Տնտեսություն 17:28 01/11/2021 Հայաստան
Կոնվերս Բանկի աջակցությամբ մի քանի տարի առաջ Արարատի մարզում Խելացի անասնագոմ հիմնվեց: Քանի որ անասնապահության այս եղանակին ծանոթ չէին, սեփականատերերը որոշել էին սկսել փոքր անասնագոմից:
Այսօր այդ մտավախությունների մասին սեփականատեր Գևորգ Անանյանը ժպիտով է հիշում:
«Բարձր առաստաղ, օդափոխություն, մաքրություն և սանիտարական պայմանների պահպանում՝ ահա խելացի անասնագոմի հիմնական տարբերությունները»,-ասում է նա:
Կոնվերս Բանկից հայտնում են, որ մթերված կաթը այսօր վաճառվում է վերամշակողներին: Սեփականատերերը ծրագիր ունեն մեծացնել անասնագլխաքանակը և կաթի վերամշակման արտադրամաս հիմնել:
«Այսօր արդեն նոր անասնագոմ ենք կառուցում մեզ մոտ ծնված տոհմային հորթերի համար: Եվ այս անգամ ևս՝ Կոնվերս Բանկի հետ:  Հետագա զարգացումը, նոր արտադրության հիմնումը ևս Բանկի հետ համատեղ ենք մտադիր իրականացնել: Հարմարավետ է այն կառույցի հետ համագործակցությունը, որը ոչ միայն ֆինանսավորում, այլև ուղղորդում է, օգնում, որ ճիշտ ճանապարհ անցնես»,- եզրափակում է խոսքը Գևորգ Անանյանը:
Նախագիծը ֆինանսավորվել է Կոնվերս բանկի կողմից՝ Գերմանահայկական հիմնադրամի հետ համագործակցության շրջանակում:

Economy 18:36 01/11/2021 Armenia
A few years ago, a smart barn was established in Ararat region with the support of Converse Bank. As the owners were not thoroughly familiar with this method of cattle breeding, they decided to start with a small barn.
Today, Gevorg Ananyan, the owner, recalls those uncertainties with a smile.
"High ceilings, ventilation, cleanliness and maintenance of sanitary rules – these are the main characteristics differentiating a smart barn," he says.
Today, the purchased milk is sold to processors. The owners plan to increase the number of cattle and set up a milk processing plant.
"Currently we are building a new cattle barn for our pedigree calves, and this time with Converse Bank. We intend to proceed with further development and establish a new production together with the Bank. It is convenient to cooperate with a financial institution which is more than a provider of funds, as it also provides guidance, and supports you throughout all your way", Gevorg Ananyan concludes.
The project financing is carried out by Converse Bank within the framework of cooperation with the German-Armenian Fund.
Oversight of the bank is exercised by the Central Bank of Armenia.
Learn about another project - the establishment of intensive orchards in collaboration with the German-Armenian Fund - in the video below.