«Կասպերսկի». Հայաստանում համակարգիչների օգտատերերը 3-րդ եռամսյակում ավելի հաճախ են բախվել վեբ-գրոհների
Այս տարվա երրորդ եռամսյակը հիմնականում նշանավորվել է համակարգիչների հայաստանցի այն օգտատերերի բաժնի նվազմամբ, որոնք ենթարկվել են տարբեր տեսակի կիբեռգրոհների։
Բացառություն են դարձել համացանցի միջոցով գրոհները, որոնք կտրուկ ուժգնացել են։ Այսպես, «Կասպերսկի» ընկերության տվյալներով՝ ֆինանսական վնասաբեր ծրագրերի գրոհներ գրանցվել են օգտատերերի 0,6%-ի մոտ, և այդ ցուցանիշը չի փոխվել 2020-ի հուլիս-սեպտեմբերի համեմատ։
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչության փոխանցմամբ, 2021-ի երրորդ եռամսյակում ծածկագրող-շորթող ծրագրերի գրոհների բախվել է երկրում գտնվող օգտատերերի 0,23%-ը, այն դեպքում, երբ մեկ տարի առաջ նման օգտատերերի մասնաբաժինը կազմել է 0,26%:
Հայաստանում էլ ավելի է կրճատվել այն օգտատերերի մասնաբաժինը, որոնք ենթարկվել են թաքնված կրիպտոմայներների գրոհների. եթե ընթացիկ տարվա հուլիս-սեպտեմբերին այն հավասար էր 0,63%-ի, ապա 2020 թվականի երրորդ եռամսյակում՝ 1,06%-ի։
Ինչ վերաբերում է ինտերնետի միջոցով գրոհներին (վեբ-գրոհներին), ապա դրանք 2021-ի հուլիս-սեպտեմբերին գրանցվել են համակարգիչների օգտատերերի 8,93%-ի մոտ՝ մեկ տարի առաջվա 4,95%-ի դիմաց:
Նվազման միտում է նկատվել տեղային սպառնալիքների ոլորտում (վնասաբեր ծրագրեր, որոնք սարք են ներթափանցում տարբեր շարժական կրիչներից, օրինակ՝ USB-ֆլեշերից կամ հիշողության քարտերից). Հայաստանում տեղային սպառնալիքների գրոհների բախված օգտատերերի մասնաբաժինը 2020-ի երրորդ եռամսյակի 23,71% ցուցանիշից նվազել է մինչև ընթացիկ տարվա նույն ժամանակահատվածի 21,93% ցուցանիշը:
Ընկերության փորձագետները կիբեռգրոհների զոհ չդառնալու համար անհատ օգտատերերին խորհուրդ են տալիս չանցնել սոցիալական ցանցերի, փոստի և մեսենջերների կասկածելի հղումներով ու թերահավատորեն վերաբերվել շահավետ առաջարկներով ցանկացած հաղորդագրության, իրենց բոլոր օգտահաշիվների համար օգտագործել տարբեր հուսալի գաղտնաբառեր և սարքում տեղադրել հուսալի պաշտպանական լուծում։
Կորպորատիվ օգտատերերին խորհուրդ է տրվում աշխատակիցների համար պարբերաբար անցկացնել կիբեռգրագիտության դասընթացներ, որտեղ կարելի է մշակել թվային միջավայրում անվտանգ վարքագծի գործնական հմտություններ, կատարել ֆայլերի պահուստային կրկնօրինակում և ծածկագրում ՝ սարքի կորստի և տվյալների արտահոսքի դեպքում լրացուցիչ պաշտպանության համար, կանոնավոր կերպով թարմացնել ծրագրային ապահովումը, քանի որ նման թարմացումներում մշակողները վերացնում են խոցելիությունները, որոնցից կարող են օգտվել չարագործները, ինչպես նաև համալիր պաշտպանության համար օգտագործել հարմար լուծում՝ պարզ կառավարմամբ և անվտանգության ստուգված գործառույթներով։
- «Կասպերսկի» ընկերությունը թողարկում է իր օպերացիոն համակարգի KasperskyOS
- «Կասպերսկի»-ն հայաստանյան ուժային կառույցներին հիշեցրել է կիբեռանվտանգության կանոնների պատշաճ պահպանման անհրաժեշտության մասին
- «Կասպերսկի». Խարդախները փող են կորզում խոշոր բանկերի ներդրումային նախագծերին մասնակցելու առաջարկներով
- «Կասպերսկի». Խարդախները դարկնետում պատվաստվածի եվրոպական սերտիֆիկատներ են առաջարկում միջինը 300 դոլարով

Общество 11:20 09/12/2021 Армения
«Лаборатория Касперского»: Пользователи компьютеров в Армении в 3-м квартале чаще сталкивались с веб-атаками, реже – с другими киберугрозами
Третий квартал 2021 года в основном отметился снижением доли армянских пользователей компьютеров, которые подверглись разного рода кибератакам. Исключением стали атаки через интернет, которые резко усилились. Так, по данным «Лаборатории Касперского», атаки финансовых вредоносных программ были зафиксированы у 0,6% пользователей, и этот показатель не изменился по сравнению с июлем-сентябрем 2020 года.
С атаками шифровальщиков-вымогателей в третьем квартале 2021 года столкнулись 0,23% пользователей в стране, когда как годом ранее доля таких пользователей составила 0,26%.
В Армении еще больше сократилась доля пользователей, которые были подвергнуты атакам скрытых криптомайнеров: если в июле-сентябре текущего года она равнялась 0,63%, то в третьем квартале 2020 года – 1,06%.
Что касается атакам через интернет (веб-атаки), то они в июле-сентябре 2021 года были зарегистрированы у 8,93% пользователей компьютеров против 4,95% годом ранее.
Тенденция снижения наблюдалась в сфере локальных угроз (вредоносные программы, которые попадают в устройства с различных съёмных носителей, например, USB-флешек или карт памяти): доля пользователей в Армении, которые столкнулись с атаками локальных угроз, с показателя 23,71% в третьем квартале 2020 года уменьшилась до 21,93% за аналогичный период текущего года.
Чтобы не стать жертвой кибератак эксперты компании рекомендуют персональным пользователям не переходить по сомнительным ссылкам в социальных сетях, почте и мессенджерах и скептически относиться к любым сообщениям с выгодными предложениями, использовать для всех своих аккаунтов разные надежные пароли и установить на своем устройстве надежное защитное решение.
Корпоративным пользователям рекомендуется регулярно проводить для сотрудников тренинги по повышению киберграмотности, на которых можно отработать практические навыки безопасного поведения в цифровой среде, делать резервное копирование и шифрование файлов для дополнительной защиты в случае утери устройства и утечки данных, регулярно обновлять программное обеспечение, так как в таких обновлениях разработчики устраняют уязвимости, которыми могут воспользоваться злоумышленники, а также для комплексной защиты использовать подходящее решение с простым управлением и проверенными функциями безопасности, указывают в представительстве «Лаборатории Касперского» в Армении.