Քաղաքական 11:38 24/11/2021 Հայաստան
Հարութ Սասունյան. ԱՄՆ-ը ժողովրդավարության գագաթնաժողովին հրավիրում է Հայաստանին, բայց ոչ Ադրբեջանին ու Թուրքիային
Սպիտակ տունը վերջերս հայտարարեց, որ ավելի քան 100 երկրների հրավիրել է մասնակցելու  դեկտեմբերի 9-10-ը կայանալիք առցանց «Ժողովրդավարության  գագաթնաժողովին»:
Գագաթնաժողովի հրավիրվածների թվում են Հայաստանն ու Վրաստանը, բայց ոչ Ադրբեջանն ու Թուրքիան, որոնք բռնապետական երկրներ են։ Հետաքրքիրն այն է, որ վերջին երկու երկրները չէին դժգոհել գագաթնաժողովում իրենց բացակայությունից, մինչև իմանալը, որ Հայաստանը հրավիրված է։
Սպիտակ տունը հայտարարեց, որ նախագահ Ջո Բայդենն ասել է. «մեր ժամանակի մարտահրավերն է ցույց տալ, որ ժողովրդավարությունները կարող են գործել՝ «բարելավելով իրենց սեփական ժողովրդի կյանքը և լուծելով աշխարհի առջև ծառացած ամենամեծ  խնդիրները»: Նախագահը «վերականգնեց մեր դաշինքները մեր ժողովրդավար գործընկերների և դաշնակիցների հետ՝ համախմբելով աշխարհը՝ ոտքի կանգնելու մարդու իրավունքների խախտումների դեմ, լուծելու կլիմայական ճգնաժամը և պայքարելու համաշխարհային համավարակի դեմ, այդ թվում՝ պատվաստանյութերի հարյուրավոր միլիոն չափաբաժիններ նվիրաբերելով աշխարհի տարբեր երկրների»։
Սպիտակ տան հայտարարության մեջ նաև ասվում է, որ այս գագաթնաժողովին «մոտ մեկ տարի անց կհետևի երկրորդ, անձնական ներկայությանբ գագաթնաժողովը: Առցանց գագաթնաժողովը, որը տեղի կունենա [2021 թ․] դեկտեմբերի 9-10-ին,  կքաջալերի  հանձնառություններն ու նախաձեռնությունները երեք հիմնական թեմաներով՝ պաշտպանություն ընդդեմ բռնապետության, կոռուպցիայի դեմ պայքար և մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի խթանում: Մեկ տարվա խորհրդակցությունից, համակարգումից և գործողություններից հետո նախագահ Բայդենն այնուհետև կհրավիրի համաշխարհային ղեկավարներին հավաքվել ևս մեկ անգամ՝ ցուցադրելու իրենց հանձնառությունների ուղղությամբ ձեռք բերված առաջընթացը:
Երկու գագաթնաժողովները համախմբելու են պետությունների, քաղաքացիական հասարակության, բարեգործության և մասնավոր հատվածի ղեկավարներին, ինչը հնարավորություն կտա համաշխարհային ղեկավարներին լսել միմյանց և իրենց քաղաքացիներին, կիսել հաջողությունները, խթանել միջազգային համագործակցությունը և անկեղծորեն խոսել ժողովրդավարության առջև ծառացած մարտահրավերների մասին, որպեսզի միասին ամրապնդեն հիմքերը ժողովրդավարության նորացման համար»:
Սպիտակ տան այս հայտարարությունից հետո բուռն քննարկում ծավալվեց, թե ինչու որոշ երկրներ հրավիրված են գագաթնաժողովին, իսկ ուրիշները՝ ոչ: Ակնհայտ է, որ այս գագաթնաժողովի նպատակն է՝ զինակցություն ձևավորել ԱՄՆ-ի գլխավորությամբ՝ ընդդեմ իր մրցակիցների՝ Չինաստանի և Ռուսաստանի։ Արդյոք հրավիրված ղեկավարներից ոմանք ունե՞ն մտահոգություն, որ իրենց կդիտարկեն որպես «արևմտամետ» և «ընդդեմ Չինաստանի ու Ռուսաստանի»: Սա հատկապես զգայուն խնդիր է Հայաստանի համար, որն ամուր ռազմական և տնտեսական կապեր ունի Ռուսաստանի հետ և գտնվում է Չինաստանի հետ սերտ հարաբերություններ հաստատելու գործընթացում։
