Քաղաքական 10:55 05/10/2021 Տարածաշրջան
Վրաստանի իշխանությունները պետք է ապահովեն, որ երկրի նախկին նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլին արդարացի վերաբերմունքի արժանանա, և նրա իրավունքները հարգվեն: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին երկուշաբթի կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Պետդեպարտամենտի խոսնակ Նեդ Փրայսը:
«Մենք կոչ ենք անում Վրաստանի իշխանություններին` ապահովել Սաակաշվիլիի նկատմամբ արդար վերաբերմունք՝ Վրաստանի օրենքներին և մարդու իրավունքների ոլորտում նրա ստանձնած միջազգային պարտավորություններին համապատասխան»,-ասել է նա:
Սաակաշվիլին Վրաստանում ձերբակալվել է հոկտեմբերի 1-ին՝ տեսանյութ հրապարակելուց հետո, որում պնդում էր, որ ժամանել է Բաթումի: Նախկին նախագահը ձերբակալվել է և այժմ գտնվում է Թբիլիսիի մոտ գտնվող Ռուսթավի քաղաքի բանտում: Ավելի ուշ դատախազությունը հայտնեց, որ Սաակաշվիլիի դեմ քրեական գործ է հարուցվել սահմանի անօրինական հատման հիմքով:

Политика 12:35 05/10/2021 Регион
Власти Грузии должны обеспечить справедливое отношение к находящемуся под арестом бывшему президенту страны Михаилу Саакашвили и соблюдение его прав. Об этом заявил в понедельник на брифинге представитель Госдепартамента Нед Прайс, передает ТАСС.
"Мы призываем грузинские власти обеспечить справедливое отношение к Саакашвили в соответствии с законами Грузии и ее международными обязательствами в сфере прав человека", - сказал он.
Напомним, что Саакашвили задержали в Грузии 1 октября после того, как он опубликовал видеозапись, на которой утверждал, что прибыл в Батуми. Бывший президент арестован и в настоящий момент находится в тюрьме города Рустави, расположенном недалеко от Тбилиси.
Позже прокуратура сообщила, что в отношении Саакашвили возбуждено уголовное дело о незаконном пересечении границы.