Քաղաքական 12:48 18/10/2021 Հայաստան
«ՏԻՄ ընտրությունները ցույց տվեցին, թե այս իշխանությունն ինչ գործիքներով է պատկերացնում իր գոյությունն ու իշխանության երկարաձգումը։ Երեկ տոտոալ վախի մթնոլորտ էր՝ ստի ու կեղծիքի չափաբաժիններով համեմված»,- «Հայելի» ակումբում հայտարարեց  ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյանը։
Նրա խոսքով, մարդիկ, որոնք տարիներ շարունակ քննադատել են ու խոսել ընտրակաշառքի դեմ, այս ընտրություններում ակտիվ օգտագործել են այդ գործիքը։
«Հրապարակվել են կադրեր, թե ինչպես են փողոցում մարդկանց գումար բաժանում, թե ինչպես են ՔՊ-ական մարզպետներն օգնության ու օժանդակության ներքո մարդկանց գումարներ բաժանում ընտրություններից մեկ-երկու օր առաջ, թե ինչպես էին փորձում տեռորով վախեցնել այն ընդդիմադիրներին, որոնք իրենցից ուժ էին ներկայացնում ու խնդիրներ կարող էին ստեղծել իշխանության համար»,- ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը։
Նրա խոսքով, ակնհայտ է՝ իշխանությունն իր պահպանումը տեսնում է միայն վախի մթնոլորտի օր առաջ ավելի ուժգնացմամբ, իսկ նիկոլահպատակ ուժայինները կատարում են Նիկոլի ցանկությունները, որոնք օրենքի հետ ոչ մի կապ չունեն։
«Այդ տեռորը, վախը, սուտն ու կեղծիքը տալիս են հակազդեցություն, չնայած վարչական ռեսուրսներին, անհամարժեք ծախսված օժանդակություններին, որոնք իրականում կաշառք էին, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները տեղական ընտրություններում կարողացան ցույց տալ հակազդեցության։ Այն համայնքներում, որտեղ իշխանությունը պարտվել է, փաստացի դիմադրության արդյունք է, քանի որ իշխանությունը բաց չի թողել լծակներն օգտագործելու հնարավորությունը՝ ցույց տալու, որ Հայաստանում կարող են անել, ինչ ուզում են անկախ օրենքից»,- ասաց Աննա Մկրտչյանը։

Политика 15:37 18/10/2021 Армения
«Выборы органов местного самоуправления показали, какими инструментами эта власть представляет свое существование и продление правления. Вчера была атмосфера тотального страха, приправленная порциями лжи и фальсификаций»,- в клубе «Зеркало» заявила депутат от парламентской фракции «Честь имею» Анна Мкртчян.
По его словам, люди, годами критиковавшие и высказывавшиеся против избирательных взяток, в этих выборах активно использовали этот инструмент.
«Обнародованы кадры, как на улицах людям раздают деньги, как губернаторы от «Гражданского договора» под видом помощи и содействия раздают людям суммы за один-два дня до выборов, как пытаются террором запугать тех оппозиционеров, которые что-то из себя представляют и могут создать проблемы властям»,- сказала Мкртчян.
По ее словам, очевидно, что власть видит продление своего существования в усиливающейся с каждым днем атмосфере страха, а николовские силовики выполняют желания Никола, которые не имеют никакого отношения к закону.
«Этот террор, страх, ложь и обман сталкиваются с противодействием, несмотря на административные ресурсы, неравнозначную поддержку, которая на самом деле являлась взяткой, граждане Республики Армения в этих выборах смогли показать противодействие. В тех общинах, где власть проиграла, это фактически результат сопротивления, поскольку власти не упустили возможности воспользоваться рычагами, чтобы показать, что они могут в Армении делать все, что хотят, вне зависимости от закона»,- подытожила депутат.