Քաղաքական 16:07 18/10/2021 Տարածաշրջան
Այցով Վրաստանում գտնվող ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը Վրաստանի պաշտպանության նախարար Ջուանշեր Բուրճուլաձեի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում անդրադարձել է «3 + 3» ձևաչափին։ Այս մասին գրում է վրացական Առաջին ալիքը։
Օսթինի խոսքերով, Ռուսաստանը, նախքան որևէ նոր հարթակի մասին խոսելը, պետք է հարգի 2008 թվականի հրադադարի համաձայնագիրը։
«Ինչ վերաբերում է 3 + 3 ձևաչափին, ապա առաջարկի հետ կապված ես ուղղակի ասացի, որ Ռուսաստանը, որը բռնազավթել է Վրաստանի տարածքի 20%-ը, պետք է հարգի 2008 թվականի հրադադարի համաձայնագիրը, նախքան որևէ նոր հարթակի մասին խոսելը: Նախքան խոսելը Հարավային Կովկասի երկրների համագործակցության մասին, նրանք պետք է ամրապնդեն տարածաշրջանային համագործակցությունը», - ասել է Լլոյդ Օսթինը։
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանն առաջարկում է ստեղծել «3 + 3» բանակցային ձևաչափ՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Թուրքիայի, Իրանի ու ՌԴ մասնակցությամբ։ Վրաստանը հայտարարում է, որ դեմ է այս ձևաչափին ու առաջարկում նոր հարթակ՝ Վրաստան, Ադրբեջան, Հայաստան:

Политика 16:30 18/10/2021 Регион
Министр обороны США Ллойд Остин, находящийся с визитом в Грузии, на совместной пресс-конференции со своим грузинским коллегой Джуаншером Бурчуладзе коснулся формата «3+3». Об этом пишет грузинский Первый канал.
«Что касается формата 3+3, в связи с предложением я просто отметил бы, что Россия, которая оккупирует 20 процентов территории Грузии, должна уважать соглашение, предусмотренное прекращением огня от 2008 года, прежде чем говорить о новой платформе. Прежде чем говорить о сотрудничестве стран Южного Кавказа, им следует укрепить региональное сотрудничество», — заявил Ллойд Остин.
Напомним, что Россия предлагает создать переговорный формат «3+3» с участием Армении, Азербайджана, Грузии, Турции, Ирана и РФ. Грузия заявлят, что против данной платгормы и предлагает свою площадку: Грузия-Азербайджан-Армения.