Քաղաքական 20:27 19/10/2021 Հայաստան
Հոկտեմբերի 18-ին Միացյալ Նահանգների Սենատի Հատկացումների հանձնաժողովը հրապարակել է  իր 2022թ.-ի ֆինանսական տարվա հատկացումների օրինագծերը, որոնք ներառում են 2 միլիոն դոլարի օգնության առաջարկ Արցախին, հաղորդում է Ամերիկայի հայկական համագումարը (Համագումար):
Մասնավորապես, «Հանձնաժողովն առաջարկում է մինչև 2,000,000 դոլար՝ մարդասիրական ականազերծման և պատերազմի պայթուցիկ մնացորդների (ՊՊՄ) մաքրման աշխատանքների համար՝ այն տարածքներում, որոնք տուժել են 2020թ.-ին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետևանքով, ինչը ենթակա է հատկացումների հանձնաժողովների հետ նախնական խորհրդակցության»:
Զեկույցի միջոցով նաև կոչ է արվել «մարդասիրական օգնություն ցուցաբերել» նրանց, ովքեր «տեղահանվել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետևանքով»:
«Հանձնաժողովը մնաց «մտահոգված ձգձգվող հակամարտությամբ» և խնդրեց «Պետքարտուղարին խորհրդակցել հատկացումների հանձնաժողովների հետ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի համար ակտի IV հոդվածի ներքո հասանելի դարձած աջակցությունը տրամադրելուց առաջ»:
Օրինագիծն ինքնին վերահաստատում է ԱԶԱՏՈԹՅԱՆ Աջակցության ակտի 907 Բանաձևը, որն ընդունվեց 1992թ.-ին, երբ Կոնգրեսը սկզբունքային դիրքորոշում որդեգրեց հայ ժողովրդի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիայի դեմ: 907 Բանաձևում հայտարարվում է, որ ԱՄՆ-ի ֆինանսական միջոցներ «չեն կարող տրամադրվել Ադրբեջանի կառավարությանը՝ մինչ Նախագահը չսահմանի և այդպիսով չզեկուցի Կոնգրեսին, որ Ադրբեջանի Կառավարությունը ակնհայտ քայլեր է ձեռնարկում՝ դադարեցնելու բոլոր շրջափակումները և ուժի այլ հարձակողական գործադրումները Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ»: 2001թ.-ի սեպտեմբերի 11-ին ամերիկյան հողում տեղի ունեցած ահաբեկչությունից հետո 907 Բանաձևում ավելացվեց ազգային անվտանգության կասեցումը: Կասեցման կիրառումն ուժի մեջ է այնքան ժամանակ, քանի դեռ այն «չի խաթարի կամ չի խոչընդոտի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ կարգավորման բանակցությունների շարունակական ջանքերին կամ չի կիրառվի Հայաստանի դեմ հարձակողական նպատակներով»:
Սենատի Հանձնաժողովի գործողությունը հետևում է Հայաստանի համար 50 մլն դոլար և Արցախի համար 2 մլն դոլար հատկացնելու Ներկայացուցիչների պալատի Հատկացումների հանձնաժողովի օրինագծի և զեկույցի առաջարկությանը՝ 2022թ.-ի ֆինանսական տարվա Պետական, արտաքին գործառնությունների և հարակից ծրագրերի հատկացումների հետ կապված»,-ասվում է հաղորդագրությունում:

Politics 11:11 20/10/2021 Armenia
The United States Senate Committee on Appropriations on Monday released its Fiscal Year 2022 Appropriations Bills, which includes a recommendation of $2 million in aid to Artsakh, reported the Armenian Assembly of America (Assembly).
Specifically, "the Committee recommends up to $2,000,000 for humanitarian demining and UXO clearance activities in areas affected by the 2020 fighting in the Nagorno-Karabakh conflict, subject to prior consultation with the Committees on Appropriations."
The report also called "for humanitarian assistance" for those that have been "displaced by the conflict in Nagorno-Karabakh."
In addition, the Committee remained "concerned with the protracted conflict," and requested "the Secretary of State to consult with the Committees on Appropriations prior to obligating assistance made available under title IV of the act for Armenia and Azerbaijan."
The bill itself restates Section 907 of the FREEDOM Support Act, which was adopted in 1992 when Congress took a principled stand against Azerbaijani aggression toward the Armenian people. Section 907 states that U.S. funds "may not be provided to the Government of Azerbaijan until the President determines and so reports to the Congress, that the Government of Azerbaijan is taking demonstrable steps to cease all blockades and other offensive uses of force against Armenia and Nagorno-Karabakh." In the aftermath of the September 11, 2001 terrorist attack on American soil, a national security waiver was added to Section 907. The exercise of the waiver is valid so long as it "will not undermine or hamper ongoing efforts to negotiate a peaceful settlement between Armenia and Azerbaijan or be used for offensive purposes against Armenia."
The Senate Committee's action follows the recommendation of $50 million in funding for Armenia and $2 million for Artsakh in the Bill and Report by the House Committee on Appropriations in relation to the Fiscal Year 2022 State, Foreign Operations, and Related Programs Appropriations legislation.