Քաղաքական 13:56 08/12/2021 Աշխարհում
Բունդեսթագը Գերմանիայի նոր կանցլեր է ընտրել սոցիալ-դեմոկրատ Օլաֆ Շոլցին։ Այս մասին գրում է «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալությունը։
Գերմանիայի կառավարության ղեկավարն ընտրվում է գաղտնի քվեարկությամբ։ Առաջին փուլում հաղթելու համար թեկնածուն պետք է ստանա ձայների բացարձակ մեծամասնությունը։ Ներկայիս Բունդեսթագում դա 736 պատգամավորներից առնվազն 369-ն է։
Ընթացակարգի մեկնարկը հայտարարել է Բունդեսթագի նախագահ Բարբել Բախը։ Երկրի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը պաշտոնապես խորհրդարանին է ներկայացրել կառավարության ապագա ղեկավարի թեկնածությունը։
Շոլցը ստացել է 395 ձայն։
Սահմանադրության համաձայն՝ հենց կառավարության ղեկավարն է որոշում Գերմանիայի քաղաքականությունը։
Այսպես կոչված «կանցլերական մեծամասնությունը» ձևավորվում է հիմնականում այն ​​կուսակցությունների ներկայացուցիչների ձայներով, որոնք կձևավորեն նախարարների կաբինետը։

Политика 14:11 08/12/2021 В мире
Бундестаг поддержал кандидатуру социал-демократа Олафа Шольца на пост нового канцлера Германии. Об этом сообщает РИА Новости.
Глава немецкого правительства избирается тайным голосованием без прений. Для победы в первом туре необходимо получить абсолютное большинство голосов. В нынешнем бундестаге это минимум 369 депутатов из 736.
О начале процедуры объявила президент бундестага Барбель Бах. Кандидатуру будущего руководителя правительства формально внес в парламент президент страны — Франк-Вальтер Штайнмайер.
Шольц получил 395 голосов.
В соответствии с конституцией, именно глава правительства определяет политику Германии.
Так называемое "канцлерское большинство" формируется в основном голосами представителей тех партий, которые сформируют кабинет министров. Во фракциях СДПГ, партии "Союз 90/Зеленые" и "Свободной демократической партии" 416 депутатов.
Выборы в бундестаг прошли 26 сентября. СДПГ заняла первое место, сместив с него христианских демократов, которые доминировали в немецкой политике с 2005 года. В конце ноября лидер социал-демократов объявил, что правящая коалиция сформирована.