Քաղաքական 12:51 11/01/2022 Հայաստան
Դավիթ Շահնազարյան. Հայաստանի իշխանությունները «Ռուսաստա՞ն, թե՞ Արևմուտք» ընտրությունում կողմնորոշվել են դեպի Թուրքիա
«Այս իրավիճակում գնալ Թուրքիքայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման և սահմանների բացման մեծագույն սպառնալիք է Հայաստանի Հանրապետության համար»,-լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ԱԱԾ նախկին տնօրեն, 1992-1995 թթ. ՀՀ նախագահի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Դավիթ Շահնազարյանը։
Նա հիշեցրեց, մշտապես կողմ է եղել Հայաստան-Թուրքիա դիվանգիտական հարաբերությունների հաստատմանը, եղել է Հայաստան-Թուրքիա պաշտոնական բանակցությունների մասնակից։ Բայց պատերազմից հետո իրավիճակը կտրականապես փոխվել է։
«Պատերազմ, որը դեռևս չի ավարտվել։ Նախապայմանները, որոնք Թուրքիան առաջ է քաշում, փստացի ընդունվել են Հայաստանի ներկայիս իշխանությունների կողմից»,-ասաց Շահնազարյանն ու հիշեցրեց թուրքական կողմի նախապայմանները՝ Ղարսի պայմանագրի ճանաչում Հայաստանի կողմից, Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչում Հայաստանի կողմից, այդ թվում ԼՂ ճանաչում որպես Ադրբեջանի անքակտելի մաս, հրաժարում Ցեղասպանության հարցից։
Շահնազարյանի խոսքով, այս ամենին ավելացել է նաև չորրորդ նախապայմանը՝ Ադրբեջանի ու Նախիջանի միջև միջանցքի տրամադրում, որոնք «ըստ էության, թուրանական միջանցքներ են»։ Այն արագ կերպով փորձելու է իրականացել Հայաստանի իշխանությունը։
«Երկրորդ վտանգավոր հարցը դելիմիտացիան է։ Դրա հետևանքով  մենք Երևան-Գորիս ճանապարհին՝ Տիգրանաշենում, հյուսիսում՝ Ոսկեպարի շրջանում կունենանք այնպիսի իրավիճակ, ինչպիսին ունենք Գորիս-Կապան ճանապարհին, այսինքն՝ ադրբեջանական սահմանային անցակետեր, մաքսակետեր»,-ասաց բանախոսը։
Նա անհեթեթություն որակեց դելիմիտացիայի իրականացումը, քանի որ պատմության մեջ չի եղել մի դեպք, երբ այն իրականացվի նման իրավիճակում, երբ Հայաստանն Ադրբեջանի հետ ունի ոչ թե սահման, այլ շփման գիծ, իսկ ավելի ճիշտ ռազմաճակատ։
«Կատարվում է ռազմաճակատի դելիմիտացիա։ Եթե ուշադրություն դարձրել եք, Հայաստանի իշխանությունները մի անգամ ասեցին, որ տեղի է ունեցել ագրեսիա Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ, դրանից հետո հրաժարվեցին այս խոսքերից։ Պահանջ էր դրվում, որ ադրբեջանցիները պետք է դուրս գան Հայաստանի տարածքից։ Այդ պահանջի մասին կարծես թե հիմա մոռացել են»,-ասաց ԱԱԾ նախկին ղեկավարը։
Երրորդ մեծագույն սպառնալիքը Հայաստանի համար Շահնազարյանը համարում է հաղորդակցության ուղիների բացումը։
«Սրա շուրջ կարծես թե արդեն պայմանավորվել են։ Խոսքն այն ուղիների մասին է, որոնք պետք է կապեն Ադրբեջանը Նախիջևանին։ Հայաստանում խոսում են բոլոր կոմունիկացինաերի բացման մասին, մինչդեռ Ադրբեջանը դրանք փակում է, վառ օրինակը Գորիս-Կապան ճանապարհահատվածն է, որը մեզ համար զարկերակի նշանակություն ունի։ Անկախ այն բանից, թե այս երեք գործընթացները կհաջողվեն, թե ոչ, Հայաստանի հաջորդ իշխանությունը կարող է անմիջապես դրանք չեղյալ համարել՝ հիմք ընդունելով միջազգային իրավունքը»,-հայտարարեց Դավիթ Շահնզարյանը։
Նա ընդգծեց, բոլոր այս գործընթացները կատարվում են ուժի կիրառման և ուժի կիրառման սպառնալիքի ազդեցության տակ, որոնք միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումներ են։
«Ուժի կիրառման սպառնալիքները բազմաթիվ են, վերցրեք Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հայտարարությունները։ Թե Բաքվում, թե Անկարայում շատ լավ պետք է իմանան, որ այս գործընթացներն իրականացվում են միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումներով։ Հայաստանի վարչապետն այդ մասին հայտարարել է՝ ասելով, եթե ես սա չանեի, պատերազմ կսկսեր։ Այսինքն, երկու կողմերն էլ ընդունել են ուժի սպառնալիքի փաստը»,-ասաց բանախոսը։
Նա նշեց՝ ինքը բազմիս ասել է, Հայաստանի իշխանությունները կառավարվում են դրսից, և ըստ էության, Ռուսաստան-Արևմուտք ընտրությունում կողմնորոշվել են դեպի Թուրքիա։
