Քաղաքական 11:12 25/09/2021 Հայաստան
Սեպտեմբերի 24-ին ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 76–րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵՄ Արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ և Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ժոզեպ Բոռելի հետ։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԳՆ կայքից։
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության դինամիկ զարգացման կապակցությամբ։ Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ կիրարկմանը, ինչպես նաև Արևելյան գործընկերության գալիք գագաթաժողովին վերաբերող հարցերի:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հարցերի շուրջ։ 44-օրյա պատերազմից հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների հասցեագրման համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների անվերապահ հայրենադարձման հրամայականը և այս խնդրի քաղաքականացման անընդունելիությունը։
Հանդիպման ընթացքում շեշտվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսման և տևական ու համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտությունը։
Երկուստեք կարևորվել է ջանքերի գործադրումը՝ դեէսկալացիայի և տարածաշրջանում անվտանգության ու կայունության ապահովման ուղղությամբ։

Политика 12:55 25/09/2021 В мире
24 сентября в рамках 76-й сессии Генассамблеи ООН министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с Верховным представителем  Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности, вице-президентом Европейской комиссии Жозепом Боррелем. Подробности представляет пресс-служба МИД Армении.
Собеседники выразили удовлетворение динамичным развитием партнерства Армения-ЕС.
Были затронуты вопросы эффективного выполнения Соглашения о всеобъемлющем расширенном партнерстве Армения-ЕС, а также вопросы, связанные с предстоящим саммитом Восточного партнерства.
Стороны также обменялись мнениями по вопросам региональной стабильности и безопасности. В контексте решения гуманитарных вопросов, возникших после 44-дневной войны, Арарат Мирзоян подчеркнул императив безоговорочной репатриации армянских военнопленных и гражданских заложников в Азербайджан и недопустимость политизации этого вопроса.
В ходе встречи была подчеркнута необходимость практического и всеобъемлющего урегулирования процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Стороны подчеркнули важность усилий для обеспечения деэскалации, безопасности и стабильности в регионе.