Իրավունք 16:43 02/12/2021 Հայաստան
«Արագածոտնի մարզպետ Ռազմիկ Պետրոսյանը, պարզվում է, նշանակվել է այդ պաշտոնին ՀՀ օրենսդրության կոպիտ ոտնահարմամբ։
Այսպես, համաձայն հանրային ծառայության մասին ՀՀ օրենքի 6-րդ հոդվածի՝ «Վարչական պաշտոնները կարող են զբաղեցնել Հայաստանի Հանրապետության այն քաղաքացիները, որոնք ունեն բարձրագույն կրթություն»: Մարզպետի և նրա տեղակալների պաշտոնը համարվում է վարչական պաշտոն։
Ուսումնասիրեցինք, թե ի՞նչ կրթություն ունի Ռազմիկ Պետրոսյանը, որը 2021թ․ հոկտեմբերի 28-ին Արագածոտնի մարզպետ է նշանակվել։ Ռազմիկ Պետրոսյանի կենսագրականի մեջ գրված է․ «Մասնագիտությամբ տնտեսագետ է, ունի բարձրագույն զինվորական կրթություն»։
Ռազմիկ Պետրոսյանի կենսագրականում նշված չէ, թե տնտեսագետի դիպլոմը որ համալսարանում է ստացել։ Yerevan.Today-ը հարցում արեց Արագածոտնի մարզպետարան, թե ո՞ր բարձրագույն կրթական հաստատությունում է կրթությունը ստացել, ո՞ր թվականներին, ե՞րբ է ավարտել, ի՞նչ մասնագիտացմամբ։ Խնդրեցինք տրամադրել նաև դիպլոմի պատճեն։
Մարզպետարանից ստացանք պատասխան, թե՝ «ՀՀ Արագածոտնի մարզպետ Ռ․ Պետրոսյանը 2002 թվականի մայիսի 25-ին ավարտել է Հովնանյանի անվան համալսարանը՝ ֆինանսներ և վարկ մասնագիտությամբ՝ տնտեսագետի որակավորմամբ»։
ԿԳՄՍ նախարարության պատասխանը հաստատեց մեր կասկածները՝ Արագածոտնի մարզպետի դիպլոմը կեղծ է։ Եվ այսպես, ԿԳՄՍ նախարարությունից ստացված պատասխանում նշվում է՝
«Հովնանյանի անվան համալսարանը (ռեկտոր՝ Միհրդատ Գևորգյան) գործունեություն իրականացրել է Ապարան, Գարեգին Նժդեհի 4 հասցեում։ ՀՀ Կրթության նախարարության կողմից 13․11․1996թ․ տրվել է արտոնագիր՝ N108, 5 տարի ժամկետով, հետևյալ մասնագիտությունների գծով․
1․ ֆինանսներ և վարկ,
2․ Տարրական կրթության մանկավարժություն և մեթոդիկա։
Հետագայում, հերթական անգամը, օրենսդրության պահանջներին համապատասխան՝ Հովնանյանի անվան համալսարանը լիցենզավորման համար չի դիմել լիազոր մարմնին, հետևաբար, առանց լիցենզիայի առկայության պետական հավատարմագրման հայտ չէր կարող ներկայացնել։ Այնպես որ, 1996-2000 թվականներին Հովնանյանի անվան համալսարանի տրամադրած փաստաթուղթը համարվում է մասնավոր, արտոնագրված, չհավատարմագրված ուսումնական հաստատության կողմից տրված փաստաթուղթ»։

Политика 17:02 02/12/2021 Армения
Скандал: Размик Петросян назначен губернатором Арагацотнской области Армении на основании поддельного диплома
Yerevan.Today пишет:
«Новоназначенный губернатор Арагацотна Размик Петросян, оказывается, назначен на эту должность с грубым нарушением законодательства РА.
Так, согласно статье 6 Закона РА «О публичной службе», «Административные должности могут занимать граждане Республики Армения, имеющие высшее образование». Должности губернатора и его заместителей считаются административными.
Мы изучили, какое образование у Размика Петросяна, который 28 октября 2021 года был назначен губернатором Арагацотна.
Так, в биографии Петросяна написано: «По специальности экономист, имеет высшее военное образование».
В биографии Размика Петросяна, однако, не указано, какой университет он окончил, получив диплом  экономиста.
Yerevan.Today направил запрос в областную администрацию Арагацотна с целью узнать, в каком высшем образовательном учреждении он получил образование. Мы попросили также предоставить копию диплома.
Из областной администрации мы получили следующий ответ: «Губернатор Арагацотнской области РА Р. Петросян 25 мая 2002 года окончил университет им. Овнаняна по специальности финансы и кредит,  по квалификации — экономист».
Не обнаружив информации о данном университете даже в поисковой системе Google, мы отправили запрос в МОНКС РА, чтобы понять, имел ли лицензию университет им. Овнаняна, какие специальности преподавались и т. д..
Ответ министерства  подтвердил наши сомнения: диплом губернатора Арагацотна - поддельный. Так, в ответе, полученном из МОНКС, отмечается:
«Университет имени Овнаняна (ректор — Мирдат Геворкян) осуществлял деятельность по адресу Апаран, Гарегин Нжде 4. Министерство образования РА 13․11․1996 г выдало лицензию (N 108) сроком на  5 лет по следующим специальностям․
1․ финансы и кредит,
2․ Педагогика и методика начального образования.
В дальнейшем, однако, в соответствии с требованиями законодательства, университет имени Овнаняна не обращался в уполномоченный орган для лицензирования, следовательно, без наличия лицензии не мог представить заявку на государственную аккредитацию.
Так что, документ, предоставленный университетом им. Овнаняна в 1996-2000 годах, считается частным, не выданным  аккредитованным учебным заведением документом, а требованием закона является наличие диплома, выданного именно таким заведением».