Քաղաքական 10:08 14/01/2022 Հայաստան
Տեղում ադրբեջանցիների կողմից առևանգված հովիվի միջադեպը ցույց է տալիս սահմանամերձ բնակավայրերի պաշտպանության խոցելիությունը. Աբրահամյան
Աժ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է.
«Տեղ գյուղում ադրբեջանցիների գործողությունների հետևանքով առևանգված, ապա ռուս զինծառայողների ջանքերով հայրենիք վերադարձած հովիվի միջադեպը պարզ ցույց է տալիս սահմանամերձ բնակավայրերի պաշտպանության մակարդակը, իսկ ավելի ճիշտ՝ դրանց խոցելիությունը։
Եթե մեր հովիվը գտնվել է ադրբեջանական դիրքերի մերձակա հատվածում, ապա սահմանագծի այդ հատվածում ծառայություն իրականացնող ուժերը պետք է կանխեին նրա մուտքը վտանգավոր հատված։
Եթե նույնիսկ չի կանխվել մեր հայրենակցի մուտքը վտանգավոր գոտի, ապա պետք է ֆիքսվեր ադրբեջանցի 4 զինծառայողների շարժը դեպի սահմանագծի հայկական հատված, մեր հովիվի հետ քաշքշուկն ու առևանգումը։
Նույն տրամաբանությամբ, ադրբեջանցիները կարող էին իջնել Գորիս-Տեղ-Ստեփանակերտ մայրուղի, սադրանքի դիմեին ու դա ոչ ֆիքսվեր, ոչ էլ առավել ևս՝ կանխվեր։
Չգիտեմ, թե քանի անգամ պետք է խոսել խնդիրների ու դրանց լուծումների մասին, երբ այս իշխանության համար «լուծումները» հայ-թուրքական սիրախաղի ու Ադրբեջանի հետ անպատասխան սիրո շրջանակներում են»։

Politics 11:36 14/01/2022 Armenia
Thursday’s incident in which Azerbaijani forces kidnapped an Armenian shepherd from the village of Tegh in Syunik Province and later returned him to Armenia with the mediation of Russian peacekeepers clearly shows the vulnerability of Armenia’s border settlements in terms of security, according to MP Tigran Abrahamyan from the opposition With Honor faction.
In a public post on Facebook on Friday, the lawmaker said the Armenian troops on duty at the border section should have prevented the shepherd from getting close to Azerbaijani positions.
“Even if the entry of our compatriot into the danger zone was not prevented, the advancement of 4 Azerbaijani servicemen into the Armenian part of the border, the shoving and kidnapping of the shepherd should have been recorded,” Abrahamyan noted.
"By the same logic, the Azerbaijanis could have descended to the Goris-Tegh-Stepanakert highway, resorted to a provocation and it would not have been detected, let alone prevented.
“I do not know how many times we have to talk about the problems and their solutions, when the “solutions” for the current government are within the framework of the Armenian-Turkish flirting and unrequited love with Azerbaijan,” he said.