Հա աթեիստ եմ, հարցեր կա՞ն... Կան ու՝ շատ մեծ.Արսեն Թորոսյան-Գեղամ Նազարյան լեզվակռիվ
Ելույթ ունենալով Ամանորի տոնական օրերն աշխատանքային դարձնելու նախագծի օգտին ԱԺ պատգամավոր Արսեն Թորոսյանը հայտնեց, որ իր մտքով էլ է անցել այդ տոնական օրերն աշխատանքային դարձնել, քանի որ, լինելով փոքր բժշկական հիմնարկի տնօրեն, միշտ զարմացել է, թե ինչպես կարելի է երկար հանգստանալ, երբ այդքան հիվանդ կա:
Նախկին նախարարը սակայն շրջանցեց այն փաստ, որ բուժհիմնարկներում տոն օրերին միշտ էլ լինում է բժիշկների հերթափոխային աշխատանք:
Թորոսյանը հայտարարեց, որ քաղաքակիրթ աշխարհին նմանվելու նման օրենքների քննարկումների ժամանակ, շատ էժան շահարկումներ են անում և սկսում են այն անհրակի կապել քրիստոնեական արժեքների հետ:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Նազարյանը տեղից նկատեց, որ կրոնական հարցերը, մեռելոցների հարցն էժան շահարկում չէ:
«Ու խնդրում եմ տեղից չխոսել ու ընդհանրապես՝ պարոն Նազարյան»,-Գեղամ Նազարյանին դիմեց Արսեն Թորասյանը:
Նազարյանը նկատեց, որ Թորոսյանը կրոնից հեռու է ու աթեիստ:
«Հա աթեիստ եմ, հարցեր կան, ի տարբերություն շատերի ես չեմ թաքցնում կրոնական պատկանելիությունս և չպատկանելիությունս»,-արձագանքեց Արսեն Թորոսյանը:
Գեղամ Նազարյանը հայտնեց, որ այո հարցեր կան ու՝ շատ մեծ:
Պատգամավոր Թորոսյանը շարունակեց ելույթը և հայտնեց, որ Հայաստանն ազատ օրերով ռեկորդակիր է, իսկ երբ ասվում է, որ դեկտեմբերի 31-ը և 1-ը քիչ է, ապա ցանկանում է հիշեցնել, որ «արանքում շաբաթ և կիրակիներ էլ են լինում»:
«Պարո՛ն Թորոսյան, կարծում եմ, որ առնվազն բարոյական չէ դասեր տալ քրիստոնյաներին, մանավանդ, որ աթեիստ եք»,-իր ելույթում Արսեն Թորոսյանին արձագանքեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանը և նշեց, որ ժողովուրդը լավ հիշում է, որ Առողջապահության նախարար Թորոսյանը ժամանակին հայտարարում էր, որ կորոնավիրուսը սովորական գրիպ է և ինքն իր երեխաներին ուղարկելու է դպրոց:
- Ամանորյա վեց-յոթ օրվա ընթացքում զբաղվում ենք որկրամոլությամբ, դա իրականում հակաքրիստոնեական է. Վահան Քերոբյան
- 4 տաղավար տոներին հաջորդած մեռելոցները ժողովրդից խլեցիք, հիմա էլ հունվարի 7-ն եք խլում. Գեղամ Նազարյան

Политика 12:51 26/10/2021 Армения
«Да, я атеист, вопросы есть?» – «Есть, и большие». Пикировка между Арсеном Торосяном и Гегамом Назаряном
Национальное Собрание Армении на заседании 26 октября обсуждает проект о внесении изменений в закон «О праздниках и памятных датах Республики Армения», которым предлагается сократить новогодние праздники.
Выступая в поддержку проекта, депутат НС от фракции «Гражданский договор» Арсен Торосян заявил, что ему в голову тоже приходило сделать эти праздничные дни рабочими, поскольку, еще будучи директором небольшого медучреждения, он всегда удивлялся: как можно долго отдыхать, когда столько пациентов?
Экс-министр здравоохранения РА Арсен Торосян при этом обошел вниманием тот факт, что в медучреждениях в нерабочие дни всегда есть дежурный врач.
Торосян при этом заявил, что он считает очень дешевыми спекуляциями попытки увязать сокращение праздничных дней с христианскими ценностями и традициями.
Депутат от фракции «Армения» Гегам Назарян с места возразил, указав, что религиозные вопросы, вопрос дня поминовения усопших – не дешевая спекуляция.
«И прошу не прерывать с места, и вообще, г-н Назарян», – обратился к Гегаму Назаряну Арсен Торосян.
Назарян указал, что Торосян далек от религии и атеист.
«Да, я атеист, вопросы есть? В отличие от многих, я не скрываю свою религиозную принадлежность и непринадлежность», – отреагировал Арсен Торосян.
Гегам Назарян в ответ указал, что вопросы есть, и большие.
Отметим, Гегам Назарян сегодня ранее заявил, что с учетом 4 тысяч погибших в третьей Карабахской войне 7 января необходимо отмечать день поминовения усопших. Парламентарий, потерявший сына в войне, считает, что 7 января также должно быть нерабочим днем.
Депутат Торосян продолжил свое выступление, отметив, что Армения является рекордсменом по количеству нерабочих дней, а в ответ на доводы, что только 31 декабря и 1 января – мало, он напомнил, что есть еще субботы и воскресенья.
«Господин Торосян, считаю, что давать уроки христианам – по меньшей мере, аморально, тем более, когда вы – атеист», – обратилась к Торосяну в своем выступлении депутат НС от фракции «Армения» Агнеса Хамоян, отметив: народ хорошо помнит, что в бытность министром здравоохранения РА Арсен Торосян заявлял, будто коронавирус – обычный грипп, посему он сам отправит своих детей в школу.