Իրավունք 11:34 03/12/2021 Հայաստան
Եղիշե Կիրակոսյանը մեկնում է Հաագա՝ ներկա լինելու Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով որոշման հրապարակմանը
ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանը Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի Հանրապետության ներկայացրած հայցի վերաբերյալ որոշումը կհրապարակի դեկտեմբերի 7-ին:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ  ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը դեկտեմբերի 6-8-ը ներառյալ կգործուղվի Նիդերլանդների Թագավորություն (Հաագա): Նա ներկա կլինի ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանում Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման միջազգային կոնվենցիայի հիման վրա ներկայացված ժամանակային (հրատապ) միջոցների վերաբերյալ որոշումների հրապարակմանը: Այս մասին համապատասխան որոշում է կայացրել Նիկոլ Փաշինյանը:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 14-15-ին ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանում անցկացվում են նիստեր՝ Հայաստանի Հանրապետությունն ընդդեմ Ադրբեջանի ներկայացրած գանգատի վերաբերյալ։ Հայաստանը դիմել է Հաագայի դատարան՝ Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման միջազգային կոնվենցիայի խախտման վերաբերյալ։ Միաժամանակ Հայաստանը խնդրել է դատարանին կիրառել մի շարք հրատապ միջոցներ՝ այդ թվում ռազմավարի պուրակի փակումը և ռազմագերիների ու պահվող քաղաքացիական անձանց վերադարձը:

Law 12:52 03/12/2021 Armenia
The International Court of Justice, the principal judicial organ of the United Nations, will deliver its order on the request for the indication of provisional measures made by Armenia in the case concerning Application of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (Armenia v. Azerbaijan) on December 7.
A public sitting will take place at 3 p.m. at the Peace Palace in The Hague, during which the President of the Court, Judge Joan E. Donoghue, will read out the ruling, the court said in a press release on Monday.
Yeghishe Kirakosyan, Representative of Armenia before the ECHR, will pay a visit to The Hague on 6-8 December to attend the hearing, according to a decree signed by Nikol Pashinyan on Thursday.
Armenia filed a case against Azerbaijan at the World Court in September, stating Azerbaijan has violated the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination. Among Armenia’s requested measures are an order to release Armenian prisoners of war and other captives being held in Azerbaijan, as well as to close the so-called “military trophies park”.