Քաղաքական 15:30 14/01/2022 Աշխարհում
Լավրով. ՌԴ-ն հույս ունի, որ հարաբերությունների կարգավորման հարցով Հայաստանի և Թուրքիայի բանագնացների հանդիպումը հաջող կանցնի
Մոսկվան օգնում է Անկարային և Երևանին ուղիղ երկխոսություն հաստատել, ակնկալում է, որ դա հաջող կլինի: Այսօր կայացած ասուլիսում ասել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Այդ ջանքերին (հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորելու համար - խմբ.), իհարկե, մենք աջակցում ենք և ակտիվորեն մասնակցություն ունենք դրանցում։ Դրանք նպաստում են Հարավային Կովկասում իրավիճակի կարգավորմանը և օգնում են պայմանների ստեղծմանը, որպեսզի դեռևս մնացած քաղաքական խնդիրները լուծվեն շատ ավելի ակտիվ, ավելի արդյունավետ ճանապարհով, ներառյալ Հարավային Կովկասի երեք երկրների և նրանց երեք խոշոր հարևանների՝ Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի միջև տնտեսական և այլ համագործակցության զարգացումը»,- ասել է Լավրովը:
Լավրովն ընդգծել է, որ Ռուսաստանը օգնել է համաձայնության գալ Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների նշանակման հարցում։
«Թուրքիան և Հայաստանը իսկապես նշանակել են իրենց հատուկ ներկայացուցիչներին [կարգավորման հարցերով]։ Ռուսաստանը օգնել է նման համաձայնության գալ, և մենք շատ ուրախ ենք, որ այսօր առաջին հանդիպումը տեղի է ունենում Մոսկվայում։ Մեր դերն է օգնել ուղիղ երկխոսության հաստատմանը, հուսով եմ, որ դա հաջող կլինի»,- ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը։
Հիշեցնենք, որ Մոսկվայում այսօր կայանում է Հայաստանի և  Հայաստանի բանագնացների առաջին հանդիպումը: Սա երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում առաջին հանդիպումն է։ Հայաստանը բանակցություններում ներկայացնում է ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը, Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչն է ԱՄՆ-ում Թուրքիայի նախկին դեսպան  Սերդար Կիլիչը։

Лавров: РФ надеется, что встреча спецпредставителей Армении и Турции по нормализации отношений будет успешной
Москва помогает Анкаре и Еревану наладить прямой диалог, рассчитывает, что он будет успешным, заявил в пятницу министр иностранных дел РФ Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам деятельности российской дипломатии в 2021 году.
«Эти усилия (по нормализации армяно-турецких отношений - ред.), безусловно, мы поддерживаем и в них активно участвуем. Они способствуют нормализации обстановки на Южном Кавказе и помогают создавать условия для того, чтобы сохраняющиеся еще политические проблемы решались гораздо более активно, более плодотворно путем, в том числе, развития экономического и иного сотрудничества между тремя странами Южного Кавказа и тремя их большими соседями – Россией, Турцией и Ираном», – указал Лавров.
Лавров подчеркнул, что Россия помогала в том, чтобы достичь договоренности о назначении спецпредставителей Армении и Турции.
«Турция и Армения действительно назначили своих специальных представителей [по вопросам урегулирования]. Россия помогала в том, чтобы такую договоренность достичь, и мы очень рады, что сегодня первая встреча проходит в Москве. Наша роль сводится к тому, чтобы помочь наладить прямой диалог, надеюсь, что это будет успешно», – сказал глава МИД РФ.