Քաղաքական 16:47 27/12/2021 Տարածաշրջան
«3+3»-ի բոլոր մասնակիցները ֆորմատին Վրաստանի միանալու հարցում շահագրգռվածություն են հայտնել. Անդրեյ Ռուդենկո
Ստեղծվել և արդեն գործում է «3+3» տարածաշրջանային խորհրդատվական հարթակը որպես պրագմատիկ, չքաղաքականացված ձևաչափ՝ ուղղված Հարավային Կովկասի երկրներին և նրանց հարևաններին մերձեցնելուն։ «Սպուտնիկին» տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Անդրեյ Ռուդենկոն։
Նա նշել է, որ իրենց համատեղ աշխատանքում կենտրոնանում են ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի վրա և աշխատում են վստահության ամրապնդման ձևավորման ուղղությամբ՝ առևտրատնտեսական, տրանսպորտային, մշակութային և հումանիտար կապերի զարգացում, ինչպես նաև ընդհանուր մարտահրավերների և սպառնալիքների դեմ պայքար.
«Դեկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում կայացած «3+3»-ի առաջին հանդիպումը ցույց տվեց, որ մասնակիցները շահագրգռված են ոչ միայն կառուցողական երկխոսության պահպանման, այլ նաև գործնական փոխգործակցության հաստատման գործում»,- ասել է Ռուդենկոն։
Նա ցավով նշել է, որ չնայած հարթակի աշխատանքներին մասնակցելու ակնհայտ առավելություններին, Թբիլիսին իր ներկայացուցիչներին չէր ուղարկել առաջին հանդիպմանը։
«Միևնույն ժամանակ բոլոր մասնակիցները ֆորմատին Վրաստանի միանալու հարցում  շահագրգռվածություն են հայտնել և համաձայնել են, որ այս երկրի «դուռը» մնում է բաց»,- ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Անդրեյ Ռուդենկոն։

Политика 17:06 27/12/2021 В мире
Заместитель главы МИД РФ Андрей Руденко в эксклюзивном интервью агентству Sputnik коснулся и ситуации на Южном Кавказе. Отрывок публикуем ниже:
— Какова вероятность того, что платформа "3+3" станет рабочей? Принципиально ли в ней участие Грузии, которая пока отказывается присутствовать в этом региональном проекте? Может ли платформа хотя бы на начальном этапе работать как "3+2" (без Грузии)?
— Региональная консультативная платформа "3+3" создавалась и уже функционирует как прагматичный, неполитизированный формат, направленный на сближение стран Южного Кавказа и их соседей. Акцент в нашей совместной работе делаем на вопросах, представляющих общий интерес и работающих на укрепление мер доверия: развитии торгово-экономических, транспортных и культурно-гуманитарных связей, а также борьбе с общими вызовами и угрозами. Прошедшее в Москве 10 декабря первое заседание "3+3" показало, что участники заинтересованы не только в поддержании конструктивного диалога, но и в налаживании практического взаимодействия.
Сожалеем, что, несмотря на очевидную выгоду от участия в работе платформы, Тбилиси не направил своих представителей на первую встречу. При этом все участники выразили заинтересованность в подключении Грузии и сошлись в том, что "дверь" для этой страны остается открытой.