Քաղաքական 19:24 21/10/2021 Հայաստան
Հոկտեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը քննարկել են Հայաստան-Եվրոպական Միություն գործընկերությանն առնչվող հարցեր՝ ընդգծելով հետագա արդյունավետ համագործակցության առաջմղման կարևորությունը։ Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև Արևելյան գործընկերության առաջիկա գագաթաժողովի աշխատանքների շուրջ։
Զրուցակիցները հանգամանալից քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության հարցերը։
ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձ է կատարել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին, Նյու Յուրքում տեղի ունեցած հնգակողմ հանդիպմանը, շեշտել խաղաղ բանակցությունների վերսկսման կարևորությունը։ Երկուստեք ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական և համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտությունը:
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ չնայած միջազգային հանրության բազմաթիվ կոչերին, Ադրբեջանը շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց, և շեշտել է վերջիններիս անհապաղ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը:

Politics 20:32 21/10/2021 Armenia
Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan on Thursday met with Toivo Klaar, the EU Special Representative for South Caucasus and the crisis in Georgia.
Mirzoyan and Klaar discussed the issues on Armenia-EU partnership, emphasizing the importance of promoting further effective cooperation. The sides also exchanged views on the works of the upcoming EaP summit, the Foreign Ministry reported.
The interlocutors discussed in detail the issues on regional security and stability.
The foreign minister of Armenia touched upon the peace process of the Nagorno-Karabakh conflict, the five-sided meeting held in New York, and stressed the importance of resuming the peace negotiations. Both sides stressed the need for a lasting and comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict under the mandate of the OSCE Minsk Group co-chairmanship.
Ararat Mirzoyan highlighted that despite numerous calls from the international community, Azerbaijan continues to hold Armenian prisoners of war and civilian captives, stressing the need for their immediate repatriation.