Իրավունք 16:37 23/10/2021 Աշխարհում
Հայկական իրավական կենտրոնը հայ գերիների անհետացումների և սպանությունների վերաբերյալ նոր գործեր է ներկայացրել ՄԻԵԴ
Վաշինգտոնում տեղակայված «Արդարադատության և մարդու իրավունքների հայկական իրավական կենտրոնը» (ALC) հայտարարել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում հայ ռազմագերիների «հարկադիր անհետացման» վերաբերյալ 16 նոր գործերի ներկայացման մասին։ Դրանք վերաբերում են թվով 20 անձանց, ովքեր անհետացել են ադրբեջանական գերության մեջ։ Այս մասին հայտնում են ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակից։
ALC-ն, համագործակցելով Երևանում գործող «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի» հետ, հիմնավոր ապացույցներ է ներկայացրել առ այն, որ այդ անձինք կալանավորվել և գերեվարվել են ադրբեջանական ուժերի կողմից 2020 թվականի արցախյան պատերազմի ժամանակ, սակայն Ադրբեջանի կողմից  նրանց ներկայիս կարգավիճակի մասին լրացուցիչ տեղեկություններ չեն հրապարակվել։ Միջազգային հումանիտար իրավունքի և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի համաձայն՝ այդ անհետացումներն «հարկադիր անհետացման» միջադեպեր են, և Ադրբեջանը պարտավոր է հետաքննել ու հրապարակել այդ անձանց վերաբերյալ տեղեկությունները:
Միջազգային իրավունքի համաձայն՝ «հարկադիր անհետացումը» պատերազմական շարունակական հանցագործություն է, և որպես այդպիսին՝ այն տևում է այնքան ժամանակ, քանի դեռ զոհի ճակատագրի և գտնվելու վայրի մասին հստակ տեղեկություն չի տրամադրվել։ ALC-ի հարուցված այս նոր գործերը ՄԻԵԴ-ին մղում են պարտադրելու Ադրբեջանին հետաքննել ոչ միայն այդ անձանց անհետացումները, այլև խաղաղ բնակչության վրա Ադրբեջանի համատարած հարձակումների դեպքերը:
Իրավական այս գործողությունների նպատակն է նաև ընդգծել, որ Ադրբեջանը տիրապետում է այդ անձանց մասին տեղեկություններին և մինչ այժմ չի ճանաչել նրանց գերությունը և այդ տեղեկությունները չի փոխանցել զոհերի ընտանիքներին:
«Հայկական իրավական կետնտրոնը» և «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնը» նաև երկու նոր գործ են ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից 10 հայ ռազմագերիների սպանության համար՝ համաձայն Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի: ՄԻԵԴ ներկայացված անհերքելի ապացույցների համաձայն այս 10 հայ զինվորականները ողջ և անվնաս գերի են վերցվել ադրբեջանական ուժերի կողմից։ Այնուամենայնիվ, անազատության մեջ գտնվելու ժամանակ նրանք անմարդկային խոշտանգումների և դաժան սպանության են ենթարկվել։ Հայ 10 ռազմագերիներից 9-ը գերության մեջ սպանվել են ռազմական գործողությունների դադարեցումից և 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հրադադարի մասին հայտարարությունից հետո։
Հայկական իրավական Կենտրոնի ղեկավար Քեն Խաչիկյանը, ՄԻԵԴ ներկայացված նոր գերծերի առիթով նշել է․ «Ադրբեջանը միջազգային հանրության կողմից պետք է պատասխանատվության ենթարկվի հայության նկատմամբ շարունակական ագրեսիայի և ռազմական հանցագործությունների համար։ Գերության մեջ գտնվող բոլոր հայերը պետք է ազատ արձակվեն առանց նախապայմանների, հետագա բանակցությունների կամ փոխանակումների։ Հարկադիր անհետացումների և սպանությունների վերաբերյալ այս նոր գործերը ևս մեկ քայլ են ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող հայ ռազմագերիների պաշտպանության գործում»։
«Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնը» մանրամասն տեղեկություններ և ապացույցներ է հավաքել և փաստագրել 2020 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2021 թվականի մայիս ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանական կողմից գերեվարված հայերի մասին: Այս փաստահավաք աշխատանքի հիման վրա իրավապաշտպան կազմակերպությունների համագործակցության արդյունքում ՄԻԵԴ-ում բազմաթիվ գործեր են հարուցվել։
Կազմակերպությունները շարունակում են հետամուտ լինել Ադրբեջանի գերության մեջ գտնվող բոլոր հայ գերիների և՛ ազատությանը, և՛ իրավունքներին:
Անհետացած հայ ռազմագերիներ
Սերգեյ Անանյան, Արթուր Ասատրյան, Խաչատուր Ավետիսյան, Նարեկ Բորյան, Ռոբերտ Ղազարյան, Արամ Հովսեփյան, Կարեն Իսկանդարյան, Հայկ Խաչատուրով, Գագիկ Խաչատրյան, Հայկո Խաչատրյան, Տիգրան Մանասյան, Միքայել Մկրտումյան, Իրինա Մուսայելյան, Գուրգեն Սաֆարյան, Արարատ Սաքանյան,  Մարտիկ Սարգսյան, Լևոն Սարգսյան, Կարեն Սարգսյան, Իվան Սողոմոնյան, Նորայր Սողոմոնյան։
Սպանված հայ ռազմագերիներ
Արթուր Մանվելյանը կամավոր մասնակցել է Արցախի պաշտպանությանը 2020 թվականի սեպտեմբերի վերջից։ 2020 թվականի հոկտեմբերի 7-ին Մեխակավանի մոտ տեղի ունեցած մարտական գործողությունների ժամանակ Մանվելյանը վիրավորվել է, այնուհետև սպանվել ադրբեջանցի զինծառայողի կողմից։ Կրակոցների պահը տեսագրել են նրան սպանած ադրբեջանցի զինծառայողները, տեսանյութը լայն տարածում է գտել համացանցում։
Ռազմական գործողությունների դադարեցումից և հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարությունից հետո հայ զինվորները մնացել էին Արցախի Հադրութի Հին Թաղեր գյուղում։ Ադրբեջանցի զինվորների հարձակման արդյունքում թվով ինը հայ զինվորներ ենթարկվել են խոշտանգումների և սպանվել։ Նրանք են՝ Հարություն Անդրիասյանը, Սարգիս Հարությունյանը, Անդրանիկ Շահնազարյանը, Արմեն Մարտիրոսյանը, Սմբատ Ավետիսյանը, Ռոման Մարգարյանը, Հարություն Մկրտչյանը, Գևորգ Արշակյանը և Գարիկ Բարսեղյանը: Արդյունքում բոլոր ինը հայ զինծառայողները ենթարկվել են խոշտանգումների և դաժանաբար սպանվել։

Law 19:09 23/10/2021 World
The Armenian Legal Center for Justice & Human Rights (ALC) has announced the filing of 16 new cases of “enforced disappearances” before the European Court of Human Rights (ECHR) on behalf of 20 Armenian individuals who have disappeared while in Azerbaijani captivity.
