Հասարակություն 17:56 25/10/2021 Հայաստան
«Ազգի ձայն» կուսակցության ղեկավար Մհեր Մեսրոպյանը, որն ավելի հայտնի է որպես «Մհեր Արմենիա», հայտարարել է համազգային շարժման մեկնարկի մասին։
Նա ուղիղ եթերում հայտնեց, որ իր երկու գաղափարակիցների հետ Սյունիքի մարզի Շուռնուխ գյուղից ոտքով շաժվելու են դեպի Երևան՝ Հանրապետության հրապարակ:
«Մեր ճանապարհը տևելու է 15 օր, նոյեմբերի 7-ին լինելու ենք հրապարակում: Վստահ ենք և հույս ունենք՝ մեզ կմիանան մեր հայրենակիցները, ովքեր մտահոգված են երկրի ճակատագրով:
Շարժման պահանջներն են՝ թույլ չենք տալիս, դեմ ենք, որ Փաշինյանը նոյեբերի 9-ին ստորագրի այն փաստաթղթերը, որոնք մեր երկրի ճակատագրի համար կունենան ցավոտ հետևանքներ։
Պահանջում ենք, որ Փաշինյանը և գործադիրը հրաժարական տան, բայց ցանկանում ենք, որ օրենսդիրը շարունակի աշխատանքը»,- ասաց Մհեր Մեսրոպյանը:

Politics 18:18 25/10/2021 Armenia
Armenian singer nicknamed Mher Armenia, who is also the founder of "The Voice of the Nation" party has announced the launch of nationwide movement. The singer has started a march from Shurnukh village on the Armenian -Azerbaijani border in southern Syunik province to capital city Yerevan. Mher Armenia announced about the initiative during a Facebook live.
"Our journey will take 15-days and finish on November 7 at the Republic Square. We are confident our compatriots who are concerned with the future of their country will join this action," he said.
According to the organizer, the movement aims to prevent Prime Minister Pashinyan from signing a new document allegedly planned on November 9 that would bring painful consequences to the country.
"We demand Pashinyan and the government to resign, leaving only the legislative power to continue its work," Mher Armenia said during the live stream.