12:21 19/10/2021 Հայաստան
ԱԺ Պաշտպանության և անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի ՔՊ-ական պատգամավորներն այսօր 8-րդ անգամ մերժեցին «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Ղազինյանի թեկնածությունը հանձնաժողովի փոխնախագահի պաշտոնում:
Մինչ այդ Արթուր Ղազինյանը հայտարարեց, որ իր թեկնածության քննարկման հարցում իշխանությունը չի կարող ստիպել փոխել իր թեկնածուին, որքան էլ վերջինս նրանց սրտի մեջ տեղ չունենա:
Ղազինյանը հայտնեց, որ ընդդիմության իրավունքն է ներկայացնել թեկնածուին, իսկ իշխանությանը՝ մերժել նրան:
«Որպեսզի առարկայական լինի իմ խոսքը և մենք արագ անցնենք բովանդակային օրակարգային հարցերին, նորից կրկնելով, որ նախորդ նիստերում ինձ ուղղվել է 60-ից ավել հարցեր, արձագանքեր և պատասխաններ և մոտ 30-ից ավել ելույթ է հնչել, ես հրաժարվում եմ հարցերին պատասխանելուց և եզրափակիչ ելույթից և առաջարկում՝ անմիջապես անցնել քվեարկության»,-հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորը:
Նիստը վարող Անդրանիկ Քոչարյանն էլ պնդեց, որ կանոնակարգի համաձայն շարունակելու է հարցուպատասխանը և ելույթները:
Կարճ քննարկումից հետո ԱԺ իշխանական մեծամասնության պատգամավորները դեմ քվեարկեցին Արթուր Ղազինյանի թեկնածությանը:

Политика 15:01 19/10/2021 Армения
ГД в 8-й раз отклонил кандидатуру Артура Казиняна на пост замглавы постоянной комиссии НС Армении по вопросам обороны и безопасности
Выдвинутый фракцией Национального Собрания «Армения» кандидат – Артур Казинян – в восьмой раз не был избран на пост замглавы постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности.
До этого Казинян заявил, что в вопросе рассмотрения его кандидатуры власть не может заставить заменить кандидата, несмотря на ее нелюбовь к нему.
Казинян сказал, что право оппозиции – представить кандидата, и право власти – отклонить его.
«Чтобы мое слово было предметным, и мы быстро перешли к вопросам повестки дня, снова повторив, что на предыдущих заседаниях мне было задано более 60 вопросов, были озвучены ответы и реплики и более 30 выступлений, я отказываюсь отвечать на вопросы и от заключительной речи, предлагаю перейти сразу к голосованию»,- заявил депутат от фракции «Армения».
Председательствующий Андраник Кочарян в свою очередь заявил, что в соответствии с регламентом будет продолжать вопросы и ответы и выступления. После обсуждения большинство депутатов НС проголосовало против кандидатуры Артура Казиняна.