«Տարվա վերջին ակտիվ պրոպագանդա էր իրականացվում, հայտարարվում էր, որ Թուրքիան ու Ադբեջանը մեզ համար վտանգ չեն ներկայացնում։ Այսօր փաստն այն է, որ Ադրբեջանը, Թուրքիան Հայաստանի համար կենսական էքզիստենցիալ վտանգներ են։  Իսկ ամենամեծ էքզիստենցիալ վտանգը թե´ Հայաստանի, թե´ ողջ Հայության համար ներկայիս իշխանությունն է»,-հայտարարեց Շահնազարյանը։

Politics 18:25 11/01/2022 Armenia
Davit Shahnazaryan: Preconditions put forward by Turkey have in fact been accepted by Armenian authorities
In the current circumstances, establishing diplomatic relations and opening borders with Turkey would pose a huge threat to Armenia, former Chairman of Armenia’s National Security Service (NSS) and former special envoy Davit Shahnazaryan told a news conference on Tuesday.
He reminded that he has always advocated the establishment of diplomatic relations between Armenia and Turkey and has participated in Armenian-Turkish official talks. But after the 2020 Artsakh war, he states, the situation has changed dramatically.
"The war is not over yet. The preconditions put forward by Turkey have in fact been accepted by the current Armenian authorities," Shahnazaryan said.
Turkey demands that Armenia abandon the international process of recognizing the Armenian Genocide in the Ottoman Empire, recognize the Kars Treaty of 1921 and the "territorial integrity" of Azerbaijan with Nagorno-Karabakh as part of it.
Ankara also put forward a new precondition concerning the opening of the so-called "Zangezur corridor” that would connect Azerbaijan to Nakhichevan. The politician believes the Armenian authorities will try to promptly fulfill this precondition as well.
Shahnazaryan considers the delimitation and demarcation of the border with Azerbaijan as the second threat, which, in his opinion, will result in Azerbaijanis establishing customs checkpoints on the Yerevan-Goris highway near the village of Tigranashen in Ararat Province, similar to the Goris-Kapan highway.
He called the delimitation process absurd, adding there has never been a case in history when it is carried out in a situation when the countries have not share a border, but a line of contact, or even more precisely a frontline, as in the case of Armenia and Azerbaijan.
"The delimitation of the frontline is being carried out. If you have been paying attention, the Armenian authorities once said that aggression was launched against the sovereign territory of Armenia. Afterwards, they retracted this statement. There was a demand that the Azerbaijanis must leave the territory of Armenia. It seems that this demand has now been forgotten," the former NSS chief noted.
Shahnazaryan considers the unblocking of communications as the third major threat for Armenia.
"It seems they have already agreed around this. It’s about the routes that would link Azerbaijan with Nakhichevan. In Armenia they talk about opening all communications, while Azerbaijan is closing them, a striking example of which is the Goris-Kapan road section, which is extremely important for us.
“Irrespective of whether or not these three processes will succeed, the next Armenian government can immediately annul them on the basis of international law," David Shahnzaryan said.
He underscored that all the processes are being carried out through the threat or use of force, amounting to gross violations of international law.
The politician reiterated that the Armenian authorities are “controlled from the outside”, adding, in fact, they have oriented towards Turkey when choosing between Russia and the West.
"At the end of the year an active propaganda was carried out, it was announced that Turkey and Azerbaijan did not pose a threat to us. Today, the fact is that Azerbaijan and Turkey pose an imminent existential threat to Armenia. Meanwhile, the biggest existential threat to both Armenia and all Armenians is the current government," Shahnazaryan said.