Քաղաքական 16:35 14/12/2021 Հայաստան
Մտավախություն ունեմ՝ «3+2» ֆորմատը կարող է փորձել չեզոքացնել, ստվերել համանախագահների ֆորմատը. Արա Այվազյան
«Բոլոր ժամանակներում եղել է ձգտում, առնվազն Հայաստանի կողմից, առանց նախապայմանների երկխոսություն ծավալել Թուրքիայի հետ, որը որոշ ընթացք ունեցել է, բայց բավական երկար ժամանակ որևէ երկխոսություն չկար Թուրքիայի հետ»,- ԵՊՀ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար Արա Այվազյանը:
Նա նշեց, որ երեկ հայտարարվել էր՝ և Հայաստանը, և Թուրքիան պայմանավորվել են հատուկ ներկայացուցիչ նշանակել երկխոսության ծավալման համար և հիշեց հայտնի դասական կինոֆիլմը՝ բարեկամների հետ մոտիկ եղիր, բայց թշնամիների հետ ավելի սերտ։
«Անշուշտ, պետք է տարբերակել նորմալ պայմանները և այսօրվա իրավիճակը, հատկապես Թուրքիայի ուղղակի ներգրավվածությունը վերջին պատերազմի մեջ և հնչեցվող նոր նախապայմանները Հայաստանի նկատմամբ։ Բնականաբար, շատ կարևոր է, որպեսզի ԱԳՆ-ում մեր գործընկերները շատ լավ հասկանան, թե ինչ օրակարգով են տանելու բանակցությունները։
Այսօր ուշադրություն դարձրի, որ Հայաստանի ԱԳՆ խոսնակը ասել էր՝ առանց որևէ նախապայմանների են բանակցությունները, բայց, մյուս կողմից տեսնում ենք, որ մեկնարկ տրվեց «3+2» գործընթացին, հույսով եմ, որ մեր դիվանագետները շատ լավ հաշվարկում են այս մարտահրավերները, որոնք կարող են առաջանալ այս ֆորմատի հետագա աշխատանքի հետ կապված»,- ասաց Ա. Այվազյանը:
Նախկին նախարարը նշեց, որ երբ պաշտոնի էր, ասում էր՝ «ժամանակն անցել է լսել խոսքերը, սպասում ենք պաշտոնական Անկարայից դրական քայլերի»:
«Ցավոք սրտի, մենք ոչ թե դրական քայլեր ենք տեսնում, այլ շարունակական պահանջներ և ոչ բարիդրացիական հարաբերություններին բնորոշ քայլեր Թուրքիայի կողմից: Դրա համար բավական տարակուսած եմ և կասկած ունեմ, թե ինչ նպատակ է հետապնդում այս 3+2 ֆորմատը»,- ասաց Արա Այվազյանը:
Հարցին՝ 3+2 ֆորմատը կարո՞ղ է խանգարել արցախյան հիմնախնդրի կարգավորմանը, Մինսկի խմբի աշխատանքին, նա նշեց. «Պաշտոնապես հայտարավում է, որ «3+2» ֆորմատը չպետք է կրկնի այն գործառույթները, որոնք տեղի են ունենում այլ ֆորմատների շրջանակում, բայց մեզ քաջ հայտնի է և Անկարայի, և Բաքվի հայտարարությունները, նպատակները:
Մտավախություն ունեմ, որ այս ֆորմատը կարող է փորձել չեզոքացնել, ստվերել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ֆորմատը: Վստահ եմ, որ մեր գործընկերները դա լավ հաշվարկում են»:
Ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետագա աշխատանքներին, Ա.Այվազյանն ասաց. «Եթե հետևել եք Մինսկի խմբի հայտարարություններին սկսած անցած տարվա դեկտեմբերից, տեսնում ենք, որ համանախագահներն ասում են՝ Ղարաբաղյան հիմնահարցը փակված չէ, ի տարբերություն պաշտոնական Բաքվի և Անկարայի կողմից հնչեցվող հարցերին։
Այսօր Մինսկի խմբի համանախագահները շեշտը դնում են նախ և առաջ հումանիտար հարցերի լուծման վրա: Այս վերջին հայտարարության մեջ նոր էլեմենտ ի հայտ եկավ դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի հետ կապված, և վերջին մասում է հիշատակվում Ղարաբաղի հիմնահարցի լուծման վերաբերյալ հայտնի սկզբունքների և տարրերի մասին։ Վստահ եմ, որ մեր դիվանագիտությունը կշարունակի իր կոնստրուկտիվ ներգրավվածությունը, և ինչ-որ պահի համանախագահները կկարողանան այցելել տարածաշրջան, որովհետև այսօր իրենք խնդիր ունեն ապացուցելու իրենց կենսունակությունը»։
Հարցին՝ ՌԴ-ն ո՞ր ձևաչափով է շահագրգռված Ղարաբաղյան հարցի կարգավորմանը հասնել, Արա Այվազյանը պատասխանեց, որ պաշտոնական Ռուսաստանը մշտապես հայտարարել է՝ Մինսկի խմբի ֆորմատն է զբաղվում հակամարտության վերջնական կարգավորման հարցով և նշում, որ զուգահեռ պետք է ստեղծել տարածաշրջանային մթնոլորտ, որը կնվազեցնի ապակայունացնող միտումները:

