Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է պրոֆեսոր Գուրգեն Մելիքյանին՝ հոբելյանի առթիվ
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր շնորհավորական ուղերձ է հղել պրոֆեսոր Գուրգեն Մելիքյանին ծննդյան 85-ամյակի առթիվ:
«Հարգարժա´ն պարոն Մելիքյան,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ ծննդյան 85-ամյակի առթիվ:
Տասնամյակների Ձեր գիտական, մանկավարժական, հասարակական պատկառելի գործունեությամբ Դուք արժանի տեղ ունեք մեր ժողովրդի նվիրյալ զավակների շարքում, որի համար արժանիորեն վայելում եք համաժողովրդական սեր և հարգանք:
Ես ջերմությամբ եմ հիշում մեր բոլոր հանդիպումները, որոնց մի զգալի մասը մեր հայրենիքի համար ամենածանր, միաժամանակ՝ ամենահերոսական տարիներին էին, երբ ստեղծվում էր Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակը, և Դուք մեծագույն նվիրումով, ոգևորությամբ, հայրենիքի նկատմամբ պարտքի զգացողությամբ Ձեր ջանքերն էիք ներդնում պաշտպանության բանակի կայացման գործում:
Վստահաբար կարող եմ ասել, որ Դուք կանգնած լինելով ազգային-ազատագրական մեր նորօրյա շարժման ակունքներում՝ արեցիք հնարավոր ամեն ինչ կանոնավոր բանակի ստորաբաժանումների ձևավորման համար, որը չափազանց գնահատելի է:
Արցախը, որպես մեր նվիրական հայրենիքի մի հատված՝ Դուք Ձեր սրտում եք կրում, և պատերազմի ամենածանր տարիներին համալսարանից ռազմաճակատ Ձեր պարբերական դարձած այցերը հայրենասիրության վառ օրինակ էին Ձեր բազմաթիվ ուսանողների համար:
Անուրանալի է Ձեր ավանդը կրթության բնագավառում, այդ թվում՝ արևելագետների նոր սերնդի կրթման, Հայաստանում իրանագիտության զարգացման, երիտասարդության հայրենասիրական ոգով դաստիարակման գործում, որոնց համար իրավամբ արժանացել եք հայրենիքի բարձր պարգևներին:
Որպես ազնիվ, հայրենանվեր մտավորական, բարեգործ, իմաստուն ու
լուսավոր մարդ, Դուք մնացել եք Ձեր առաքելությանն անդավաճան և այսօր էլ սրտի մեծ ցավով եք հետևում Արցախում ու մայր Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին:
Կրկին շնորհավորելով նշանակալի տարեդարձի առթիվ՝ մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, արևշատություն և երջանիկ կյանք»:

Политика 12:06 14/12/2021 Армения
Третий президент Армении Серж Саргсян направил сегодня поздравительное послание профессору Гургену Меликяну в связи с его 85-летним юбилеем.
«Уважаемый г-н Меликян!
Сердечно поздравляю Вас с 85-летием.
Своей внушительной научной, педагогической и общественной деятельностью на протяжении десятилетий Вы заняли достойное место в ряду преданных сынов нашего народа, за что заслуженно пользуетесь всенародной любовью и уважением.
С теплотой вспоминаю все наши встречи, значительная часть которых пришлись на самые тяжелые и в то же время самые героические для нашей Родины годы, когда формировалась Армия обороны Нагорного Карабаха. И Вы с величайшей преданностью, воодушевлением, чувством долга по отношению к Родине прилагали свои усилия в становление Армии обороны.
Могу с уверенностью сказать, что Вы, стоявший у истоков нашего современного национально-освободительного движения, сделали все возможное для формирования регулярных подразделений армии, что чрезвычайно ценно.
В своем сердце Вы носите Арцах как часть нашей заветной Родины, и в самые тяжелые годы войны Ваши регулярные поездки из университета на фронт были ярким примером патриотизма для многочисленных Ваших студентов.
Неоспорим Ваш вклад в сферу образования, в том числе в воспитание нового поколения востоковедов, развитие иранистики в Армении, дело воспитания молодежи в патриотическом духе, за что Вы справедливо удостоены высоких наград Родины.
Как честный, патриотичный представитель интеллигенции,  меценат, мудрый и светлый человек, Вы остались преданным своей миссии, и сегодня с большой сердечной болью следите за событиями, происходящими в Арцахе и матери-Армении.
Еще раз поздравляя Вас со знаменательным юбилеем, желаю Вам крепкого здоровья, долголетия и счастливой жизни».