Քաղաքական 16:10 16/12/2021 Հայաստան
Վանաձորի Արցախ պուրակում քաղաքացիներ են հավաքվել՝ իրենց աջակցությունը հայտնելու ՏԻՄ ընտրություններում հաղթած, երեկ ձերբակալված Մամիկոն Ասլանյանի։ Հավաքի մասին լուրը հայտնում է armlur-ը։
Մամիկոն Ասլանյանի պաշտպանները երեկ հայտարարություն էին տարածել, որտեղ մասնավորապես ասված է.
«Առաջադրված մեղադրանքի բովանդակությանը ծանոթանալուց հետո, ակնհայտ դարձավ, որ իրականում Մամիկոն Ասլանյանը մեղադրվում է գործող իշխանությունների կամքին հակառակ ընտրություններում հաղթանակ տանելու համար։ Համայնքի ղեկավարի լիազորություններից բխող այն պարտականությունների իրականացումը, որոնք ներկայացված են իբրև մեղադրանք, որևէ աղերս չունեն որևէ հանցակազմի հետ։
Իշխանության կամքին հակառակ, սակայն ժողովրդի կամոք տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում հաղթանակ տարած հերթական անձի ձերբակալումը անթաքույց քաղաքական հետապնդում է։
Հ.Գ. Անազատության մեջ գտնվող Մամիկոն Ասլանյանն իր հերթին խնդրեց փոխանցել իր կողմնակիցներին պահպանել հանգստություն, ինքը հաստատակամ է, վստահ է, որ վանաձորցուն ճնշելն անհնար է, ընտրողի վստահության քվեն չի փոշիանալու և իրացվելու է Վանաձոր խոշորացված համայնքի բնակիչների կամքին համապատասխան, «ղոչաղ կացեք»»։

Политика 17:07 16/12/2021 Армения
В сквере Арцах Ванадзора собрались граждане, чтобы выразить свою поддержку одержавшему победу на выборах в органы местного самоуправления, задержанному накануне Мамикону Асланяну. Об акции сообщает armlur.
Адвокаты Мамикона Асланяна – Лусине Саакян и Ерванд Варосян – накануне распространили заявление, в котором говорится:
«После ознакомления с содержанием предъявленного обвинения стало ясно, что Мамикона Асланяна в действительности обвиняют в победе на выборах, вопреки воле властей».
«Задержание очередного деятеля, одержавшего победу на выборах в органы местного самоуправления вопреки воле властей, но по воле народа, – неприкрытое политическое преследование», – говорится в заявлении.
По словам адвокатов, задержанный Асланян попросил своих сторонников сохранять спокойствие, добавив, что воля жителей Ванадзора будет выполнена.