Ինչպե՞ս կվերաբերվեն Չինաստանն ու Ռուսաստանը Հայաստանի մասնակցությանը նման հակամարտական գագաթնաժողովին։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որն ընդունել է ԱՄՆ-ի հրավերը, պետք է լրջորեն մտածի նման գագաթնաժողովին իր մասնակցության համար ռուսական բացասական արձագանքի մասին։ Սակայն մասնակցությունից հրաժարվելը ևս կարող է հետևանքներ առաջացնել Միացյալ Նահանգների հետ։
Մինչ Հայաստանը ողջունում է իր հրավերը ժողովրդավարության գագաթնաժողովին, Փաշինյանը, ցավոք, նահանջել է ի սկզբանե իր հռչակած ժողովրդավարական արժեքներից՝ հետապնդելով կամ բանտարկելով ցուցարարներին, լռեցնելով լրատվամիջոցներին և միակողմանի որոշումներ ընդունելով՝ առանց հասարակության կամ նույնիսկ իր իշխող շրջապատում գտնվողների կարծիքը հաշվի առնելու: Ինչ-որ մեկի համար, որն իշխանության եկավ ժողովրդավարական գաղափարներ պաշտպանելով, Փաշինյանը հունիսյան ընտրությունների ժամանակ տարօրինակ կերպով քարոզարշավ իրականացրեց՝ պահելով մուրճը ձեռքին և սպառնալով ջարդել իր քաղաքական հակառակորդների գլուխները։
Հայաստանին հրավիրելով գագաթնաժողովին` Միացյալ Նահանգները, հավանաբար, հրապուրում է Հայաստանի կառավարությանը մերձենալ Արևմուտքի հետ: «Գագաթնաժողովի կազմակերպման աշխատանքներում ներգրավված ամերիկացի պաշտոնյան «Ռոյթերս»-ին ասել է, որ աշխարհի բոլոր տարածաշրջաններից հրավերներ են ուղարկվել ժողովրդավարության տարբեր փորձ ունեցող երկրների: «Խոսքը չէր գնում հաստատելու, որ «Դուք ժողովրդավարական եք, դուք ժողովրդավարական չեք»: Դա այն գործընթացը չէ, որի միջով մենք անցել ենք»: Բայդենի վարչակազմի պաշտոնյաներն ասում են, որ իրենք պետք է «ընտրություն կատարեին»՝ ապահովելու տարածաշրջանային բազմազանություն և լայն մասնակցություն», հաղորդում է «Ռոյթերսը»։
Բնականաբար, Ադրբեջանը և Թուրքիային այնքան էլ գոհ չէին, որ Հայաստանին հրավիրել են գագաթնաժողովին, մինչդեռ իրենց անտեսել էին։ «ԱզերՆյուս» թերթում հրապարակված՝ «Ժողովրդավարության գագաթնաժողովը կամ երկակի ստանդարտների վառ օրինակը» վերնագրով հոդվածում Այյա Լմահամադը մեջբերում է Ադրբեջանի խորհրդարանի պատգամավոր Վուգար Իսկանդարովին, որը դժգոհել է. «Ծիծաղելի է, որ այնպիսի երկրներ, ինչպիսիք են Ադրբեջանը, Թուրքիան և Հունգարիան, չեն հրավիրվել գագաթնաժողովին, որտեղ ժողովրդավարության մակարդակը շատ ավելի բարձր է, քան հրավիրված երկրների մեծ մասը»։ Իսկանդարովը պետք է լիովին կույր լինի՝ չտեսնելու մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումները և ժողովրդավարության բացակայությունը Ադրբեջանի և Թուրքիայի բռնապետական վարչակարգերում։
Ադրբեջանական «Դեյ.ազ» լրատվական կայքը էլ ավելի հեռուն գնաց՝ պնդելով, որ Հայաստանը հրավիրվել է շնորհիվ ԱՄՆ-ում ամերիկահայերի  ազդեցության. «Պետք չէ խորանալ նախորդ տարիների մեջ, բավական է տեսնել, թե ինչ է եղել և շարունակվում է տեղի ունենալ Վաշինգտոն-Հայկական սփյուռք հարաբերություններում վերջին մեկ տարվա ընթացքում։ Ամերիկյան դիվանագիտության խոնարհումները Երևանի նկատմամբ,  հակաադրբեջանական անվերջ քննարկումներն ու հայկական լոբբիի պնդմամբ կայացված որոշումները ինքնին խոսուն են»։
Թեև ադրբեջանական այս կայքը լիովին ուռճացված գնահատական է տվել Վաշինգտոնում ամերիկահայերի հզորությանը, այնուամենայնիվ, դա ողջունելի հաճոյախոսություն է։ Ադրբեջանն ու Թուրքիան կարող են չվախենալ Հայաստանից, բայց թվում է, որ նրանք սարսափում են ԱՄՆ-ում հայկական լոբբիի քաղաքական ազդեցությունից...