According to the report by The Armenian Weekly, the ALC, in partnership with the International & Comparative Law Center (ICLaw), have filed these cases with strong evidence that these individuals were captured and detained by Azerbaijani forces during the 2020 Artsakh War, but further information about their current status has not been released by Azerbaijan. Under international humanitarian law and the European Convention on Human Rights, these disappearances are incidents of “enforced disappearance,” and Azerbaijan must investigate and release information on these individuals.
According to international law, an “enforced disappearance” is a continuing war crime, and as such, it lasts until the fate and whereabouts of the victim are established with certainty. These new cases filed by ALC and ICLaw move the judicial system to enforce an obligation on Azerbaijan to investigate, not only the disappearance of these individuals, but also the pattern of Azerbaijan’s widespread systematic attacks on civilian populations.
ALC and ICLaw have also filed two new cases for the unlawful killing of 10 Armenian Prisoners of War (POWs) by Azerbaijan under Article 2 of the European Convention on Human Rights. Based on the irrefutable evidence submitted to the ECHR, these 10 Armenian POWs were taken captive by Azerbaijani servicemen while alive and uninjured. And yet, while in custody, they were inhumanely tortured and brutally murdered by Azerbaijani state actors. In one instance, nine of these Armenian POWs were killed in captivity after the cessation of hostilities and after the November 9, 2020 trilateral ceasefire announcement.
“Azerbaijan must be held accountable by the international community for its continued aggression and war crimes against Armenians. All Armenians held in captivity must be released without preconditions or further negotiation and bartering, including those who have disappeared and remain unacknowledged,” stated ALC chairperson Ken Hachikian. “These new cases of enforced disappearance and unlawful killings are just one more step in our relentless advocacy on behalf of Armenians held in Azerbaijani captivity.”
With a team of attorneys and investigators in Armenia, ICLaw has gathered information and documented extensive evidence of Armenians taken captive by Azerbaijan during the time period of September 2020 through May 2021. Based on this fact-finding work, ALC and ICLaw have collaborated to file numerous cases before the ECHR, including cases for interim measures, the right to life, unlawful killings and enforced disappearances. As more information is obtained, ICLaw and ALC will continue to pursue both the freedom and the rights of all Armenians held captive by Azerbaijan.
Armenian POWs who have disappeared
Sergey Ananyan, Artur Asatryan, Khachatur Avetisyan, Narek Boryan, Robert Ghazaryan, Aram Hovsepyan, Karen Iskandaryan, Hayk Khachaturov, Gagik Khachatryan, Hayko Khachatryan, Tigran Manasyan, Mikayel Mkrtumyan, Irina Musayelyan, Gurgen Safaryan, Ararat Sakanyan, Martik Sargsyan, Levon Sargsyan, Karen Sargsyan, Ivan Soghomonyan, Norayr Soghomonyan.
Armenian POWs killed in captivity
Arthur Manvelyan was born in December 1980. He was married and had two daughters. He volunteered to participate in the defense of Artsakh from the very first day of Azerbaijan’s attack in September 2020. On October 7, 2020, during the hostilities near Mekhakavan, Manvelyan was wounded and then shot from range by an Azerbaijani soldier. The moment of the shooting was videotaped by the Azerbaijani servicemen who killed him; the video was published widely throughout the internet.
After the cessation of the 2020 Artsakh War and the trilateral ceasefire announcement, Armenian soldiers remained in Hin Tagher, a village in Hadrut, Artsakh. Azerbaijani soldiers launched an artificial conflict and attacked the Armenian soldiers. Dozens of Azeri servicemen surrounded these nine Armenian soldiers: Harutyun Andriasyan, Sargis Harutyunyan, Andranik Shahnazaryan, Armen Martirosyan, Smbat Avetisyan, Roman Margaryan, Harutyun Mkrtchyan, Gevorg Arshakyan and Garik Barseghyan. As a result, all nine Armenian servicemen were tortured and brutally murdered.