Քաղաքական 17:09 04/10/2021 Հայաստան
Պաշտոնական այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 4-ին հանդիպել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին:
ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչության փոխանցմամբ, կողմերը հանգամանորեն քննարկել են տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը` անդրադառնալով տեւական խաղաղության հաստատմանը եւ դրա իրականացումը խոչընդոտող խնդիրների վերացմանը: Այդ համատեքստում մասնավորապես կարևորվել է հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերադարձի հարցը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև հայ-ռուսական համագործակցությանը քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, մարդասիրական և այլ ոլորտներում: Զրույցի ընթացքում առանձնակի շեշտադրվել է խորհրդարանների դերի մասին երկկողմ փոխգործակցության զարգացման և ամրապնդման գործում:
Երկուստեք կարևորվել է նաև արդյունավետ համագործակցությունը ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի և ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակներում` հաշվի առնելով Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունները:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովին հայ-ռուսական համագործակցության զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար:

Политика 19:34 04/10/2021 Армения
На встрече с Лавровым была подчеркнута важность возвращения армянских военнопленных и гражданских лиц
Возглавляемая Аленом Симоняном делегация, находящаяся с официальным визитом в Российской Федерации, 4 октября встретилась с министром иностранных дел РФ Сергеем Лавровым.
Пресс-служба НС сообщает, что стороны детально обсудили сложившуюся в регионе ситуацию, коснувшись установления долгосрочного мира и устранения препятствующих ему проблем. В данном контексте, в частности, была придана важность вопросу возвращения армянских военнопленных и гражданских лиц.
В ходе беседы обсуждены актуальные аспекты российско-армянских отношений в политической, экономической и гуманитарной сферах, взаимодействие по линии международных организаций с акцентом на парламентскую составляющую.
В центре внимания находилось также эффективное сотрудничество в рамках Межпарламентской ассамблеи СНГ и Парламентской ассамблеи ОДКБ с учетом приоритетов председательства Армении.
В конце встречи спикер НС РА Ален Симонян поблагодарил министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова за существенный вклад в развитие армяно-российского сотрудничества.