Հասարակություն 12:04 28/10/2021 Հայաստան
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կրտսեր որդին՝ Լևոն Քոչարյանը լուսանկարներ է հրապարակել իր ֆեյսբուքյան էջում ու գրել.
«Մի տարի առաջ, հրամանատարի կյանքը փրկելիս, զոհվեց մեր Հենրին: Շատ եմ ափսոսում, որ չհասցրեցի քեռիից դառնալ ընկեր...»։
Հենրի Արտեմի Արուտյունովը սերժանտ էր, հրետանում հրամանատար։ Ծնվել է 2000 թվականին Երևանում, սովորել է Թայլանդում՝ անգլիական դպրոցում։ Ուսումը կիսատ թողելով՝ 2019-ին զորակոչվել է բանակ, մասնակցել է 2020 թվականի տավուշյան գործողություններին։  44-օրյա պատերազմի առաջին օրերից կռվել է Մատաղիսում, խոցել թշնամու կենդանի ուժ, զինտեխնիկա, ամրաշինական կառույցներ։ Զոհվել է հերոսաբար՝ հրամանատաի կյանքը փրկելիս։

Общество 12:26 28/10/2021 Армения
Младший сын второго президента Армении Роберта Кочаряна – Левон Кочарян – на своей странице в социальной сети Facebook опубликовал фото и написал:
«Год назад, спасая жизнь командира, погиб наш Генри. Очень сожалею, что не успел из дяди стать другом…»
Генри Артемович Арутюнов был сержантом, командиром артиллерийского орудия. Он родился в 2000 году в Ереване, учился в Таиланде – в английской школе. Не завершив учебу, в 2019 году был призван в армию, участвовал в боевых действиях в июле 2020 года в Тавуше. С первых дней развязанной Азербайджаном осенью 2020 года войны против Республики Арцах (НКР) Генри Арутюнов сражался в Матагисе, вывел из строя военную технику, инженерно-укрепительные сооружения, живую силу врага. Погиб героически, спасая жизнь командира.