Սպորտ 15:26 24/12/2021 Աշխարհում
Խորվաթական «Նեխայ» ֆուտբոլային ակումբի պաշտպան Մարին Կաչիչը մահացել է մարզման ժամանակ սրտի կաթվածից։ Տղան ընդամենը 23 տարեկան էր։ Այս մասին գրում է «Գազետա.ռու»-ն։
Երիտասարդ ֆուտբոլիստի մահը սոցիալական ցանցերում հաստատել է ֆուտբոլային ակումբի մամուլի ծառայությունը։ Մարզման ժամանակ մարզիկը հանկարծակի կորցրել է գիտակցությունը։
Կաչիչին անմիջապես տեղափոխել են հիվանդանոց, որտեղ նրա մոտ սրտի անբավարարություն է ախտորոշվել։ Նա 3 օր կոմայի մեջ է եղել, բժիշկները պայքարել են նրա կյանքի համար, սակայն Մարին Կաչիչին փրկել չի հաջողվել։

Society 15:42 24/12/2021 World
After he collapsed during the session, he was immediately rushed to a hospital where the 23-year-old was diagnosed with heart failure.
He was then put in a comatose state as doctors fought tirelessly to save the young man's life, though their efforts sadly failed and Cacic was pronounced dead on December, 23.
Before his death was announced, his current side released a message on Facebook sending their thoughts and well-wishes to the bleak situation, writing: "Marin, Senj and your Nehaj are with you!!!
Unfortunately, his club would later confirm his passing on social media.
Born in Gospić in 1998, Cacic was a highly-rated central defender who has since been the subject of touching tributes from both friends and former teammates.