Քաղաքական 10:24 19/10/2021 Հայաստան
«Հոկտեմբերի 15-ին ռուս խաղաղապահները մտել են Արցախի ՊԲ N զորամաս և ասել, որ զորամասի վրայից հանեն Արցախի Հանրապետության դրոշը։
Մեր զինծառայողները` մարդիկ, որ 44-օր շարունակ թշնամու հետ կռիվ են տվել հանուն հայրենիքի ու պետության, որոնց խորհրդանիշն է հենց այդ դրոշը, բնականաբար այն չեն հանել ու ճանապարհել են խաղաղապահներին։
Որպես առաջին արձագանք` ուզում ես տրվել գայթակղությանն ու էմոցիաներին և մի քանի քաղցր խոսք ասել ռուսների հասցեին, բայց երբ լսում ես, որ ըստ ՀՀ ԱԺ պատգամավորի` «Շատ վտանգավոր է Հայաստանն առանց Արցախի ապագա չունի թեզը։ Գերնպատակը Հայաստանն է ոչ թե Արցախը։ Խնդիրը չի կարող գնալ էդ տարածքը Հայաստանինը համարելուն, խնդիրը պետք է գնա՝ էդ մարդիկ Ադրբեջանի ներսում վտանգվա՞ծ են, թե՞ ոչ», հասկանում ես, որ ռուսներին ասելու ոչինչ էլ չունես։ Եթե սեփական երկրիդ օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչը Հայաստանը միանգամայն պատկերացնում է առանց Արցախի, ավելին` Արցախն ընդունում է որպես Ադրբեջանի տարածք, ռուսն ինչի՞ չպիտի ասի` զարամասի վրայից Արցախի դրոշն իջեցրեք։

Политика 11:05 19/10/2021 Армения
«15 октября российские миротворцы вошли в войсковую часть N Армии обороны Арцаха и попросили снять флаг Республики Арцах.
Наши военнослужащие, люди, на протяжении 44 дней сражавшиеся с врагом во имя родины и государства, символ которого является именно этот флаг, естественно, не сняли его и проводили миротворцев.
Первая реакция – хочется поддаться соблазну и эмоциям и сказать несколько сладких слов в адрес миротворцев, но когда слышишь мнение депутата НС РА «Очень опасен тезис о том, что без Арцаха у Армении нет будущего», главная цель – Армения, а не Арцах. Вопрос не рассматривается в плоскости того, чтобы считать эту территорию армянской, а в плоскости того, находятся ли эти люди внутри Азербайджана в безопасности или нет», то понимаешь, что россиянам сказать нечего. Если представитель исполнительной власти твоей страны спокойно представляет Армению без Арцаха, более того, признает Арцах территорией Азербайджана, то почему бы россиянину не потребовать снять флаг Арцаха с войсковой части?