Քաղաքական 17:09 04/10/2021 Հայաստան
Պաշտոնական այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 4-ին հանդիպել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին:
ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչության փոխանցմամբ, կողմերը հանգամանորեն քննարկել են տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը` անդրադառնալով տեւական խաղաղության հաստատմանը եւ դրա իրականացումը խոչընդոտող խնդիրների վերացմանը: Այդ համատեքստում մասնավորապես կարևորվել է հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերադարձի հարցը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև հայ-ռուսական համագործակցությանը քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, մարդասիրական և այլ ոլորտներում: Զրույցի ընթացքում առանձնակի շեշտադրվել է խորհրդարանների դերի մասին երկկողմ փոխգործակցության զարգացման և ամրապնդման գործում:
Երկուստեք կարևորվել է նաև արդյունավետ համագործակցությունը ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի և ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակներում` հաշվի առնելով Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունները:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովին հայ-ռուսական համագործակցության զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար:

Politics 18:12 04/10/2021 Region
The issue of Armenian prisoners and civilians kept in Azerbaijan raised during the meeting of Speaker Simonyan and FM Lavrov
Speaker of the Armenian National Assembly Alen Simonyan, who is paying official visit to Russia, met on October 4 with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, the press department at parliament reported.
According to the source, the parties discussed in detail the situation in the region, focusing on elimination of the issues to establish lasting peace in the region. In this regard, the return of Armenian prisoners and civilians kept in Azerbaijan was highlighted.
The parties touched upon Armenian-Russian cooperation in political, economic, cultural and humanitarian spheres. Simonyan and Lavrov emphasized the role of parliaments to strengthen and develop the bilateral cooperation.
The cooperation within parliamentary assemblies of CIS and CSTO was bilaterally stressed, considering the priorities of Armenia's chairmanship, the source said.