Քաղաքական 15:29 19/11/2021 Հայաստան
«Հադրութի դեօկուպացիա» ՀԿ-ն ֆեյսբուքյան էջում լուսանկարներ է հրապարակել ադրբեջանական զինուժի կողմից գրավված Հադրութից ու գրել.
«Համաձայն 1926թ. Խորհրդային առաջին մարդահամարի, Հադրութի շրջանի բնակչության թիվը հասնում էր 25,247֊ի, որից 24,685 (98%) հայեր էին։
Շրջանում հաշվվում էր ՀԱԵ 93 վանքեր ու եկեղեցիներ, մեծամասնությունը կառուցված միջին դարերում, Անիի հայկական թագավորության ժամանակներում (9-11 դդ), Խաչենի հայկական պետությունում (11-16 դդ), Դիզակի հայկական մելիքությունում (17-18 դդ).
Կային Հայկական էմիրության ժամանակաշրջանի  (7-9 դդ.), կովկասյան Ալբանիայի ենթակայության տակ գտնվող հայ նախարարների (5-7 դդ) կոթողներ, ինչպես նաև Մեծ Հայքի հեթանոսական և քրիստոնեական շրջանի տաճարներ (2 դ.մթա - 5 դ.).
Գրեթե ամեն եկեղեցու մոտ տեղակայված էին հին հայկական գերեզմանոցներ։
Հադրութն այսօր գտնվում է բարբարոսների ձեռքին, որոնք բռնությամբ տեղահանել են բնիկ ժողովրդին և անարգաբար ոչնչացնում են պատմական հուշակոթողները»։

Society 16:27 19/11/2021 NKR
"De-Occupation of Hadrud” NGO has published photos from Hadrut town of the Artsakh Republic which was occupied by Azerbaijani forces during the 44-day war in 2020.
According to the first Soviet census of 1926, the total population of Hadrut stood at 25,247 and 98% of the population were Armenians. Around 93 churches and monasteries of the Armenian Apostolic Church were located in the area most of them build in early Christian and medieval times, including during the period of Ani Armenian Kingdom (9-11th centuries), Khachen Armenian state (11-16th centuries), Dizak Armenian Principality (17-18th centuries).
Fragments of monuments and historical artifacts dated to pre-Christian, early Christian and medieval times have been found in and around Hadrut. Old Armenian cemeteries are located near every church in the area.
As "De-Occupation of Hadrud” NGO  said, the town is today under the control of barbarians who have forcibly displaced the local population and destroyed historical monuments.