Հասարակություն 17:34 25/10/2021 Հայաստան
Հոկտեմբերի 25-ին, տեղական ժամանակով ժամը 16։57-ին (Գրինվիչի ժամանակով ժամը 12։57-ին) ՀՀ ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության սեյսմոլոգիական ցանցի կողմից գրանցվել է հյուսիսային լայնության 41.15⁰ և արևելյան երկայնության 43.92⁰ աշխարհագրական կոորդինատներով՝ Հայաստան-Վրաստան սահմանային գոտի` Շիրակի մարզի Բավրա գյուղից 10 կմ հյուսիս-արևելք, օջախի 10 կմ խորությամբ, 2.7 մագնիտուդով երկրաշարժ:
Երկրաշարժը զգացվել է Շիրակի մարզի Գյումրի, Լոռու մարզի Սպիտակ, Տաշիր, Ալավերդի քաղաքներում, ինչպես նաև Նորաշեն, Սարչապետ, Ձորամուտ գյուղերում՝ 2-3 բալ ուժգնությամբ:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 24-ին, տեղական ժամանակով ժամը 21:04-ին   (Գրինվիչի ժամանակով ժամը 17:04-ին) ՀՀ ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային  ծառայության սեյսմոլոգիական ցանցի կողմից գրանցվել է հյուսիսային լայնության 41.12⁰ և արևելյան երկայնության 43.92⁰ աշխարհագրական կոորդինատներով  Հայաստան-Վրաստան սահմանային  գոտի Բավրա գյուղից 9 կմ արևելք, օջախի 10 կմ խորությամբ, 3.8 մագնիտուդով երկրաշարժ: Էպիկենտրոնային գոտում ստորգետնյա ցնցման ուժգնությունը կազմել է 5 բալ:
Երկրաշարժը զգացվել է Շիրակի մարզում 4 բալ, Լոռու մարզի Վանաձոր և Սպիտակ քաղաքներում և Շնող գյուղում` 3-4  բալ ուժգնությամբ:

Возле села Бавра произошло новое землетрясение
Сейсмологической сетью Территориальной службы сейсмической защиты министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Армения 25 октября в 16։57 по местному времени (12:57 по Гринвичу), в 10 км к северо-востоку от села Бавра Ширакской области в приграничной зоне Армения - Грузия зарегистрировано землетрясение магнитудой 2.7. Подробности представляет пресс-служба МЧС РА.
Географические координаты эпицентра – 41.15 ° северной широты и 43.92° восточной долготы.
Подземные толчки ощущались в городе Гюмри Ширакской области Армении, городах Спитак, Ташир, Алаверди, а также селах Норашен, Сарчапет и Дзорамут Лорийской области – силой в 2-3 балла.
Напомним, 24-го октября, в 21:04 по местному времени (в 17:04 по Гринвичу) сейсмической сетью Территориальной службы сейсмической защиты МЧС РА было зарегистрировано землетрясение магнитудой 3,8 и глубиной очага 10 км, эпицентр находился в 9 км к востоку от села Бавра (Армения), приграничная зона Армения-Грузия. Географические координаты эпицентра – 41,12⁰ северной широты и 43,92⁰ восточной долготы. Сила подземных толчков в эпицентре составила 5 баллов. Землетрясение ощущалось в регионе Ширак с силой 4 балла, в городах Ванадзор, Спитак, в селе Шнох Лорийского региона - с силой 3-4 балла.