Քաղաքական 10:55 05/10/2021 Տարածաշրջան
Վրաստանի իշխանությունները պետք է ապահովեն, որ երկրի նախկին նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլին արդարացի վերաբերմունքի արժանանա, և նրա իրավունքները հարգվեն: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին երկուշաբթի կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Պետդեպարտամենտի խոսնակ Նեդ Փրայսը:
«Մենք կոչ ենք անում Վրաստանի իշխանություններին` ապահովել Սաակաշվիլիի նկատմամբ արդար վերաբերմունք՝ Վրաստանի օրենքներին և մարդու իրավունքների ոլորտում նրա ստանձնած միջազգային պարտավորություններին համապատասխան»,-ասել է նա:
Սաակաշվիլին Վրաստանում ձերբակալվել է հոկտեմբերի 1-ին՝ տեսանյութ հրապարակելուց հետո, որում պնդում էր, որ ժամանել է Բաթումի: Նախկին նախագահը ձերբակալվել է և այժմ գտնվում է Թբիլիսիի մոտ գտնվող Ռուսթավի քաղաքի բանտում: Ավելի ուշ դատախազությունը հայտնեց, որ Սաակաշվիլիի դեմ քրեական գործ է հարուցվել սահմանի անօրինական հատման հիմքով:

Politics 11:28 05/10/2021 Region
The US State Department said on Monday it is following developments in Georgia closely and urged the country to ensure detained former president Mikheil Saakashvili is treated fairly, Reuters reported.
Georgia's ruling party won a commanding lead in a municipal election held a day after the arrest of Saakashvili, who had returned from exile to support the opposition. read more
"We're following developments very closely," US State Department spokesman Ned Price told a regular news briefing. "We urge Georgian authorities to ensure that Mr Saakashvili is afforded fair treatment in accordance with Georgian law, and Georgia's international human rights commitments and obligations."