Իրավունք 18:23 08/11/2021 Արցախ
Շուշիի մոտ ադրբեջանական կրակոցներից տուժած քաղաքացիների վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության. Արցախի ՄԻՊ
Նոյեմբերի 8-ին՝ ժամը 15։00-ին, Արցախի Հանրապետության Շուշի քաղաքի մուտքի մոտակա խաչմերուկի հարևանությամբ ադրբեջանական կողմը կրակոցներ է արձակել ջրամատակարարման խողովակների վրա շինարարական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ, ինչի հետևանքով տուժել են 4 քաղաքացիական անձինք, որոնցից մեկը՝ 22-ամյա Ե․Մ-ն, մահացել է, երեքին (41-ամյա Ս․Ա, 31-ամյա Մ․Գ․, 43-ամյա Դ․Գ․) ցուցաբերվում է բժշկական օգնություն։ Տուժածների վիճակը բժիշկների կողմից գնահատվում է միջին ծանրության։ Այս մասին հայտնում է Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից։
Իրավապահ մարմինների կողմից այս պահին իրականացվում են համապատասխան աշխատանքներ դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ, ինչի պատճառով Ստեփանակերտ-Բերձոր ճանապարհահատվածի Շուշիի հատվածում երթևեկությունը կարճ ժամանակով դադարեցված է։
«Արձանագրված միջադեպը հայ ժողովրդի նկատմամբ ադրբեջանական կողմի հայատյաց, ցեղասպան ու ֆաշիստական վարքագծի հերթական ապացույցն է, որի մասին եռակողմ հայտարարության ստորագրումից ի վեր բազմիցս հայտարարել ենք։
Ադրբեջանական կամայականություններին ու անպատժելիությանը պետք է վերջ դրվի, ինչը հնարավոր է Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ադրբեջանական կողմի նման հանցավոր գործողությունների ուսումնասիրության և մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու համար հստակ մեխանիզմների ներդրմամբ»,- Նշում են Արցախի ՄԻՊ գրասենյակից։

Право 18:07 08/11/2021 Армения
Омбудсмен Арцаха: Инцидент у Шуши – очередное доказательство армянофобского поведения азербайджанской стороны
Сегодня, 8 ноября, около 15:00, по соседству с перекрестком возле въезда в город Шуши (оккупированная Баку в 2020 году культурная столица Республики Арцах (НКР). – Ред.) азербайджанская сторона произвела выстрелы в направлении проводящих на трубах водоснабжения строительные работы гражданских лиц, вследствие чего пострадали 4 гражданских лиц, говорится в заявлении омбудсмена Арцаха Гегама Степаняна.
Один из них – 22-летний Е.М. – скончался, троим (41-летнему С.А., 31-летнему М.Г., 43-летнему Д.Г.) оказывается медпомощь. Состояние раненых врачи оценивают как средней тяжести.
«Правоохранительными органами в настоящее время проводятся соответствующие работы для высянения обстоятельств инцидента, вследствие чего на участке Шуши дороги Степанакерт-Бердзор движение на короткое время приостановлено.
Зарегистрированный инцидент – очередное доказательство армянофобского, геноцидального и фашистского поведения азербайджанской стороны, о чем мы многократно заявляли после подписания трехстороннего заявления.
Азербайджанскому произволу и безнаказанности должен быть положен конец, что возможно при внедрении механизмов расследования подобных преступных действий азербайджанской стороны в отношении народа Арцаха и привлечения виновных к ответственности», – говорится в заявлении омбудсмена Арцаха.