Քաղաքական 15:39 28/09/2021 Տարածաշրջան
2020 թ-ին Արցախի վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիմնական արդյունքը կայունությունն է. Լավրով
Արցախում ռազմական գործողությունների ամբողջական դադարեցման վերաբերյալ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ նախորդ տարվա ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիմնական արդյունքը հակամարտության գոտում իրավիճակի կայունացումն է: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին երեքշաբթի տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
«2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից անցած գրեթե մեկ տարվա հիմնական արդյունքն այն է, որ կայունություն է հաստատվել, որը պահպանվում է, իսկ ռուսական խաղաղապահ զորախումբը նպաստում է նրան, որ մենք այժմ չենք տեսնում որևէ բռնի գործողություն: Կցանկանայի ևս մեկ անգամ շեշտել, որ ներկայում այնտեղ իրավիճակը կայուն է, չնայած, իհարկե, կան բազմաթիվ խնդիրներ»,-ասել է Լավրովը:
Նրա խոսքով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Նյու Յորքում Երևանի և Բաքվի հետ համաձայնեցրել են վերսկսել աշխատանքային ուղևորությունները Արցախի Հանրապետության տարածաշրջան:
«Օրերս Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի համանախագահները Նյու Յորքում հանդիպեցին Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ: Որքան հասկանում եմ՝ նրանք համաձայնել են վերսկսել իրենց ուղևորությունները տարածաշրջան՝ այցելելու և տեղում զրուցելու Հայաստանի, Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ, այդ թվում նաև Ստեփանակերտում են նախատեսված հանդիպումներ»,- ասել է նա:

Politics 16:22 28/09/2021 Region
The agreements ending military activities in the Nagorno-Karabakh region, which were reached by the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan last year, helped establish stability in the conflict zone, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said at a press conference on Tuesday, TASS reported.
"The main thing that was achieved in nearly a year since November 9, 2020, is that stability was established and has been maintained, the presence of Russia's peacekeeping forces helps prevent violent acts, which is what we see now. The minor incidents that occurred at first were promptly resolved. I would like to reiterate that the situation is stable there though there are a lot of issues," Lavrov noted.
According to him, a mine clearance operation has yet to be completed in Nagorno-Karabakh, as well as an operation to return detained persons. "The main goal currently is to build a calm, peaceful and stable life, encourage the Armenian and Azerbaijani communities to reach the mutual trust that the region lacked for decades and make sure that issues related to the return of refugees and other everyday issues are resolved," the Russian top diplomat emphasized.