Հասարակություն 10:43 22/09/2021 Արցախ
Արցախի Հանրապետությունում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողներն ապահովել են Ամարասի վանական համալիր Հայաստանից ժամանած մոտ 100 ուխտավորի այցի անվտանգությունը: Խաղաղապահների գործողությունների վերաբերյալ տեղեկատվությունը հրապարակվել է ՌԴ ՊՆ պաշտոնական կայքէջում:
Ըստ հաղորդագրության՝ Մարտունու շրջանի սահմանազատման գծի մոտ գտնվող սրբավայր են այցելում ինչպես Արցախի Հանրապետության, այնպես էլ Հայաստանի և այլ երկրների ուխտավորներ:
«Մենք եկել էինք Հայաստանից, շատ էինք ուզում գալ, սակայն մտավախություն ունեինք ճանապարհի անվտանգության հարցում, բայց շնորհակալ ենք խաղաղապահներին, որ կարողացանք հանգիստ գալ այստեղ: Խաղաղապահները շատ հարգալից են մեզ հետ, ինչի համար հայտնում ենք մեր շնորհակալությունը: Մենք ամբողջ ճանապարհը հանգիստ անցանք, պարզապես մեզ համար բարոյապես ծանր էր, բայց մենք տեսնում ենք, որ խաղաղապահները կատարում են իրենց առջև դրված խնդիրները, և մենք դրանից մեզ հանգիստ ենք զգում: Նրանք շատ մեծահոգի են, նույնիսկ հայերենով հետաքրքրվեցին մեր որպիսությամբ: Շնորհակալ եմ նրանց դրա համար»,- ասել է ուխտավոր Գայանե Մխիթարյանը:
Ըստ ՌԴ ՊՆ-ի՝ խաղաղապահներն ապահովում են ուխտավորների անվտանգությունը տեղաշարժի՝ Ամարասի վանական համալիր այցելելու ընթացքում և եկեղեցական ժամերգությունների ժամանակ:
«Ռուս խաղաղապահներն ապահովում են Ամարասի վանական համալիր ժամանած ուխտավորների անվտանգությունը: Այս սրբավայրը գտնվում է սահմանազատման գծի մոտ, ուստի խաղաղապահների ներկայությունն անհրաժեշտ է»,- ասել է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Կորոլևը:

Society 15:13 22/09/2021 NKR
The servicemen of the Russian peacekeeping contingent in Artsakh (Nagorno-Karabakh) provided a safe visit to the Amaras Monastery to about 100 pilgrims who came from Armenia, the Russian Defense Ministry said in a statement on Wednesday.
The shrine, located near the line of demarcation of the parties in the Martutni district, is visited by pilgrims from both Nagorno-Karabakh, Armenia and other countries.
"We came from Armenia, we really wanted to come, but there were problems with fear and the opportunity to come, but thanks to the peacekeepers that we were able to come here safely. The peacekeepers treat us very respectfully, thank you. We calmly drove all the way, it was just morally difficult for us, but we see that peacekeepers are fulfilling their tasks and we are calm about it. They are very generous and even asked about our well-being in Armenian. Thank them for this," said pilgrim Gayane Mkhitaryan.
Peacemakers ensure the safety of pilgrims while traveling and visiting the Amaras monastery complex and during church services.
"Russian peacekeepers are ensuring the safety of pilgrims who have arrived at the Amaras monastery complex. This shrine is located near the demarcation line, so the presence of peacekeepers is necessary," said Alexander Korolev, a representative of the Russian peacekeeping contingent.