Քաղաքական 19:24 21/10/2021 Հայաստան
Հոկտեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը քննարկել են Հայաստան-Եվրոպական Միություն գործընկերությանն առնչվող հարցեր՝ ընդգծելով հետագա արդյունավետ համագործակցության առաջմղման կարևորությունը։ Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև Արևելյան գործընկերության առաջիկա գագաթաժողովի աշխատանքների շուրջ։
Զրուցակիցները հանգամանալից քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության հարցերը։
ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձ է կատարել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին, Նյու Յուրքում տեղի ունեցած հնգակողմ հանդիպմանը, շեշտել խաղաղ բանակցությունների վերսկսման կարևորությունը։ Երկուստեք ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական և համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտությունը:
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ չնայած միջազգային հանրության բազմաթիվ կոչերին, Ադրբեջանը շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց, և շեշտել է վերջիններիս անհապաղ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը:

Политика 20:21 21/10/2021 Армения
Арарат Мирзоян 21 октября принял специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клаара. Подробности представляет пресс-служба МИД Армении.
Арарат Мирзоян и Тойво Клаар обсудили вопросы партнерства Армения-Европейский союз, подчеркнув важность дальнейшего развития эффективного сотрудничества. Стороны также обменялись мнениями о работах предстоящего саммита Восточного партнерства.
Собеседники подробно обсудили вопросы региональной безопасности и стабильности.
Мирзоян коснулся процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, состоявшейся в Нью-Йорке пятисторонней встречи, подчеркнул необходимость возобновления мирных переговоров.
Стороны подчеркнули необходимость всеобъемлющего и прочного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Арарат Мирзоян отметил, что, несмотря на многочисленные призывы международного сообщества, Азербайджан продолжает удерживать в заложниках армянских гражданских жителей и военнопленных, и подчеркнул необходимость их немедленной репатриации.