Politics 11:52 24/11/2021 Armenia
The White House announced recently that it has invited over 100 countries to a virtual ‘Summit for Democracy’ on Dec. 9-10.
Among the invitees to the Summit are Armenia and Georgia, but not Azerbaijan and Turkey which are dictatorships. Interestingly, the latter two countries did not complain about their absence from the Summit until they found out that Armenia was invited.
The White House announced that President Joe Biden has said: “the challenge of our time is to demonstrate that democracies can deliver by improving the lives of their own people and by addressing the greatest problems facing the wider world.” The President “has rebuilt our alliances with our democratic partners and allies, rallying the world to stand up against human rights abuses, to address the climate crisis, and to fight the global pandemic, including by donating hundreds of millions of vaccine doses to countries around the globe.”
The White House announcement also stated that this Summit is “to be followed in roughly a year’s time by a second, in-person Summit. The virtual Summit, to take place on December 9 and 10, [2021], will galvanize commitments and initiatives across three principal themes: defending against authoritarianism, fighting corruption, and promoting respect for human rights. Following a year of consultation, coordination, and action, President Biden will then invite world leaders to gather once more to showcase progress made against their commitments. Both Summits will bring together heads of state, civil society, philanthropy, and the private sector, serving as an opportunity for world leaders to listen to one another and to their citizens, share successes, drive international collaboration, and speak honestly about the challenges facing democracy so as to collectively strengthen the foundation for democratic renewal.”
After the White House made this announcement, a heated discussion broke out as to why certain countries were invited to the Summit, while others were not? Obviously, this Summit is intended to form a coalition led by the United States against its rivals, China and Russia. Do some of the invited leaders have any concerns about being viewed as “pro-Western” and “anti-China and Russia?” This is a particularly sensitive issue for Armenia which has strong military and economic ties with Russia, and is in the process of establishing closer relations with China. How will China and Russia view Armenia’s participation in such an adversarial Summit? Prime Minister Nikol Pashinyan, who has accepted the U.S. invitation, has to give serious thought to the negative Russian reaction for his participation in such a Summit. However, the refusal to participate would also have consequences with the United States.
While Armenia welcomes its invitation to the Summit for Democracy, Pashinyan has regrettably regressed from his initially-declared democratic values by harassing or jailing protesters, muzzling the media, and taking unilateral decisions without any input from the public or even those in his ruling circle. For someone who came to power by espousing democratic ideals, Pashinyan bizarrely campaigned during the June elections while holding a hammer in his hand and threatening to bash the heads of his political opponents.
By inviting Armenia to the Summit, the United States is probably enticing the Armenian government to come closer to the West. A U.S. official “involved in the planning of the summit told Reuters that invites were sent to countries with different experiences of democracy from all regions of the world. ‘This was not about endorsing, ‘You're a democracy, you are not a democracy.’ That is not the process we went through.’ Biden administration officials say they had to ‘make choices’ to ensure regional diversity and broad participation,” Reuters reported.
Naturally, Azerbaijan and Turkey were not too pleased that Armenia was invited to the Summit, while they were excluded. In an article published by AzerNews newspaper, titled, “Democracy summit or clear example of double standards,” Ayya Lmahamad quoted Vugar Iskandarov, a member of Azerbaijan’s Parliament, complaining: “it is ridiculous that countries such as Azerbaijan, Turkey, and Hungary are not invited to the summit, where the level of democracy is much higher than that in the majority of invited countries.” Iskandarov must be completely blind to the grave human rights abuses and absence of democracy in the autocratic regimes of Azerbaijan and Turkey.
The Azeri news website Day.az went even further by claiming that Armenia was invited due to the influence of Armenian-Americans in the United States: “No need to go deep into the previous years, it is enough to see what has been happening and continues to happen in Washington-Armenian Diaspora relations over the past year. The curtsies of American diplomacy towards Yerevan, the endless anti-Azerbaijani discussions and decisions made at the insistence of the Armenian lobby speak for themselves.”
While this Azeri website made a completely exaggerated assessment of the power of Armenian-Americans in Washington, nevertheless, it is a welcome compliment. Azerbaijan and Turkey may not fear Armenia, but they seem terrified of the political clout of the Armenian lobby in the United States!