Քաղաքական 13:56 08/12/2021 Աշխարհում
Բունդեսթագը Գերմանիայի նոր կանցլեր է ընտրել սոցիալ-դեմոկրատ Օլաֆ Շոլցին։ Այս մասին գրում է «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալությունը։
Գերմանիայի կառավարության ղեկավարն ընտրվում է գաղտնի քվեարկությամբ։ Առաջին փուլում հաղթելու համար թեկնածուն պետք է ստանա ձայների բացարձակ մեծամասնությունը։ Ներկայիս Բունդեսթագում դա 736 պատգամավորներից առնվազն 369-ն է։
Ընթացակարգի մեկնարկը հայտարարել է Բունդեսթագի նախագահ Բարբել Բախը։ Երկրի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը պաշտոնապես խորհրդարանին է ներկայացրել կառավարության ապագա ղեկավարի թեկնածությունը։
Շոլցը ստացել է 395 ձայն։
Սահմանադրության համաձայն՝ հենց կառավարության ղեկավարն է որոշում Գերմանիայի քաղաքականությունը։
Այսպես կոչված «կանցլերական մեծամասնությունը» ձևավորվում է հիմնականում այն ​​կուսակցությունների ներկայացուցիչների ձայներով, որոնք կձևավորեն նախարարների կաբինետը։

Politics 15:03 08/12/2021 World
Scholz got the support of 395 politicians in the Bundestag on Wednesday morning and will replace Angela Merkel, who is standing down after 16 years.
The vote was not a surprise. Scholz's SPD and its coalition partners, the Free Democrats and the Greens, have 416 seats in the 736 lower house of the German parliament.
Scholz said on Tuesday that the new government -- which forces Merkel's Christian Democratic Union (CDU) into opposition for the first time since 2005 -- "takes up the major challenges of this decade and well beyond that".
If it succeeds, he said, “that is a mandate to be re-elected together at the next election.”
Scholz, 63, has been Germany’s vice-chancellor and finance minister since 2018 and is a former mayor of the city of Hamburg.