Քաղաքական 15:39 28/09/2021 Տարածաշրջան
2020 թ-ին Արցախի վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիմնական արդյունքը կայունությունն է. Լավրով
Արցախում ռազմական գործողությունների ամբողջական դադարեցման վերաբերյալ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ նախորդ տարվա ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիմնական արդյունքը հակամարտության գոտում իրավիճակի կայունացումն է: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին երեքշաբթի տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
«2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից անցած գրեթե մեկ տարվա հիմնական արդյունքն այն է, որ կայունություն է հաստատվել, որը պահպանվում է, իսկ ռուսական խաղաղապահ զորախումբը նպաստում է նրան, որ մենք այժմ չենք տեսնում որևէ բռնի գործողություն: Կցանկանայի ևս մեկ անգամ շեշտել, որ ներկայում այնտեղ իրավիճակը կայուն է, չնայած, իհարկե, կան բազմաթիվ խնդիրներ»,-ասել է Լավրովը:
Նրա խոսքով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Նյու Յորքում Երևանի և Բաքվի հետ համաձայնեցրել են վերսկսել աշխատանքային ուղևորությունները Արցախի Հանրապետության տարածաշրջան:
«Օրերս Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի համանախագահները Նյու Յորքում հանդիպեցին Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ: Որքան հասկանում եմ՝ նրանք համաձայնել են վերսկսել իրենց ուղևորությունները տարածաշրջան՝ այցելելու և տեղում զրուցելու Հայաստանի, Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ, այդ թվում նաև Ստեփանակերտում են նախատեսված հանդիպումներ»,- ասել է նա:

Политика 14:23 28/09/2021 В мире
Лавров: Сопредседатели МГ ОБСЕ согласовали в Нью-Йорке с Баку и Ереваном возобновление рабочих поездок в регион Нагорного Карабаха
Главный результат достигнутых в прошлом году лидерами России, Азербайджана и Армении договоренностей о полном прекращении военных действий в Карабахе - стабилизация ситуации в зоне конфликта. Об этом заявил во вторник на пресс-конференции министр иностранных дел РФ Сергей Лавров. Его слова приводит ТАСС
"Главный результат почти года, который прошел после 9 ноября 2020 года, заключается в том, что стабильность установлена, поддерживается, российский миротворческий контингент способствует тому, что каких-либо насильственных действий мы сейчас не наблюдаем. Мелкие инциденты, которые были на начальном этапе, быстро разрешались. Еще раз подчеркну: сейчас там ситуация стабильна, хотя, конечно, проблем немало", - отметил Лавров.
Также он отметил, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ согласовали в Нью-Йорке с Баку и Ереваном возобновление рабочих поездок в регион Нагорного Карабаха.