների խնդիրները: Վերջին  տարիներին համավարակի, այնուհետև պատերազմի հետևանքները լրջորեն փոխել են երկրում տիրող սոցիալական պատկերն ու ընդլայնել շահառուների ցանկը: Ընթացիկ տարում ուշադրության կենտրոնում են լինելու նաև Արցախից տեղահանված ընտանիքները:
Ընթրիքի ժամանակ հանգանակված գումարն  ամբողջությամբ ուղղվելու է «Օրրան»-ի երկու՝ Երևանի և Վանաձորի կենտրոններին: Դա թույլ է տալու շարունակել «Օրրան»-ի կարևոր առաքելության իրագործումը. հոգալ կենտրոնների շահառու շուրջ 100  միայնակ տարեցներին և կարիքավոր 300 երեխաներին սննդի, կրթական, ձեռարվեստի ուսուցման, մշակութային, սոցիալական, հոգեբանական, ծառայություններ մատուցելու հարցերը:
Ինչպես ամեն տարի, այս անգամ ևս, բարեգործական միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններ, բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք, հիմնադրամի գործընկերներ, գործարարներ և արվեստագետներ: Բոլորի նպատակը եղել է նույնը. կանգնել սոցիալական ճգնաժամի մեջ հայտնված ընտանիքների կողքին:
«Օրրան»-ի հիմնադիր Արմինե Հովհաննիսյանն իր ուղերձում նշել է. «Ընթացիկ տարին մեզանից շատերի համար, անշուշտ, բարդ և մարտահրավերներով լի էր. նախ համավարակը, հետո էլ՝ կործանարար պատերազմը: Տխուր իրականությունից երեխաներն ամենաշատն են տուժել` որպես «լուռ զոհեր»: Մենք անում ենք ամեն ինչ, որպեսզի այդ ամենի միջով անցած երեխաների համար «Օրրան»-ը դառնա լուսավոր կետ»: Տիկին Հովհաննիսյանի խոսքով, մինչև օրս, կազմակերպությունը շարունակում է ստանալ աջակցության հայտեր:
«Այստեղ հավաքված է մի թիմ, որին հաջողվում է անմնացորդ սիրով և գթասրտությամբ նվիրվել հուսահատության մեջ հայտնված մանուկներին և տարեցներին, նրանց համար ստեղծել իրականություն, որն ավելի խոստումնալից է և հուսադրող: «Օրրան»-ը սովորեցնում է կյանքի դժվարությունները հաղթահարել  լավատեսությամբ և կամքի ուժով: Այստեղ դրսորվում է ոչ թե խղճահարություն, այլ՝ սեր ու նվիրում: Իսկ այդ ուժը շատ հզոր է»,- նշել է «Օրրան»-ի 21-ամյա գործունեության ընթացքում նրա ծրագրերի հիմնական աջակցող և խոշոր նվիրատու կազմակերպության՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի  գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Վիվա-ՄՏՍ ընկերությունից հայտնում են, որ Ռալֆ Յիրիկյանը կրկնապատկել է բարեգործական ընթրիքի ընթացքում հանգանակված գումարը՝ նվիրաբերելով 7,3 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ:
«Օրրան»-ի հետ համագործակցության շրջանակներում, 2006թ. սկսած՝ Վիվա-ՄՏՍ-ը տրամադրել է 986 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ: Ռալֆ Յիրիկյանի ընտանիքը տրամադրել է ԱՄՆ 50,7 հազար դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ:
Տևական ժամանակ իր առջև բարդ ու համարձակ խնդիր դրած բարեգործական կազմակերպության տարեգրությունը լի է մարդկային կենսագրությունների վրա դրական ազդեցությամբ:
Ամենամյա հերթական ընթրիքից հետո, նոր ծրագրերի մեկնարկը տրված է, իսկ աշխատանքային ժամանակացույցը՝ հագեցած:

Society 11:22 20/09/2021 Armenia
The 15th annual charity dinner of Orran Charitable Non-Governmental Organization took place at the Armenia Marriott hotel.
The yearly event is anchored on the value system of being useful to the society, which Orran for the last 21 years, is realizing through many of its implemented specific programs. With the support of dedicated partners, Orran charity organization strives to reduce the number of beggars/ the begging rate in the country as much as possible and address the difficulties of lonely elderly. In recent years, the epidemic and the post-war sequences have seriously changed the social representation of the country and have expanded the list of beneficiaries. This year, the organization’s focus will also be on the families displaced from Artsakh, Viva-MTS said in a press release on Monday.
The money raised during the dinner will be directed to the two centers of Orran in Yerevan and Vanadzor. This will allow Orran to continue its important mission of providing food, educational, handicraft training, cultural, social, psychological, and vocational services to around 100 elderly and 300 needy children beneficiaries.
Like previous years, the charity event was attended by ambassadors accredited to Armenia, high-ranking officials, foundation partners, businessmen and artists. Everyone's goal was the same: to stand by families in social crisis.
Armine Hovannisian, founder of Orran remarked in her message: "This year, of course, has been full of challenges for many of us. First the epidemic, then the devastating war. Children have suffered the most from the sad reality as “silent victims”. We do our best to make Orran a bright haven for the children who have gone through all this.”  According to Ms. Hovannisian, the organization continues to receive requests for assistance.
“A team is gathered here, which manages to dedicate itself with unconditional love and compassion for the children and elderly in despair, to create a reality for them that is more promising and encouraging. Orran teaches to overcome life's difficulties with optimism and willpower. It is not pity that is expressed here, but love and devotion. And that force is very powerful,” said Ralph Yirikian, General Manager of Viva-MTS, a major donor to Orran during its 21 years of operation.
Ralph Yirikian’s donation in drams in the amount equivalent to USD 7,3 thousand, has doubled the total amount of donations collected during the dinner.
In frames of cooperation with Orran, starting 2006, Viva-MTS provided support in drams in the amount equivalent to USD 986 thousand. The Yirikians provided support in drams equivalent to USD 50,7 thousand
The record of this charitable organization which for years has set for itself a difficult and courageous task is full of positive impact on human lives.
As the annual dinner has ended, the start of new programs is given, and the working schedule is full.