Политика 17:47 14/12/2021 Армения
Ара Айвазян: У меня есть опасения, что «3+2» может попытаться нейтрализовать, вытеснить формат сопредседателей МГ ОБСЕ
Во все времена, по крайней мере, со стороны Армении было стремление к диалогу с Турцией без предусловий, но довольно долгое время никакого диалога с Анкарой не велось, заявил сегодня в беседе с журналистами в ЕГУ бывший министр иностранных дел РА Ара Айвазян.
Он напомнил о заявлении главы МИД Турции о том, что Турция и Армения назначат спецпредставителей для нормализации отношений, и процитировал фразу из известного фильма: «Держи друзей близко к себе, а врагов еще ближе».
«Безусловно, следует разграничивать нормальные условия и нынешнюю ситуацию, особенно прямую вовлеченность Турции в последнюю войну и выдвигаемые Армении предусловия.
Естественно, очень важно, что в МИД наши коллеги очень хорошо понимали, по какой повестке будут вести переговоры», – отметил экс-министр.
«Сегодня обратил внимание, что пресс-секретарь МИД Армении подчеркнул: переговоры без предусловий. Но, с другой стороны, видим запуск формата "3+2". Надеюсь, что наши дипломаты хорошо просчитывают все те угрозы, вызовы, которые могут возникнуть в связи с дальнейшей работой в этом формате», – указал Ара Айвазян.
«Когда я был министром иностранных дел, как-то заявил, что время слов прошло, мы ожидаем от официальной Анкары позитивных шагов», – напомнил он.
«К сожалению, мы не видим никаких позитивных шагов со стороны Анкары. Как раз наоборот, мы видим постоянные требования, а не шаги, присущие добрососедским отношениям. Вот почему я нескольку смущен и сомневаюсь по поводу целей формата "3 + 2"», – пояснил экс-министр.
На вопрос, может ли данный формат помешать работе Минской группы ОБСЕ по урегулированию Арцахского вопроса, Ара Айвазян отметил: «Официально заявляют о том, что формат "3 + 2" не должен повторять функций, которые имеют место в рамках других форматов, но нам известны также заявления Анкары и Баку, их цели.
У меня есть опасения, что данный формат может попытаться нейтрализовать, вытеснить формат сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Уверен, что наши коллеги это хорошо просчитали».
Что касается дальнейшей работы МГ ОБСЕ, А.Айвазян указал: «Если вы следили за заявлениями МГ ОБСЕ, начиная с декабря прошлого года, мы видим, что посредники говорят: вопрос карабахского конфликта не закрыт. В отличие от заявлений официальных Баку и Анкары.
Сегодня сопредседатели Минской группы акцент делают, в первую очередь, на решении гуманитарных вопросов. В их последнем заявлении появился новый элемент – в связи с делимитацией и демаркацией. И в последней части упоминаются известные принципы и элементы урегулирования карабахского конфликта. Уверен, что наша дипломатия продолжит свое конструктивное участие, и в какой-то момент сопредседатели смогут посетить регион, потому что сегодня перед ними стоит задача доказать свою жизнеспособность».
На вопрос, в каком формате Россия заинтересована добиться урегулирования карабахского конфликта, Ара Айвазян ответил, что официальная Россия всегда заявляла, что именно МГ ОБСЕ занимается окончательным урегулированием конфликта, отмечая: параллельно нужно создать в регионе атмосферу по снижению дестабилизирующих тенденций.