Քաղաքական 11:21 28/10/2021 Տարածաշրջան
Freedom House․ ԱՄՆ-ն ու ժողովրդավարական երկրները պետք է դադարեն անտեսել Ալիևի կոռումպացված ավտորիտարիզմը
Freedom House  հասարակական կազմակերպությունը, որն իրականացնում է ժողովրդավարության, քաղաքական ազատության և մարդու իրավունքների վերաբերյալ հետազոտություններ և պաշտպանություն, հայտարարում է, որ չպետք է անտեսել Ալիևի կոռումպացված ավտորիտարիզմի սպառնալիքը։
«Ժամանակն է, որ ամբողջ աշխարհի ժողովրդավարական երկրները, ներառյալ ԱՄՆ-ը, դադարեն անտեսել Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի կոռումպացված ավտորիտարիզմի սպառնալիքը, որը ներկայացնում է տարածաշրջանում ազատության և ժողովրդավարության համար»,-այս մասին ասվում է կազմակերպության թվիթերյան գրառման մեջ:
Գրառման հետ միասին Freedom House-ը տարածել է Մայքլ Ռուբինի National Interest-ում հրապարակված հոդվածը, որում ասվում է, որ Ալիևը կարող է բռնապետ լինել, բայց Արևմուտքի կողմից Ադրբեջանի նոր իրականության ժխտումը և նրա աճող ռազմատենչության անտեսումը խոստանում են ավելի արյունալի ապագա տարածաշրջանում արդարության և ժողովրդավարության համար, քան նա անում է։

Право 12:04 28/10/2021 В мире
Freedom House: Демократическим странам мира пора перестать игнорировать угрозу, исходящую от авторитаризма Алиева
Неправительственная организация Freedom House, которая занимается исследованиями состояния политических и гражданских свобод, заявляет, что нельзя игнорировать угрозу, которую представляет коррумпированный авторитаризм президента Азербайджана Ильхама Алиева.
«Демократическим странам во всем мире, включая США, пора перестать игнорировать угрозу, которую коррумпированный авторитаризм президента Алиева представляет для свободы и демократии в регионе», – говорится в записи в микроблоге Freedom House в Twitter.
К записи Freedom House прикреплена статья старшего научного сотрудника Американского института предпринимательства, аналитика Майкла Рубина в издании National Interest, в которой он отмечает: «Алиев может быть диктатором, но отрицание Западом новой реальности в Азербайджане и пренебрежение его растущей воинственности обещают гораздо более кровавое будущее для справедливости и демократии в регионе».